Kipróbáltuk: Canon PIXMA Pro 9000 Mark II teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

Az A3-as nyomtatóktól szinte már el sem várjuk, hogy sebességben is felvegyék a versenyt a kisebb, fürgébb társakkal szemben. Olyanok ők, mint egy buldózer. Megfontoltak, de módszeresek, ha hegyeket kell megmozgatni, nyilván többet érnek mint egy ásó, de egy sima ásót azért könnyebb előkapni, ha csak egy kicsit kell alakítani a virágágyáson. Namost a Canon PIXMA Pro 9000 Mark II minderre a gonosz sztereotípiára csúnyán rácáfolt. A gyártó persze már az adatlapon elég sebes nyomtatási időket ígért, de megszoktuk már, hogy erre csak legyintsünk. Íme az ígért sebességek:

  • 10 x 15 cm színes, szegély nélküli fotónyomtatás: 47 mp
  • A3 színes, szegély nélküli fotónyomtatás: 1 perc 23 mp

A Canon ezzel kapcsolatban csak annyit közöl, hogy a mérést a lapbehúzás kezdetétől indították, de sajnos a minőségi beállításról nem tudunk meg semmit. Az A3-as méret hihetetlen ideje persze sejteti, hogy nem a legjobb minőséggel van dolgunk. Tesztünkben szintén a lapbehúzás kezdetekor indítottuk el a stoppert, és fotóknál minden esetben a legjobb beállítást (minőségi prioritás) használtuk. A gépet mellékesen rávettük egy kis szövegnyomtatásra is – bár nem ez a tényleges szakterülete – melynél normál minőséget állítottunk be. A dokumentumokhoz OpenOffice a fotókhoz Easy-PhotoPrint szoftvert használtunk, fényképjavító funkciók nélkül.

Sebességek
A4 fekete-fehér dokumentum 21 mp
A4 színes dokumentum 23 mp
10×15 cm fotó 48 mp
A4 fotó 2 perc 11 mp
A3 fotó 3 perc 43 mp
A3+ fotó 4 perc 29 mp
CD/DVD címkenyomtatás 70 mp

Kezdjük a dokumentum nyomtatással! Itt még a fejezet elején beharangozott gyorsaságnak nyoma sem volt, sőt a minőségnek sem igazán. Egy A4-es szöveges oldallal 21 mp alatt végzett a nyomtató, ami a többség 7-10 mp-es sebességeihez képest kimondottan lassú. A minőség eléggé elnagyolt lett, inkább szürke, mint fekete betűkkel, elfogadható, de korántsem szép élekkel. Láttunk már sokkal jobbat is ennél olcsóbb gépektől. Azt hiszem nem lepődik meg senki, ha azt mondom, a 9000 Mark II használható erre is, de semmiképen sem a dokunyomtatás az erőssége.

A szöveg + színes ábra kombinációja csak egy kicsivel tartott tovább és hasonló minőségű betűnyomtatást láthattunk. A sebesség már jobban közelíti az átlagot. Az ábra nagyon szép színeket mutatott, kissé szürkés, de az átlagtól élethűbb bordóval és kékekkel, és nagyon jó zöld és cián színvisszaadással, komolyabb szemcsésség nélkül.

Nyomtatott szöveg írásképe

Színes dokumentum részlete

Mielőtt a fotónyomtatásra került volna sor készítettünk egy CD címkét is, a CD-LabelPrint szoftver segítségével. A nyomtatás elég gyors volt. Összességében 1 perc 10 mp alatt végzett vele a készülék, beleszámítva a feltét 25 mp-es igazgatását is.

Az első döbbenet a 10 x 15 cm-es színes fotónyomtatásnál ért. 48 mp alatt köpte ki magából a kész nyomatot a gép, ami egy gyors A4-es printernél is elismerésre méltó tempó. Mindezt minőségi prioritás módban, Canon Photo Paper Pro II papírra. Egyedül csak a kontrasztba és ezzel összefüggően a feketékbe köthetünk bele. Egy fokkkal elmaradt a kép eredeti állapotától, de cseppet sem volt kontraszttalan. A színek viszont nagyon szépek és élethűek, nagyon enyhe, alig észrevehető cián túlzással, hajszálpontos szaturációval. Szemre szép tónusokat és kiváló részletességet adott. A fedettség is teljesen rendben volt, és a 2 pl-es cseppméret ellenére sem láttunk zavaró szemcsésedést a nyomaton.

kivágás az 1200 dpi-s szkenből

teljes kép

Ugyanilyen méretű fekete-fehér fényképünket már a „szürkeárnyalatos” beállítással nyomtattuk. A sebesség ennek hatására valami hihetetlenül lassú lett. Minden beállítás az előzőhöz hasonló volt, mégis közel 7 perc kellett a nyomtatónak a 10 x 15 cm-es kép elkészítéséhez. A gazdag árnyalatok és jó felbontás persze kárpótoltak mindezért és az ilyenkor megszokott zavaró színfátylat sem tapasztaltuk a képen. A végeredmény összességében nagyon fotószerű lett, közelebbről több szemcsével, melyek normál nézési távolságból analóg szemcsézet érzetét keltették.

Minőségben a kisebb színes fotóhoz hasonlót mutatott az A4-es nyomtatás is, a sebesség pedig szintén villámgyors volt, 2 perc 11 mp. Az A3-as méretű nyomtatást kétféle papíron is kipróbáltuk. A Canon egyik csúcspapírját a Pro Platinumot használtuk a színes A3-as nyomathoz, a szintén minőséginek számító új Pro II szériát pedig az A3+ képünkhöz. Mindkét esetben a legjobb minőség volt beállítva, és ettől függetlenül újra elképesztő sebességgel találkoztunk. A3-ban (29,7 x 42 cm) 3 perc 43 mp, míg A3+ (33 x 48 cm) méretben 4 perc 29 mp-re volt szüksége. A képminőség mindkét esetben a kisebb méreteknél is tapasztalt magas szintet hozta.

A vízállóság teszt elég hasonló képet mutatott a Canon többi tintasugaras nyomtatójához. Canon Photo Paper Pro II hordozón végeztünk próbanyomatot, a tinta pedig ugyebár a jól ismert ChromaLife volt. A kész nyomatot ezután kb. 20 mp-ig áztattuk, melynek eredményeképpen a sötétebb színek enyhén megfolytak. Különösen a pirosnál volt ez zavaró, a többi színnél csak az élek mellett fedeztünk fel enyhébb elmosódást.

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • Canon PIXMA Pro 9000 Mark II tintasugaras nyomtató
  • Nyomtatófej
  • Fekete és színes próbapatronok (8 db)
  • CD/DVD feltét
  • Hálózati tápkábel
  • Leírások és szoftver CD
  • Adobe Photoshop Elements 6 telepítő CD

Az egyes kiegészítők jelenlegi (hozzávetőleges) árai
Canon CLI-8Bk fekete patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8C ciánkék patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8M bíbor patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8Y sárga patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8PC fotó-cián patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8PM fotó-bíbor patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8R piros patron ~3 000 Ft
Canon CLI-8G zöld patron ~3 000 Ft
Canon Photo Paper Pro 10 x 15 cm, 15 db 2.200 Ft
Canon Photo Paper Pro II A3, 20 db ~9.500 Ft
Canon Photo Paper Pro II A3+, 10 db ~6.000 Ft
Canon Photo Paper Pro Platinum A3+, 10 db ~7.200 Ft

Értékelés

Szépen és gyorsan dolgozott a Canon PIXMA Pro 9000 Mark II. Olyan gyorsan, hogy alig hittem a stopperemnek, hiszen A3-as tintaköpők esetén többnyire nem a sebességre, hanem elsősorban a minőségre hajt a gyártó. A kapott nyomtatási minőség viszont még e tempó dacára is többnyire kiválónak volt mondható. Nagyon szép színek, cseppet sem túlzó kontraszt, kicsit visszafogott feketékkel.

Normál beállításban, dokumentumot nyomtatva sem a sebesség, sem a minőség nem volt a toppon, inkább csak az elfogadható szinten, persze enyhébb szentségtörés, ha valaki egy ilyen printert szövegnyomtatásra fog. Ez egy valóban profi fényképnyomtató, elsősorban azoknak akik saját kézben akarják tartani a képalkotás minden mozzanatát, és nagy nyomatokat szeretnének a falra. Az új megvilágítás korrekció révén kiállítások képanyagának elkészítéséhez is kiváló választás. A szürkeárnyalatos nyomtatás pedig valóban árnyalat- és részletgazdag végeredményt ígér. Egyetlen hátránya, hogy a színes nyomtatáshoz képest sokszorosan lassabb printelési időkkel kell számolnunk.

Ahogy a kategóriában elvárjuk a Pro 9000 Mark II nem akar sokat markolni, és keveset fogni, így elsősorban fotónyomtatásra alkalmas, de arra nagyon.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Kiváló minőség
  • 8 különálló tinta
  • Végtelenül egyszerűen kezelhető
  • CD/DVD címkenyomtatás
  • Villámgyors fotónyomtatás
  • Szürkeárnyalatos nyomtatás
  • Környezeti fény korrekció
  • Dokumentum nyomtatásban nem az igazi (bár nem is annak szánták)
  • Kevés közvetlen nyomtatási lehetőség
  • A szürkeárnyalatos nyomtatás nagyon lassú

A nyomtatót a Canon Hungáriától kaptuk kölcsön tesztünk idejére. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a nyomtató kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!