A Canon tavaly még csak egy sokat tudó, középkategóriás géppel jelent meg a tükörreflexes digitális gépek piacán. Ez volt az EOS-D30. Képminőségében nyugodtan versenyre kelhetett akár a Nikon csúcsmodelljével, D1-essel is, de szolgáltatásaiban és kialakításaiban természetesen messze állt a professzionális gépektől. Így a mai napig a Canon termékpalettán nem is szerepelt elérhető árú profi tükörreflexes digitális fényképezőgép.
Ma azonban megérkezett a Canon válasza a Nikon már korábban bemutatott D1X és D1H modelljeire. Hogy hogy jön ide, a nagy felbontású modellek közé a sebességéről ismert D1H? Úgy, hogy az új Canon nem csak nagy felbontású, de nagyon gyors is. A sajtóközlemény szerint „50 százalékkal gyorsabb, mint közvetlen vetélytársai”, így ma ez a világ leggyorsabb ilyen fényképezőgépe. Másodpercenként 8 nagy felbontású kép készítésére képes és egyhuzamban összesen 21 képet tud így készíteni, mielőtt megtelne a belső memóriája. Összehasonlítás képpen ez képesség a Nikon D1X-nél három kép másodpercenként, és csak kilenc képig, de a kisebb felbontású D1H-nál is csak öt kép másodpercenként, viszont 40 képig. És mivel a Canon felbontásban sem maradhat el nagyon vetélytársaitól az EOS-1D egy 4,48 megapixeles CCD-t kapott. (Effektív pixelek száma 4,15 millió)
Az EOS-1D kialakításában és szolgáltatásválasztékában az EOS-1V filmes gépre hasonlít, így a fotósok már a digitális fotózásban is élvezhetik mindazokat az előnyöket, amelyeket a hagyományos technológiájú csúcsgép kínál. Ezek között szerepel a 45 pontos automatikus élességállítás, a 21 zónás fénymérés, az ismerős kezelőszervek és az erős, ellenálló váz.
Az EOS-D30-ban alkalmazott technológiával szakítva a Canon az 1D-be nem CMOS, hanem CCD lapkát szerelt. Az érzékelő 20 százalékkal nagyobb, mint vetélytársai (Nikon D1 sorozat), így a gyújtótávolság szorzó jelentősen kisebb. Így nem kell drága, extrém nagylátószögű objektívekre költeni, hogy rövid gyújtótávolságot lehessen beállítani. Az EOS-1D-vel egyidőben a Canon bemutatott egy nagylátószögű zoom objektívet is, amelynek gyújtótávolsága 16 és 35 mm közt állítható. Az 1,3x gyújtótávolság szorzónak köszönhetően az EOS-1D-n ez 21-45 mm-es tartománynak felel meg, ami jobb, mint amit a vetélytársak produkálnak.
|
* még nem kapható
A táblázatból jól látszik, hogy a felbontása ugyan nem a legnagyobb, de a pixelek méretét tekintve előkelő helyen van az új CCD. Ez pedig nagyon fontos a minőség miatt. Minél nagyobb ugyanis a felület, amelyről az érzékelő a fényt gyűjti, annál szebb lesz a kép. A legnagyobb felületű még mindig a hagyományos 35 mm-es film, de az újabb tükörreflexes gépek érzékelői már kezdik megközelíteni azt a méretet. A félprofi fényképezőgépekbe szerelt 1/1,8″-es CCD szinte eltörpülnek a nagyméretű profi lapkák mellett.
Nem csak a felbontás és a sebesség szenzációs, de a használható záridők is elképesztőek. A legrövidebb záridő 1/16 000 mp, míg a vakut 1/500 mp-ig tudja szinkronizálni. Ez azonos a Nikon D1 sorozattal, de jelentősen jobb, mint amit például a Kodak nem rég bemutatott 6 megapixeles DCS 760-asa tud.
Fontos és talán a leghasznosabb újítás, hogy a képeket párhuzamosan RAW és JPEG formátumban is el tudja menteni, ami gyorsan leadandó anyagoknál lehetővé teszi, hogy az elkészült képekből pillanatok alatt kiválasztható legyen a legjobban sikerült, miközben mindegyik felvételnek megvan a módosítatlan „digitális negatívja”.
Az új gépet CompactFlash Type II-es kártyahellyel szerelték fel, így a Type I-es kártyák mellett a Type II-es CF kártyák és az IBM Microdrive-ok is használhatk a gépben. A Canon EF bajonettnek köszönhetően az EOS-1D kompatibilis a több mint 50 féle Canon objektívvel. A már kapható modellek mellé a Canon ma bemutatott egy szuper nagylátószögű zoom és egy kis mérete miatt különleges 400 mm-es speciális teleobjektívet is. A negyedik ma bemutatott termék egy makrófotózásnál használatos két villanójú vaku, aminek érdekessége, hogy E-TTL vezérlést kapott.
A Canon EOS-1D-t 2001 december 10-től lesz kapható, tervezett hazai ára egyelőre nem ismert. Reményeink szerint a gép képességeit még a forgalombahozatal előtt részletesebben is bemutathatjuk az Index Digicam mellékletében.
„””•””” Adatlap: Canon EOS-1D
„””•””” A Canon ma bemutatott objektívjei és vakuja
„””•””” Összehasonlító táblázat: Canon EOS-1D vs. Nikon D1X vs. Kodak DCS 760 (részletes)