Nyilván nem. Szerencsére nem is kell. A tar.hu Kft. legújabb szolgáltatása ugyanis valóban lehetővé teszi minőségi (elképesztően jó) papírképek készítését a digitális fényképezőgépünkkel készített felvételekből. Több ismerősöm, barátom reklamálta, hogy a digitális gépemmel készített fotókat nem tudja megnézni. Hiába töltöttem fel nekik a kep.tar.hu-ra „az mégsem olyan, mert a monitor az csak monitor” volt a válasz.
Szerintem csak szokás kérdése, hogy az ember hol nézegeti fényképeket, de van aki jobban szereti kézbefogni a fotókat. (… és a nagyinak is könnyebb így megmutatni).
A megoldás: kep.tar.hu.
Az szolgáltatás lényege, hogy a beérkezett digitális felvételről kémiai eljárással (hívófolyadékok, fixírek, stb.) a FUJI által gyártott berendezéssel rögzíti fotópapírra életünk kimerevített pillanatait.
A folyamat
Képek feltöltése az internetre, kijelölés, a cím megadása, fizetés és a képek átvétele. Mindössze ennyi volt a tennivaló ahhoz, hogy hozzájussak a papírképekhez. A rendelés a feltöltéssel együtt sem tartott tovább 10 percnél és két munkanap után nálam voltak a fotók.
Feltöltés az internetre
Nekem már volt a tar.hu-n regisztrált felhasználói nevem így ezt a lépést könnydén átugorhattam. Új felhasználónév regisztrálása is csak néhány egérkattintás kérdése.
Regisztráció után egy albumot kell létrehozni, ahová a képek kerülnek. Ezután kezdődhet a feltöltés. A gyakorlottabbaknak ftp-n keresztül, a kevésbé gyakorlottaknak direkt a weboldalról (max. 10 képet egyszerre) másolhatják fel a fájlokat az albumukba. Az eljárás nem igényel több számítástechnikai ismeretet, mint az interneten történő böngészés. Ha mégis elakadnánk valahol a gyik oldalon segítséget kapunk.
Képek kiválasztása
Miután képeink elfoglalták a tárterületet a tar.hu szerverén, kezdődhet a kiválasztás. Ez egy roppant bonyolult feladat. A képek alatti kis négyzet alakú jelre kell kattintani, amiben válaszként megjenik egy kis pipa. Miután megtrötént a kiválasztás a Képeket a kosárba gombra kattintva, a program behelyezi a fotókat a virtuális kosárunkba. Ha bonyolítani akarjuk az életünket, akkor itt tudunk más albumba átmenni és onnan is kiválasztani a nekünk tetsző képeket.
Képméret választás
|
Kosarunkat teleraktuk, mehetünk képméretet választani. Annyit azért tudni kell, hogy a képeinkről korlátlan méretű egész utcát betöltő óriásposztert nem tudunk rendelni a minőség romlása nélkül. A feltöltött kép felbontása határozza meg, hogy mi az a maximális méret, amit rendelhetünk. A képméretválasztásnál a képek melletti legördülő menükben csak a javasolt méretek jelennek meg, tehát még véletlenül sem tudunk nagyon rossz minőségű képet rendelni. A felbontás és optimális papírkép méret viszonyáról a gyik oldalon pontos információt kaphatunk. Ezen az oldalon én még egy másik fontos paramétert is végig olvastam, nevezetesen az egyes méretekhez tartozó árakat. A szolgáltatás ugyan drágább a hagyományos filmekél megszokott nagyításnál, de megéri (szokta volt mondani egy jó ismerősöm). Míg a hívásra, nagyításra leadott filmről az összes, olyan képet papírra vetik, amin minimális fényelváltozás látszik, addig a digtiális fotóknál csak azokat adja le az ember fia, ami megérdemli a papírt. A többi gyengébbre sikerült vagy dicsekedésre méltatlan felvétel nyugodtan pihenhet az idők végezetéig valamilyen adathordozón. (… és a film + hívás
költségét nem is számoltam)
Ezen kis kitérő után fordítsuk tekintetünket az előttünk sorakozó képekre. Minden kép mellett legördülö dobozkából kiválaszthatjuk a nekünk tetsző képméretet és a rendelni kívánt darabszámot. Egy képről, akár három féle méretet is rendelhetünk. A legördülő menükben alapból az adott kép oldalainak arányával egyező oldalarányú képméretek vannak beállítva. A program előzékenyen kiírja, hogy mennyibe fog nekünk ez a választás kerülni és a teljes rendelésért mennyit fogunk fizetni.
A címek megadása
A következő oldalon már csak a rendelés méret szerint összesített darabszámait látjuk az árral és a várható postaköltséggel együtt. Ez utóbbi 700 Ft-ot jelentett az én rendelésem esetén, mert utánvéttel szerettem volna fizetni. A
fizetési mód kiválasztásánál a bankkártyás módban felhívják a figyelmemet (jó eladóhoz illő módon), hogy még 6 képet kell rendelnem ahhoz, hogy ki legyen a 20, ami felett átvállalják a postaköltséget. Én az utánvétes fizetést választottam, bár a bankkártya sem lett volna veszélyesebb, mert a fizetés az Inter-Európa Bankon keresztül megy. (Ők az elsők között kezdtek el
foglalkozni az interneten keresztüli pénzügyi műveletekkel.)
Budapesti szállítási cím esetén, lehetőség van szállítási időpont megadására. Ekkor a képeket futár hozza ki. Kaptam még egy kártyaszámot, ami a törzsvásárlóknak jár, hogy későbbiekben további kedvezményeket vehessek igénybe. Ezután beírtam a szállítási és számlázási címet és rákattintottam a Megrendelés felíratú gombra.
A címek ellenőrzése
A rendelés után a kellemes kiszolgálás jegyében a virtuális eladóm mégegyszer elémteszi az általam kitöltött űrlap adatait. Átolvasva kiderül, hogy mindent jól töltöttem ki a megrendeléshez így nyugodtan kattinthatok a Fizetés gombra.
A búcsú
Az „eladó” végül közli velem, hogy ha 5 napon belül megjön a csomag, akkor utánvéthez mennyi pénzt tegyek a postás markába és ha nem jön meg akkor a Victor Hugó utcában reklamálhatok a magadott telefonon, faxon. E-mail cím nincs, de ilyen előzékeny kiszolgálás mellet ennyi szeplő talán elnézhető.
A csodálkozás
Pénteki napon adtam fel a megrendelésemet és legnagyobb meglepetésemre kedden már jött is a postás a csomaggal. Kifizettem, átvettem, kibontottam.
Több digitális géppel készült papírképet láttam már, de ezek mégiscsak az én kutyám kölykei voltak. …és milyen szépek. 🙂 A piros az piros volt, a zöld az zöld, éltek a színek a képeken. Mindössze azokon volt egy kis szőr, ahol kevés fénnyel kellett beérnem és a szánkó sebessége is próbára tette a fényképezőgépemet. (De ezek már a fotón is látszódtak…) Összességében a képek többedik ránézésre sem különböztek a hagyományos géppel készített felvételektől (bár kontroll fotók nem voltak).
A két képből összerakott a Városi Múzeumról készült fotó az extra mérete miatt külön érdekes, de a labornak ez sem okozott problémát. Az éjszakai fotóknál (Lánchíd, Vár, Városháza) az ég feketéje zajmentes és egységesen fekete.
Összesítés
Ha dícsérném a szolgáltatást a kedves olvasó azt hihetné, hogy itt valami sántít, mert biztosan egy fizetett bérenc reklámoz valami hamut. Ennek ellenére dicsérnem kell. Saját erőből, a korábbi fejlesztések tapasztalataiból okulva, egy bárki számára egyszerűen használható és hasznos szolgáltatást állítottak össze a tárosok.
Ami nem tetszett
- A puritánnál szebb, de a mostani „weblap divattól” egy kicsit lemaradt webdesign.
- Emailcím nem szerepelt az elérések között.
- …
- Próbálok a kákán csomót keresni, de ennél többet nem találok.
Ami tetszett
- Könnyen használható, gyors szolgáltatás, pontos teljesítéssel.
- A felület érthető, könnyen kezelhető, még az olyan gyakorlatlan e-
vásárlónak is, mint én vagyok. - Az utolsó pillanatig lehetőséget nyújt arra, hogy meggondoljam magam, ha mégsem akarok képeket rendelni. Kötelezettség nélkül kipróbálható a rendszer.
- Ha valamit elszúrtam a kitöltésnél bármikor vissza tudtam menni, hogy kijavítsam.
- A saját képeimen kívül a tar.hu-n lévő képek közül a nyomtathatóra jelölteket bármikor megrendelhetem a szobám falára keretbe.
Ajánlás
Főleg azok figyelmébe ajánlom a tár.hu szolgáltatását, akik eddig tintasugaras nyomtatóval próbálták papírra festeni a digitális fényképezőgép által rögzített képet. Az otthoni nyomtatással egy lapon nem említhető minőség alacsonyabb áron.