Exkluzív: Nikon Coolpix 8800

0

magyarul
in English

Hatalmas felbontás, nagy gyújtótávolság tartomány és stabilizált optika egy gépben? Na persze! Azért mindent mégsem lehet! Vagy mégis? Az új Nikon Coolpix 8800 nemcsak, hogy mindezeket, de még sok-sok további érdekességet is fel tud mutatni. A Nikon Magyarország jóvoltából már egy héttel a bemutató előtt hozzájutottunk a Coolpix 8800 egy sorozatgyártás előtti példányához.



Egy-két évvel ezelőtt valószínűleg azzal az egyszerű feladattal állt a fejlesztők vezetője csapata elé, hogy alkossanak egy olyan gépet, amiben a legújabb, legfrissebb fejlesztések hiánytalanul megtalálhatóak, ami a Nikon tudásának legjavát, mintegy a kompakt kategóriában elért eredményeinek esszenciáját nyújtja majd.

A kitartó munka eredményeként megszületett a Coolpix 8800, amely

  • CCD-je 2/3”-es és 8 millió effektív pixelből áll,
  • optikája 8.9-89 mm gyújtótávolságú (10x-es zoom), fényereje f/2.8-5.2; stabilizált, különlegesen alacsony szórású (ED) lencsetagokat tartalmaz, közelpontja makró módban 3 cm,
  • nagy teljesítményű képfeldolgozó processzora lehetővé teszi a 8 Mpixeles képek gyors feldolgozását és nagy felbontású videofelvétel készítését is;
  • AF segédfénnyel,
  • 1.8”-es, 134,000 pixeles kihajtható TFT LCD-vel és
  • 0.44 hüvelyk átmérőjű, 235,000 pixeles TFT LCD elektronikus keresővel rendelkezik,
  • kezeli a legújabb Nikon i-TTL vakukat,
  • és amelyet egy nagyszerű lítium-ion akkumulátor (EN-L7) hajt
  • és infravörös távkioldóval szállítják.

Felépítés

A Coolpix 8800 igen masszív, robusztus felépítésű. Külseje döntő részében fém, helyenként gumi borítással, ami csak tovább erősíti a gép egyébként is professzionális hatását.



A tubus a gép leghangsúlyosabb része, mind ami a formát, mind ami a tartalmat illeti. Mert nem egy 8 Mpixeles fényképezőgéppel találkoztunk már, voltak olyanok is, melyek nagy gyújtótávolság tartományúak voltak és persze a stabilizált optikák is egyre elterjedtebbek, de e három eddig egyetlen gépben sem volt meg együtt. A Coolpix 8800 optikájában a Nikon jól bevált VR (vibráció csökkentés) rendszere dolgozik. A kromatikus aberráció minimalizálása érdekében a lencsesorba ED (alacsony szórású) tagok kerültek. A nagy gyújtótávolság ellenére a közelpont makró állásban mindössze 3 cm! A tubus vége tartogat még egy meglepetést: dupla menetes. Ennek azok a fotósok veszik igazán hasznát, akik gyakran használnak különböző szűrőket (polár, ND), ezek számára készült a belső menet, míg a külsőre illeszkedik a közgyűrű, amihez az előtétlencsék csatlakoztathatók. Ügyes megoldás!

A markolat és a lencse közt található az AF segédfény és a mikrofon. Ez előbbi léte némileg meglepő, de annál örömtelibb, az ultra-zoom gépeken ugyanis egyáltalán nem megszokott az ehhez hasonló AF segéd rendszer. A Nikon azonban hallgat a vásárlói igényekre, az AF pedig teszi a dolgát, eredményesen segíti a fókuszrendszert.

A gép tetején az egyetlen érdekes elem a módválasztó tárcsa, lévén nemcsak a program módok, hanem a fehéregyensúly, érzékenység és a képminőség beállítására is szolgál. A Nikon gépein ez már nem számít újdonságnak a Coolpix 5400 óta, no és nem egy SLR-en is találkozhattunk ehhez hasonló megoldással. Személy szerint nekem nem tartozik a kedvenceim közé ez a rendszer, de akik hosszabb ideig dolgoztak hasonlóval szinte kivétel nélkül csak dicsérték. A gép tetején található infó LCD jól használható, a fontos információk gyorsan leolvashatók róla. Kellemes, zöld színű háttérvilágítása kevés fény esetén jön igazán jól.

A vakupapucs a kereső fölé került, természetesen Nikon rendszervakuk fogadására optimalizálták, a legjobb teljesítmény pedig az új i-TTL rendszerű SB-600 és SB-800 vakukkal érhető el. Ha nincs használatban, a vakupapucsot a mellékelt apró műanyag lapka hivatott védeni a külső behatásoktól és szennyeződésektől. Egy külön megvásárolható adapter segítségével a gép képes stúdióvakuk kioldására is.

A felugró vaku automatikusan nyílik, ha szükség van rá. Tűrhető fényerővel rendelkezik, legnagyobb hibája, hogy tele állásban elég gyakran okoz vörös szemeket.

A gép hátulja hatalmas különlegességekkel nem szolgál, a kezelőszervek döntő többségét már láthattuk korábbi Nikon modelleken, úgyhogy a legtöbb, amit elmondhatok róluk, hogy jól működnek. A legérdekesebb elem a kihajtható LCD, ami, ahogy az illik, minden szempontból remek, külön kiemelném a remek képfrissítési sebességet. Az elektronikus kereső (EVF) 235,000 pixelből áll, így aztán képminősége semmivel sem marad el a nagy LCD-étől, az pedig külön öröm, hogy képfrissítése sem rosszabb. A dioptria korrekciónak köszönhetően a kereső remek képét a gyengébb látású fotósok is gond nélkül élvezhetik. A kezelőszervek csapatának leggyengébb láncszeme a zoom vezérlő billentyű. Igaz, jól jár és pontosan, gyorsan követi a fotós utasításait, de sajnos nem kétállású, mint a Coolpix 4800-é.



Az új vezérlőtárcsának köszönhetően néhány gombbal kevesebb került az objektívtubus oldalára, mint a Coolpix 8700 esetében, mindössze a fókuszgomb és a VR kapcsolója található itt. Az AF gomb az automata, végtelen, makró és kézi állás között vált. Az MF mód a vezérlőtárcsa és a fókuszgomb együttes használatával csalható elő. A VR kapcsolóval csak ki-be kapcsolható a képstabilizáló rendszer, a további beállítások menüből érhetők el.



A különböző csatlakozók (DC, A/V, USB) egy gumifedél alá kerültek.

A másik oldalon lapul a memóriakártya foglalata. A Coolpix 8800 CompactFlash Type I és II kártyákat kezel, beleértve a Microdrive-okat is. Az akkumulátor a Coolpix 4800-hoz hasonlóan a gép aljára került és szintén ahhoz hasonlóan hiányzik a fedél alól az aksit a helyén tartó fülecske, így a fedél nyitásakor figyelni kell, hogy ki ne csússzon a Nikon EN-EL7 jelű Li-ion akkumulátor. A kialakítással ellentétben a teljesítménnyel nincs gond, 7,4V mellett az 1100 mAh nem rossz adat, ennek megfelelően a 8800 a CIPA standard szerint egy feltöltéssel 240 kép készítését bírja ki.



Az állványmenet egyáltalán nem meglepő módon fémből készült és még csinos kis gumi körítést is kapott, így biztosítva stabil pozíciót a gép számára az állványon.

Felvételi módok
Mivel e cikk egy előszériás darab alapján készült, e helyütt nem részletezném a képfelvételi módokat. Így tehát csak dióhéjban: a teljes automata mellett zár- és rekesz előválasztás illetve teljes manuális mód áll rendelkezésre. A Nikon specialitása, a rengeteg témamód a 8800-ból sem maradhatott ki, összesen 15 található belőlük, beleértve ebbe a panoráma segédet. is.

A Coolpix 8800 2/3 inch tokozott méretű 8 Mpixeles CCD-je legfeljebb 3264×2248 (8M) képpontos felvételek készítését teszi lehetővé. Emellett 3264×2176 (3:2), 2592×1944 (5M), 2048×1536 (3M), 1600×1200 (2M), 1280×960 (1M), 1024×768 (PC), 640×480 (TV) választható. A JPEG tömörítés mértéke 4 féle lehet: Extra, Fine, Normal és Basic, 8M esetén pedig TIFF (Hi) és RAW is választható.



Lejátszás
Itt is a szokásos opciókkal találkoztunk, ezek ismertetését ezért csak későbbi, részletes cikkünkben tesszük meg.

Optikai képstabilizátor


A Coolpix 8800 egyike azon kevés gépeknek, mely optikai képstabilizátorral készül. A Nikon már rutinos ezen a téren, de korábban csak professzionális cserélhető objektíveibe építette be a VR-t, kompakt digitálisba eleddig nem. Ahogy azt már a bevezetőben is említettem, a Coolpix 8800 szinte mindenből a legjobbat kapta, így tehát ez sem maradhatott ki belőle. A remek rendszerrel a 8800 gazdája hozzávetőleg 3 Fé-kel rövidebb záridővel dolgozhat, anélkül, hogy a téma elmosódna, mint VR nélkül. Videofelvételhez is használható a stabilizátor. A VR két módban működik. A normál mód a legtöbb esetben elegendő korrekciót biztosít. Ez a mód – az aktívval ellentétben – lehetővé teszi a vízszintes és függőleges irányú követő fotózást is, ekkor csak a mozgással ellentétes irányú rezgést korrigálja a rendszer. Aktív mód a nagymértékű berázás ellen véd, azonban, mint említettem, ekkor nincs lehetőség követő fotózásra. Maga a fényképezőgép egyébként nem képes megállapítani, hogy mozgásban van-e, vagy sem, legalábbis erre utal a használati utasítás azon kitétele, mely szerint a gép állványra helyezésekor a VR-t ki kell kapcsolni.

Képminőség
A szerkesztőségben járt Coolpix 8800 előszériás darab volt, és mint ilyen, a képminősége még nem egyezik meg feltétlenül a végleges darabéval, ezért a Nikon nem engedélyezte, hogy a gép képminőségét kommentáljuk, vagy tesztfotókat jelentessünk meg. Amint hozzájutunk egy végleges modellhez, ezt is megtesszük.

A doboz tartalma
A fényképezőgép mellé a következő tartozékokat csomagolják:


  • EN-EL7 lítium-on akkumulátor
  • MH-56 akkumulátor töltő
  • nyakszíj
  • USB kábel
  • A/V kábel
  • objektívsapka tartózsinórral
  • ML-L3 távirányító apró tokkal
  • használati útmutatók
  • szoftver CD

Értékelés


A Nikon Coolpix 8800 tulajdonságait tekintve egyedülálló a kompakt gépek között, így értelemszerűen a Coolpix sorozat csúcsát képezi, ezért alig várjuk már a végleges változatot. Reméljük hamarosan megérkezik, mert nem vitás, hogy ez a gép a Nikon zászlóshajója lesz az idei karácsonyi szezonban, és mint ilyen nem úszhatja meg részletes elemzésünket.