Exkluzív: Nikon 1 V1 és Nikon 1 J1

0

AF, LiveView, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítás területén kielemkedőek az új Nikon 1 gépek. Az ebben a kategóriában megszokott kontraszt alapú autofókusz mellett fázis-különbség elvén működő mód is elérhető. A pontos technológiai megvalósítását nem ismerjük, emiatt egy kicsit szkeptikusan is fogadtuk (a Fujifilmtől hallottunk már hasonlót, de az nem igen akart működni). A próbák során azonban bebizonyosodott, hogy valóban sok esetben tudja a gép, merre kell indulnia a helyes élesség eléréséhez, s ilyenkor SLR-hez hasonló sebességű élességállítást kapunk. Néha azonban kontraszt alapúra vált át (azonos megvilágítás esetén is), s előre-hátra keresgél. De ez a művelet sem lassú, az átlag kompaktoknál ez is jóval gyorsabb.

Az autofókusz mérőmezőt 15×9-es mátrix pontjaira állíthatjuk, de van lehetőség arra is, hogy a gép ismerje fel automatikusan a szükséges pozíciót. Ezen felül témakövetés és arcfelismerés is rendelkezésre áll.

Nikon 1 J1

Nikon 1 V1

Gyenge fényben a vázra szerelt zöld színű LED szolgál segédfényként, melynek hatótávolsága kb. 2-3 méter.

A fókuszmódok között egyszeri és folyamatos is választható, illetve kézi élességállítás is használható. Ez utóbbi esetben digitális zoom segíti a pontosabb élességállítást. Sokkal jobb lett volna, ha a nagyítást nem ilyen módon oldják meg. Igazság szerint kicsit érthetetlen is a dolog, hiszen a szenzor képes teljes felbontásban 60 kép/mp-es kiolvasásra is, vagyis a frissítéssel nem lenne gond, s ha a teljes képből egy képkivágást jelenítene meg a gép, tökéletesen tudnánk élességet állítani. Így sem lehetetlen, csak sokkal nehézkesebb a gyenge minőségű nagyítás miatt.

A fénymérés középpontosan súlyozott, mátrix, vagy szpot elvű lehet (a kép 2%-án) .

Sorozat fényképezés, videó

A gyors CMOS szenzor lehetővé tette, hogy sorozatfelvételt kategórián belül kiemelkedő sebességgel készítsünk.
A Nikon 1 V1-nél a redőnyzár használata során 4,2 kép/mp-es sorozatot érhetünk el, de ha elektronikus zárra váltunk, 10, 30 vagy 60 kép/mp is választható.
A Nikon 1 J1 normál módban 4,2 kép/mp sebességgel készít sorozatot, de nagy sebességű sorozat is készíthető 10, 30 vagy 60 kép/mp-cel.

Nagy sebességű módokban (10-60 kép/mp) a sorozat a puffer telítődése után befejeződik, míg normál módban folytatódik a kártya sebességének függvényében.
A Nikon J1 12-13 képig, a Nikon V1 30-34 képig képes nagy sebességű sorozatfelvételre.

Hagyományos sorozatokon túl expozíció sorozat nem érhető el. Időzített (időközi) sorozat azonban beállítáható, ahol a képek száma 1..999 lehet, míg a képek közötti idő 5 mp és 24 óra között változtatható 1 mp-es lépésben.

A kioldást normál módon felül 2, 5 vagy 10 mp-es időzítővel is végezhetjük, illetve opcionális infravörös távkioldóval (ML-L3) azonnali vagy 2 mp-es időzítés választható.

Videófelvételt maximum 1920×1080 pixeles felbontásban készíthetünk, emellett 1280×720 pixeles mód áll még rendelkezésünkre. A tömörítés H.264 kodekkel történik, MOV konténerben. A képfrissítés FullHD felbontásnál 60 kép/mp váltott soros, vagy 30 kép/mp lehet progresszív elvnél, illetve 1280×720 pixeles felbontásnál 60 kép/mp progresszív elvnél.
A filmekbe sztereó hang kerül, a videófájlok maximális mérete kb. 2 GB.

A videófelvétel során akár folyamatos élességállítás is használható, igaz, ez nem túl gyors. Szintén működik menet közben a fénymérés is.
A videófelvétel alatt maximum 15 állóképet menthetünk el teljes felbontásban (de 16:9 oldalaránnyal), miközben a mozgóképrögzítés nem akad meg (valóban nem vehető észre szaggatás a felvételben).

Nem szoványos, de igazán jó funkció, hogy a felvétel elejét és végét fel- és lekeverhetjük, akár fehér, akár fekete képernyőre.
Szintén különleges lehetőség a mozgó pillanatkép (Motion SnapShot), amely egy rövid videót készít nagy képfrissítéssel, lassított lejátszással (gépen belül lejátszva négy féle választható zenével), s emellé egy fotót is készít teljes felbontásban (16:9 oldalaránnyal).

Választhatunk nagy képfrissítési sebességű SlowMotion videórögzítést is, ez esetben 5 mp-es felvétel készülhet 400 kép/mp vagy 1200 kép/mp-es sebességgel 640×240 illetve 320×120 pixeles felbontásban. Lejátszáskor 30 kép/mp frissítéssel nézhetjük vissza a videót, amely 13,3×-es illetve 40×-es lassítást jelent.