Exkluzív: Sony Alpha 7R

0

Felépítés

Ergonómia

Jól látható az igyekezet a Sony részéről, hogy az Alpha 7R megfeleljen a divatos retro trendnek, de hasonlítson az RX széria kompaktjaira is. Vették az RX1 vázát és egy használható markolatot, valamint egy évtizedekkel ezelőtti SLR vázat idéző prizmaházat biggyesztettek rá. Az előbbi elgondolás jól sikerült, és jól is néz ki, az utóbbi inkább funkcionális, mint szép.

Ízlés dolga, de ami retro benne az nem minden esetben nyerte el a tetszésemet, leszámítva talán egy-két kezelőszervet. A gép sok helyen túl szögletes, és mint az Olympus E-M5 esetében ez nem mindig szerencsés a kezelés szempontjából.

A gumi borítású jól kialakított markolat szerencsére kivétel ez alól. Nem veszi fel a versenyt a Sony SLT gépekével, de MILC téren kényelmesnek számít. A hátsó részét is csúszásmentes gumi takarja, a kéz számára jól kialakítva, így biztos fogás esik rajta. Nagyobb kezűek sokat javíthatnak a megbízhatóságon egy portrémarkolat (VG-C1EM) beszerzésével. A meglehetősen magasra sikerült külső markolat ugyan megtöri kissé a MILC hangulatot, de még jobb fogást biztosít. Két darab akkumulátort képes fogadni, és az expo gombon kívül megtalálható rajta mindkét vezérlőtárcsa, az AF/MF (AEL) gomb, valamint egy C1 gomb is.

Kezelés tekintetében nem csak retrósan szép, de komfortos dolog az expo kompenzációs tárcsa, mely csak +/-3 fényérték tartományban működik, a gép viszont +/-5 Fé határok között dolgozik.
Ha nagyobb korrekciót szeretnénk a menüben állíthatjuk be.

Dicséretet érdemel a dupla tárcsás kezelés – bár ezek pozíciója nem kényelmes – és a rengeteg programozható gomb is. Nem csak a három C (custom) gombhoz, de szinte minden kezelőszervhez rendelhető másik funkció, beleértve a navigációs iránygombokat is.

A gépváz egyébként igényesen összerakott, fémből készült, ahogy ezt egy hasonló árú készüléktől elvárhatjuk. Illesztéseinél por és cseppálló szigeteléssel látták el, és ugyanez érvényes az említett portrémarkolatra is. A gombok, kezelőszervek kialakítására is a precizitás jellemző.

Az állványmenet is fémből készült és pontosan az optikai középtengely alatt helyezkedik el. A nem túl nagy váz méret ellenére állványmenetre erősített gépnél is nyitható marad a markolat alján lévő akkumulátor ajtó.

Objektív

Az összes eddigi Sony MILC APS-C érzékelős volt, melyekhez külön csatlakozószabványt és objektívparkot kínált a gyártó. Ezeket E-vel jelölte a Sony. A két új Alpha 7 modell teljes képkocka méretű szenzora másfajta optikákat kíván, melyek képe a nagyobb érzékelőméret teljes felületét képes lefedni. A fullframe szenzor miatt a csatlakoztatott objektívek gyújtótávolság értékét nem kell szorozni a látószög meghatározásához.

A csatlakozószabvány nem változott, így akár meglévő E optikáinkat is feltehetjük a gépre. Tökéletesen fognak működni, leszámítva, hogy kisebb képkört vetítenek az érzékelőre. Ezt elkerülendő egy külön menüparanccsal bekapcsolható az APS-C méretnek megfelelő képkivágás, mely azt jelenti, hogy a 36 megapixelből csak a középső 15-öt hasznosítja a gép. A beállítás lehet automatikus (felismerés), illetve folyamatos képkivágás, mely bármilyen objektív esetén 15 megapixeles képet, és egyben 1,5x-ös képkivágást – vagy ha úgy tetszik zoomot – ad. Ilyen esetben tehát a látószög 1,5x-ös szorzóval értendő. Zoomból külön is bekapcsolható legfeljebb 4x-es mértékű digitális, melyet 1,0-4,0x között akár 0,1x lépésenként fokozatosan állíthatunk.

Visszatérve a választható objektívek kínálatára. A Sony a gépvázak bejelentésekor öt saját kiadású objektívet ígért, melyek a következők:

  • Carl Zeiss Vario-Tessar T* 24-70mm F4 ZA OSS
  • Carl Zeiss Sonnar T* 35mm F2.8
  • Carl Zeiss Sonnar T* 55mm F1.8
  • Sony 28-70mm F3.5 – 5.6 OSS
  • Sony G 70-200mm F4 OSS

A gyártó ígérete szerint a következő két évben megtriplázzák a fenti kínálatot, de tesztünk írásának idején már egyéb gyártók (pl. Samyang) is bejelentették saját FE csatlakozós objektívek kiadását.

Az Alpha 7R a meglévő, sokkal gazdagabb E-szériás objektív kínálat mellett a tükörreflexes (vagyis félig áteresztő tükrös) gépeik A-bajonettes objektívjeit is fogadja, melyhez külön megvásárolt adaptert kell használnunk.

Az újabb Sony fényképezőgépekhez hasonlóan ezt a típust is ellátták szoftveres optikai hibajavítással. A menüben kikapcsolható, vagy automatikus szűrésre állítható a geometriai torzítás, színhiba, és képsarki sötétedés csökkentése.

Tesztünk során Carl Zeiss Sonnar T* 55mm F1.8 objektívet használtuk.

Képérzékelő

Az Alpha 7R-be egy 35,9 x 24mm-es Exmor CMOS érzékelő került, mely 36,4 megapixelével az egyik legnagyobb felbontású fullframe digitális fényképezőgép a piacon. A 36 megapixel 7360 x 4912 pixeles maximális képméretet jelent, mely a korábban említett APS-C képkivágás esetén 4800 x 3200 pixelre csökken. A 3:2-es oldalarány mellett 16:9-et is beállíthatunk. Mindkét esetben 3-3 felbontással.

Képformátumként a megszokott JPEG és 14-bites RAW (.ARW) állítható. A JPEG képek tömörítési minősége Extra finom, Finom és Normál lehet. Választhatunk kombinált RAW+JPEG beállítást is, ilyenkor mindkét formátumban ment egy-egy képet a gép.

A készülék a legfrissebb Bionz X processzort kapta, mely minden eddiginél gyorsabb képfeldolgozást és jobb képminőséget ígér. Utóbbihoz azért a szenzor kialakítása is hozzájárul. Az érzékelő előtti mikrolencséket hézagmentessé tették, hogy minél kevesebb információ vesszen kárba, és minél nagyobb legyen egy pixel fénygyűjtő képessége. Az érzékelő szélén lévő pixeleket úgy alakították ki, hogy tökéletesen illeszkedjen a beeső fénysugarak szögével, amire a kis szenzor-objektív távolság miatt nagy szükség is volt. Az eredmény, a széleken is szép képminőség.

Az Alpha 7-től eltérően a 7R nagyobb felbontású fullframe szenzora előtt nincs optikai aluláteresztő (AA) szűrő, mely adott esetben jobb részletvisszaadási képességet jelenthet, viszont növeli az olyan képhibák előfordulásának esélyét, mint a moiré hatás.

Az érzékelő natív érzékenysége ISO100 és 25600 között állítható, de kiterjesztett értékként ISO50-ig is lemehetünk, akár 1/3 fényérték lépéseket használva. Mozgókép esetén ISO200-tól indul az érzékenységi tartomány.

Ha automatikus érzékenység állítást választunk a gép ISO100-6400 értékek között állítja. Ilyenkor megadható az ISO tartomány minimum és maximum értéke is.

A cserélhető objektív, és a szabadon maradó szenzor miatt fokozott problémát jelenthet az érzékelő koszolódása, mely ellen automatikus portalanító rendszerrel védekezik a gép. A Sony egyéb cserélhető objektíves modelljeiben is használt rendszer a bekapcsolást követően a szenzor nagy frekvenciás vibrációjával igyekszik lelökni magáról a porszemeket. A tisztítási folyamat a menüben is bármikor kezdeményezhető.

Kijelző és kereső

A hátsó LCD a többi Sony MILC-hez hasonlóan dönthető. Masszív fémzsanérjainak köszönhetően lefelé kb. 45, felfelé pedig 90 fokban dönthetjük, ami bizonyos helyzetekben nagyban megnöveli a betekintési kényelmet. Ez komfort már eleve adott, hiszen az LCD-t laposabb szögekből is jól látni mindenféle színtorzulás, vagy világosság vesztés nélkül. Átlósan 3″ (7,5 cm) méretű, felbontása pedig 1 229 000 képpont, ami nagyon jó részletességű képet kínál, kiváló színvisszaadással és kontraszttal.

Alapesetben sajnos nem sokat látunk rajta, ha erős napsütésben próbáljuk használni, de egy külön paranccsal egy lépésben válthatunk napfény módra, mely nagyobb képvilágosságával valamelyest javít a helyzeten. A világosság egyébként +/-2 fokozatban állítható.

Hasonlóan állítható az elektronikus kereső (EVF) világossága is, de itt a színezetet is befolyásolhatjuk 2-2 fokozattal a hidegebb és melegebb színek irányába. A keresőbe egy 1,3 cm-es (1/2″) OLED monitor került, mely a hátsó kijelzőhöz hasonlóan 100%-os lefedettséget ad. Felbontása 2,36 millió képpont (1024 x 768 pixel), mely az LCD-nél is jobb részletvisszaadást nyújt. Nagyítása 0,71x-es, vagyis egy fullframe DSLR-rel konkuráló képméretet biztosít. Kényelmes gumírozott betekintő nyílása jobb oldalán -4.0 m-1 ~ +3.0m-1 dioptria tartományban állítható tárcsát találunk.

A kereső mellé egy szemérzékelő is került, melynek feladata a gép archoz emelésekor vagy onnan való eltávolításakor a két kijelző közötti automatikus váltás.

A hátsó kijelzőn és a keresőképen alapvetően ugyanazok a felvételi adatok jelennek meg, de ezt a menüben részletesen leszűkíthetjük. Az adatok váltására vagy eltüntetésére a DISP gomb használható. Megjeleníthetünk például élő hisztogramot, kéttengelyes elektronikus vízszintjelzőt, háromféle kompozíciós segédrácsot, a felvételi hangerő jelszintjének visszajelzését, de akár a készítendő kép előnézete, a Sony gépeknél megszokott kiégésre figyelmeztető zebra mintázat is megjeleníthető. Ennél a figyelmeztetés szintje is részletesen beállítható.

Felvételi információk

A lejátszás mód információi

A kártyára mentett fotók visszajátszásakor több mint 30 fokozatban belenagyíthatunk a képekbe, pixelpontosan ellenőrizve az élességet. A fotók minősége egymáshoz képest is összehasonlítható, mivel nagyított nézetben is lehetséges a köztük való lapozás.

Vaku

A Sony Alpha 7R-ben nincs beépített vaku, és nem mellékelnek hozzá valamilyen kisebb vakuegységet. Kénytelenek leszünk tehát külön megvásárolni a külső fényforrást. A gép tetején egy újabb rendszerű Sony vakupapucs található, mely elsősorban saját rendszerű vakukat fogad. Ilyen például a HVL-F60M típus is, mely nem csak profi funkciókat kínáló, nagy teljesítményű (60-as kulcsszám) vakuként, de folyamatos videolámpaként is használható.

A vakut kikapcsolt, automatikus, derítő, hosszú szinkron és hátsó redőnyre szinkronizált módokban használhatjuk. A vörösszem csökkentés külön menüpont alatt kapcsolható. A csatlakoztatott rendszervakuval más hasonló villanókat is távvezérelhetünk a vezeték nélküli mód beállításával.

A vaku teljesítménye +/- 3 fényérték között, 1/3 Fé lépésközökkel korrigálható.

A gép vakupapucsa egyben elektronikus kiegészítő csatlakozóként is működik, melyre olyan kiegészítők csatlakoztathatók, mint a gyártó ECM-XYST1M típusú külső sztereó mikrofonja.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A csatlakozókat a bal oldalon, két műanyag fedél mögött találjuk. A fentit kihajtva két mini-jack foglalat fogad, elsősorban a videósoknak kedvezve. Ide csatlakoztatható bármilyen külső sztereó mikrofon, illetve egy fejhallgató, melynek szintén fontos szerepe lehet ha profi videofelvételt akarunk.

Az alsó fedél mögött kapott helyet a kombinált audió/videó és USB kimenet, valamint a HDMI aljzat. A HDMI vezérlés és infó megjelenítés ki és bekapcsolható a menüben, ahol a kimeneti felbontása is beállítható: legfeljebb 1080p lehet.

A fényképezőgép ezen kívül többféle kiegészítővel üzemeltethető, hiszen ahogy a vaku részben említettem, elektronikus kiegészítő csatlakozója is van, de a Sony RMT-DSLR2 vezeték nélküli távirányítóval is kompatibilis.

Wi-Fi kapcsolata lehetővé teszi számunkra, hogy akár mobiltelefonról is távvezéreljük, vagy egyéb kreatív szoftvert telepítsünk a gépre, a PlayMemories Apps kínálatból. A NFC, vagyis egyérintéses technológiával nagyon könnyen oszthatók meg a memóriában tárolt képek egy kompatibilis mobil eszközzel.

Az Alpha 7R nem csak FullHD, de 4K felbontású állóképeket is képes külső megjelenítőre küldeni. Ez HDMI, vagy Wi-Fi kapcsolattal lehetséges, és persze kell hozzá egy kompatibilis 4K felbontású tévé is.

Belső memória nincs, a markolat hátulján nyíló ajtó mögötti kombinált foglalatba Sony Memory Stick (PRO-Duo, PRO-HG Duo, XC-HG Duo), vagy SD/SDHC/SDXC kártyák helyezhetők. Utóbbiakból az UHS-I sebességszabványúakat is kihasználja. A szokásostól eltérően a kártyafoglalat nem oldalara, hanem a hátlap irányába nyílik, ami kényelmes kártyabehelyezést tesz lehetővé.

A nagy felbontás és a gyors frissítésű videó miatt érdemes nagyobb kapacitású és gyors kártyák beszerzése. Egy Extra finom tömörítésű JPEG nálunk átlagban 22 MB-ot, egy hasonló felbontású RAW 37,5 MB-ot foglalt, tehát egy 16GB-os kártyára nem sokkal több mint 400 RAW kép fér.

A fényképezőgéphez az NP-FW50 típusjelű InfoLithium akkumulátor jár, mely 7,2V-os, és 1080 mAh kapacitású. Feltöltése a gépen belül, a mellékelt USB kábel és hálózati adapter segítségével lehetséges. Egy töltéssel kb. 340 fotó készíthető, ami egyáltalán nem kiemelkedő teljesítmény, inkább hobbi használatra elegendő. Persze a géphez beszerezhető pót akkumulátor is. Kettőt egyszerre a fent említett portrémarkolatban is használhatunk.

Az akkumulátor töltöttségének kijelzése 1%-os pontosságú, és a kijelzőn folyamatosan nyomon követhető.