Kipróbáltuk: Canon PIXMA Pro 9000 Mark II teszt

0

Külső

Bevezető

Úgy látszik a Canon kezd beleszokni ebbe a „markolásba”. Nem csak a fényképezőgépeinél terjed a Mark x típusjel, de a nyomtatóinál is. Ésszerű elgondolás, hiszen így kevesebb a zavar a váráslói fejekben. Az idei újdonság a PIXMA Pro 9000 Mark II nevet kapta, vagyis azonnal nyilvánvaló, hogy a korábbi 9000-es modell egyenes ági leszármazottjával van dolgunk.

A méret és támogatott formátum is ugyanaz. Egy legfeljebb A3+ formátumban dolgozó, tintasugaras nyomtatóval van dolgunk. Szélességben ez legfeljebb 14”-et, azaz 36 cm-t jelent. A minimális méret pedig a jól ismert 10 x 15 cm. A két véglet között számos egyéb hivatalos dokumentum és fotóméretet kiválaszthatunk, ilyen a 13 x 18, 20 x 25, az A4 és A3-as papírok, de dokumentumoknál beállítható levél és legal formátum is. A hordozó típusa szintén többféle lehet, a normál dokumentum papírtól, a fotópapíron és fólián át, a vastag kartonig. Utóbbi esetben elég sok lehetőségünk van, hisz a nyomtató 1,2 mm vastagságú kartonnal is elboldogul. A vastag anyagok nyomtatásához vízszintes papírút is rendelkezésre áll. Használhatunk többféle művészi hatású hordozóanyagot, mint például vászon jellegű, vagy matt, merített, illetve nagy felbontású papírokat.

A szegély nélküli nyomtatásra is rávehető készülék legkisebb tintacsepp mérete 2 pl. Így mind színes, mind fekete-fehér nyomtatásnál 4800 x 2400 dpi maximális felbontás adódik. A Pro 9000 Mark II a Canon FINE nyomtatófej technológiáját használja, 8 darab, különálló tintával. A képet egyszerre 6144 fúvóka viszi papírra. A patronok a gyártó jól bevált ChromaLife100 festékalapú tintáival töltöttek. Ugyanezeket a festékeket használja a Canon több más tintasugaras fotóprinterében is. Saját tesztjeik szerint, helyes tárolás mellett akár 100 év színfakulás mentes élettartamot is remélhetünk. Mindez persze megfelelően fény- és levegőmentes környezetben – például albumban való tárolásnál – várható.

A tintatartályok színenként cserélhetők, melynek gazdaságosságát minden egyes tesztünkben hangsúlyozzuk. Ennél a nyomtatónál a szokásosnál több színt kapunk, ami szélesebb színteret és pontosabb színvisszaadást ígér. A megszokott nyomdai alapszínek (ciánkék, bíbor, sárga) és a fekete mellé a fotó-cián, fotó-magenta, valamint a zöld és piros színkomponenseket kapjuk. A tartályok nem csak külön-külön, de teljes pakként, illetve 3-4 színes összeállításban is megvásárolhatók. A támogatott patronsorozat, az elődből is jól ismert CLI-8 széria:

A Pro 9000 Mk II-höz ajánlott cartridge típusok (csak a gyári!):
CLI-8Bk fekete, 13 ml
CLI-8C ciánkék, 13 ml
CLI-8M bíbor, 13 ml
CLI-8Y sárga, 13 ml
CLI-8PC fotó-cián, 13 ml
CLI-8PM fotó-bíbor, 13 ml
CLI-8G zöld, 13 ml
CLI-8R piros, 13 ml

A Pro 9000 Mark II PictBridge kompatibilis eszközhöz csatlakoztatva közvetlen nyomtatásra is képes. Ilyen eszköz például a legtöbb digitális fényképezőgép, vagy videokamera, de használhatunk mobiltelefont és PDA-t is ilyen kapcsolattal.

A nyomtató támogatja a Windows és Macintosh alapú rendszereket is USB 2.0 Hi-speed kommunikáción keresztül. Extra szolgáltatása a CD/DVD lemezcímke nyomtatás, amely egy külön mellékelt feltét használatával érhető el. A nyomtató mellé egy elég komoly szoftvercsomag jár, melynek legértékesebb eleme az Adobe Photoshop Element 6-os verziója. Ehhez egy saját beépülőmodul a Canon Easy-Photoprint Prot kapjuk, mellyel a PS Elements, vagy Photoshop alól is hozzáférhetünk a gép extra beállításaihoz. Az egyik ilyen funkció, az ennél a modellnél bevezetett Ambient Light Correction, vagyis környezeti fény korrekció. A kiállításra szánt nyomatok színe a műfényvilágítás színétől függően változhat. A néző a mesterséges fényben nem a kép eredeti színeit látja. A környezeti fény korrekcióval a nyomatra kerülő színeket eleve a megvilágításhoz igazíthatjuk.

Külső, design

Az, hogy nagy, egy ilyen formátumú nyomtatónál gondolom nem újdonság. A Pro 9000 Mark II méretben és külsőben szinte semmit sem változott az elődjéhez képest. Szélessége 66 centi, mélysége pedig 35, ha ehhez hozzáveszem, hogy a vastag kartonnál beállítható vízszintes papírúthoz hátul még legalább 40 cm-re van szüksége, akkor ez valóban „egyasztalos” berendezés. A tömege emellé 14,4 kg, ami nem vészes, akinek mégis, az a hátsó fertály két oldalán egy-egy kis műanyag kerékkel oldhatja meg az apróbb helyváltoztatásokat.

Nagyon egyszerű és nagyon szögletes, amit a Canon nyomtató címén elénk tálal. Látszik, hogy nem a dizájn volt a lényeg a tervezésénél, és ez egy ilyen kategóriás készüléknél nem is baj. Munkára készült, kiállítani legfeljebb a vele készült nyomatokat fogják.

Az egyszerűség nem csak a külalakra, de a kezelésre is igaz. A kinézet mellett ez is keményvonalas, vagyis nem sok csillogó extra került a gépbe. Ennek megfelelően gomberdő sem fogad. Az előlap jobb oldalán találjuk a kezelőszervek többségét. Kezdetnek két nagyobb ezüstszínű gombok, melyek mellett egy-egy működésjelző LED is helyet kapott. A felső gomb a készülék ki- és bekapcsolására szolgál. Alatta pedig a nyomtatás megszakítására és folytatására szolgáló gombot találjuk. A mellette lévő jelzőfény a felmerült problémákra – pl. papírelakadás – figyelmeztet. A jól ismert kezelőszerveken kívül némi magyarázatra talán csak a harmadik gomb szorul, mellyel vastagabb anyagra való nyomtatásnál az egyenes papírutat, egyszersmind az elülső papíradagolást aktiválhatjuk. Ehhez a nyomtató hátsó ajtaját is le kell nyitnunk, melynek kioldógombját a fedlapon jobbra találjuk. Az elülső gombsor alatt egy USB port található, ami a PictBridge kompatibilis eszközökhöz csatlakoztathatóságát biztosítja.

A Pro 9000 Mark II-n két papíradagolót találunk. Az egyik a már említett elülső tálca, melyhez a készülék elejének lehajtásával jutunk. Ez azonban csak különleges esetekben – egyenes papírút beállításakor – használható adagolónyílásként. Alapkiépítésben a kiadótálca szerepét tölti be. A lapok kényelmesebb tárolásához a tálca közepe kihúzható. Az elülső adagoló csak egy lapos, de az a lap akár 1,2 mm vastag is lehet. Amennyiben adagolóként alkalmazzuk, a hátsó nyílást is le kell hajtanunk.

A normál lapadagoló a nyomtató hátsó fedlapjának felhajtásával nyitható ki. Ez is meghosszabbítható a belső műanyag toldalék fejhajtásával. Így a nagyméretű lapok is biztosan állnak az adagolófoglalatban, ahol egyébként legfeljebb 150, normál vastagságú (64-105 g/m2) papír tárolható. A támogatott papírvastagság itt legfeljebb 300 g/m2. A lapok rendezéséhez egy balról betolható, műanyag lapvezetőt kell használnunk. Felső adagolónál a korábban leírt alulsó fedél lesz a kiadótálca. Efölött található egyébként egy másik, belső, lehajtható tálca is, melybe a CD/DVD feltétet helyezhetjük.

A készülék jobb oldalán hátul egy szabványos USB (2.0 Hi-speed) foglalat kapott helyet, melyhez külön kell beszereznünk a megfelelő kábelt (USB A – USB B csatlakozókkal). A másik oldalon lent találjuk a hálózati tápkábel aljzatát. A tápegységet a gépen belülre építették, így a konnektor és a nyomtató köző mindössze egy egyszerű földeletlen tápkábelt kell befűznünk (természetesen a nyomtató tartozéka).

Meg kell jegyeznem, hogy a nyomtató nagyon halkan dolgozik. Az adatlapon ugyan 42,5 dB-t tüntetett fel a Canon, ami nem túl vészes és nem is túl halk, de ez csak nagyméretű nyomatoknál igaz. Kisebb képeknél sokkal rövidebb a nyomtatófej útja és jóval halkabban dolgozik a készülék. Szintén említésre méltó a fogyasztása, ami munka közben is csak 16, készenlétben pedig 1,2W.

Üzembe helyezés, kezelés

Ahogy már említettem, elég nagy helyre lesz szükségünk a nyomtató biztonságos elhelyezéséhez. Miután ez megtörtént a fedél nyitásával férhetünk hozzá a nyomtatófej foglalatához. Előtte azonban be kell kapcsolnunk a készüléket, mivel a töltőhely csak így áll a megfelelő pozícióba. Ennél a modellnél külön mellékeli a gyártó a nyomtatófejet, ellentétben néhány olcsóbb típussal, ahol azok a tintatartályokba vannak integrálva. A kapott darabot a töltőhely jobb oldalán lévő kar felhajtása után helyezzük a foglalatba, majd a kart zárjuk le. A nyomtatófej hátsó része egyben a nyolc tintapatron elülső foglalata is. A tintatartályokat a csomagolóanyag eltávolítása után egyenként kell a megfelelő szlotba illeszteni. Ahogy már megszokhattuk a töltési sorrendet ezúttal is a foglalat tetején végigfutó színkódok jelzik. Nagyon nehéz lesz eltéveszteni. A behelyezett patront egy enyhe nyomással kattinthatjuk a helyére. Működőképességét, és megfelelő töltöttségét az alján kigyulladó vörös fény jelzi. Eltávolításához, cseréjéhez csupán az itt található kis kart kell benyomnunk és a tintatartály máris kioldható. Amint elkészültünk visszahajthatjuk a fedelet és a nyomtató, rövid tintaszippantás után, készen áll majd a használatra.

Közvetlen nyomtatáshoz csak a PictBridge portot vehetjük igénybe. A nyomtatási opciók ez esetben a csatlakoztatott külső eszközön (fényképezőgépen, mobiltelefonon, PDA-n) állíthatók. A nyomtatón más egyéb ilyenirányú lehetőség nincs.

A Pro 9000 Mark II – már méretei révén is – leginkább számítógépes kapcsolattal érzi jól magát. Legtöbb szolgáltatását így érhetjük el. A Canon által mellékelt telepítő CD-ROM-on minden szükséges drivert és segédprogramot megtalálunk. Ezek installálása kb. 10-15 percet vesz igénybe a gyártó szerint, az összes segédprogrammal együtt ugyanis több száz megabájtról van szó. Egyszerű telepítést választva, nekünk kb. 6 perc után kellett csatlakoztatnunk az USB kábelt, amely után Windowsunk elég gyorsan felismerte az új hardvert. Új nyomtatófej lévén, egy fejigazítást is el kellett végeznünk a készülékkel, ami ennél a modellnél teljesen automatikus. Két oldalnyi igazítómintát nyomtat, majd ezek „elemzésével” állítja be magát. Mindez viszonylag lassú, kb. 5-6 perces tortúra.

A programcsomagban a kötelező drivereken kívül a Canon Easy-PhotoPrint EX és Easy PhotoPrint Pro szoftvereket találjuk. Az előbbi egy különálló nyomtatásvezérlő alkalmazás, főleg fényképek, albumoldalak, egyedi fényképkreációk nyomtatásához és előkészítéséhez, az utóbbi pedig egy plugin, amit ismertebb képszerkesztő szoftverek alá telepíthetünk. A nyomtatóhoz jár is egy ilyen, mégpedig az Adobe Photoshop Elements 6-os verziója.

Easy Photo Print

Easy Photo Print

Az Easy-Photoprintben a készülékhez kapcsolódó össze beállítást alkalmazhatjuk. Nyomtatás előtt kijelölhetjük a megfelelő fényképeket és azok példányszámát, meghatározhatjuk méretüket, a használt papír, vagy egyéb hordozó fajtáját, és a nyomtatás minőségét. Itt érhetők el a kapcsolódó szoftveres szolgáltatások, mint a fényképjavító funkciók, vagy a vörösszem hatás csökkentése. Ennél a típusnál külön szürkeárnyalatos nyomtatást is beállíthatunk fekete-fehér, vagy akár színes képeink papírra viteléhez. A nyomtatók általában az összes színt használják a fekete-fehér képeknél, a Pro 9000 Mark II azonban csak a fekete tintával dolgozik, így elkerülhető a színeltérés és gazdagabb árnyalatokat érhetünk el a képen. Minimális mértékben bevonhatjuk azonban a többi alapszínt is, monokróm elszínezettséget adva a fotóknak, például szépia, vagy cianotíp hatást kiváltva.

A Pro változat és egyben e modell újdonsága a már említett környezeti fény korrekció, ahol megszabhatjuk, hogy milyen műfény világításhoz korrigálja a nyomtató a papírra kerülő színeket. Összesen 8-féle világítási forrás állítható be 3000-6500K színhőmérséklet között. A szoftver pakk része még a CD-LabelPrint alkalmazás is, amely a CD és DVD címkenyomtatásban segít.

A PIXMA Pro 9000 Mark II saját tulajdonságablakai az alábbiakban láthatók. Itt elmenthetjük a leggyakrabban használt beállításainkat, de megszabható a papírforrás, a hordozótípus, a nyomtatás minősége, a színek, vagy éppen a színtelenség. Beállíthatjuk a lapméretet, a képek elrendezését az oldalon, és dokumentumoknak, albumoknál a későbbi kötés helyét. A képjavító szolgáltatások közül használható az élsimításért felelős Image Optimizer, a színek doktoraként funkcionáló Photo Optimizer PRO, valamint a képzaj csökkentés. Itt állíthatjuk be a nyomtató különféle karbantartási és diagnosztikai szolgáltatásait, mint a tisztítás, nyomtatófej-igazítás, fúvóka ellenőrzés, vagy a csendes üzemmód.