Relatív minőség
Függetlenül attól, hogy kompakt, DILC, vagy DSLR gépet használunk-e, leggyakrabban mégis 10×15 cm-es képeket készítünk. Legalábbis nem fotóművész ismerőseim körében ez a méret a legelterjedtebb. Nem meglepő ez, hiszen ha megnézzük az árakat, ez a méret az, amit talán a legjobb áron kapunk meg, ráadásul a fotóalbumok többsége is ezt preferálja.
Annak ellenére, hogy a 10×15 cm-es fotókat többnyire közelebbről nézzük, mint az A4-es, vagy nagyobb, falra akasztott nyomatokat, mégis – kis méretük miatt – ezekhez 2-3 Mpixeles felbontás is elegendő. A 300 dpi-s laborgépeknél ehhez a mérethez 1818×1228 pixeles felbontás kell. Ez a 6-18 Mpixeles fényképezőgépeknek meg sem kottyan. S bár 10×15 cm-es papírképeinket mi is ezzel a felbontással készítettünk, most a jobb elemezhetőség miatt mégis válasszuk az EOS-10D és a D100 felbontását kiinduló alapnak, s ehhez hasonlítsuk a többi modellel készült képet.
Így érdekes lesz megvizsgálni, hogy vajon a 8-10 Mpixeles gépekhez képest tud-e még előnyt hozni a még nagyobb felbontás.
A képeket tehát először 6 Mpixelre méreteztük le IrfanView segítségével, majd szintén ebben a szoftverben 8-as élesítést alkalmaztunk.
A 10D és a D100 persze 6 Mpixeles felbontása miatt itt eleve hátrányosan indult, de ez benne van a pakliban, amikor papírképet készítünk, akkor is szembesülünk ezzel a problémával.
6 Mpixelre leméretezve (kis méretű nyomat szimulálása) 1. kivágás
6 Mpixelre leméretezve (kis méretű nyomat szimulálása) 2. kivágás
6 Mpixelre leméretezve (kis méretű nyomat szimulálása) 3. kivágás
6 Mpixelre leméretezve (kis méretű nyomat szimulálása) 4. kivágás
A leméretezett képekből jól látható, hogy a részletgazdagság tekintetében a nagyobb felbontású gépeknek már nincs olyan komoly előnyük, mint a nagy nyomatoknál. Leginkább az eleve 6 Mpixeles gépek mutatnak rosszabb képet, mint a többi modell, a közepes és a nagy felbontású gépek képei között már csak minimális eltérést látok.
Amit viszont feltétlenül látnunk kell az az, hogy a nagy felbontású gépek nagy érzékenységű fotói alig látszanak zajosnak a leméretezés következtében. Feltételezhetjük tehát, hogy kis méretű papírkénél is hasonló következik be: a nagy felbontású gépekkel nyugodtabban használhatunk magas érzékenységet, mint a kisebb felbontású modellekkel.
Kis méretű nyomatoknál a nagy felbontású gépek nem hoznak több részletet, de a magas érzékenységű fotózásnál egyértelmű előnyt adnak, vagyis itt is előnyös a nagyobb felbontás.