Mára már a digitális fényképezőgépek ára szerencsére olyan mértékig csökkent, hogy nem kell túlzottan jómódúnak lenni ahhoz, hogy egy-egy masinát megvásárolhassunk. Igaz, a komolyabb gépek ára még most is 100e Ft felett van, de a komolyabb filmes tükörreflexesek sem sokkal olcsóbbak, s mint tudjuk a tükörreflexes váz megvétele még csak a jéghegy csúcsa. Az objektívek és más kiegészítők viszik el a legtöbbet.
Egy szó, mint száz, a digitális fotózás mára már nem tekinthető nagyobb luxusnak, mint a filmes fotózás. Ezeknek a gépeknek ráadásul megvan az az előnyük, hogy szinte ingyen lehet próbálgatni őket, megnézni az egyes beállítások hatásait, következményét, kitalálni, hogy melyik mire alkalmas, stb.
Az autodidakta – önképző – módszer sok esetben bizonyult már sikeresnek, de egy tény cáfolhatatlanul ott van e módszer hátrányaként, mégpedig az, hogy sokkal több időbe telik, mint amikor hozzáértő tanárok vezetnek végig az általuk már kitaposott ösvényen.
A hatékony tanuláshoz nem csak szakértő oktatóra van szükség, hanem megfelelően struktúrált képzési rendszerre is. A fegyelmezett viselkedés mellett szükség van az órák könnyed légkörére is. Egy jó pedagógus nem csak a kötelező „anyagot” adja át, hanem tanít, nevel, s közben a hallgatók látásmódját szélesíti.
Nem is ragozom tovább, hiszen úgy gondolom, mindenki számára nyilvánvaló, hogy aki gyorsan, hibalehetőségek nélkül, jó „vezetővel” szeretne tanulni, annak érdemes egy jó iskolát választania, legyen a cél esetünkben akár a fotózás megismerése, elsajátítása.
A Chromogenic Arts által 2003-ban alakított fotóiskola mind az elméleti, mind a gyakorlati képzést biztosítja hallgatóinak. A jelentkezők normál tanfolyam, vagy haladó, gyakorlati kurzuson vehetnek részt.
A normál tanfolyam
A normál tanfolyamra olyanok is jelentkezhetnek, akik még csak most ismerkednek meg az alapokkal, de azok számára is rejteget hasznos tapasztalatokat, akik már régebb óta fényképeznek. A hallgatók felvételi nélkül léphetnek be a képzésbe. Emiatt persze az ismereteik megoszlása meglehetősen vegyes, de a kis csoportos (4-5 fős) gyakorlati foglalkozások miatt ez nem fog gondot okozni, hamar és könnyedén kiegyenlítődik a különböző előképzettségű hallgatók tudása. A gyakorlatok többek között műteremben, a Budai Várban (fénymérés, modellfotó derítőlappal, stb.), számítógépteremben (a PhotoShop kezelésének elsajátítása) és Tihanyban (természetfotós gyakorlat) vannak.
A tanfolyami részvétel – bár elsősorban talán a budapestieknek kedvező – a főváros közelében élők számára, sőt, távolabb lakó diákoknak is megoldható. Az elméleti órákat hétfőnként este fél 7-kor tartják (a fővárosban, vagy a környéken dolgozók is odaérhetnek, illetve még nem dolgozó, távolabb élők is beérhetnek az órakezdésre), míg a gyakorlatok hétvégenként rendezik meg.
A tanagyag – tematikáját tekintve – két részre bontható, az elméleti és a gyakorlati képzésre. Az elméleti oktatás főbb témái, többek között:
1. Színtan, színkeverés, pszichés színtan, színkompozíció, színhőmérséklet
2. Formakompozíció, fotóterületek
3. Fényképezőgép felépítése (digi/analóg), Rekesz és záridő
4. Fényérzékenység, CCD-k, filmek fajtái, objektívek
5. Fénymérés, filmkidolgozás
6. Tárgyfotó és kellékei
7. Modellfotó és kellékei
8. Táj- és makrofotó, és ezek kellékei
9. Riport-, dokumentációs fotó és kellékei
10. Szkennerek, képfeldolgozás, nyomtatók, levilágítók, nyomdai előkészítés
11. Sport- és akciófotó, hírügynökségi fotó, portrériport
12. Árképzés, szerződések, modell-lapok, szerzői és egyéb jogok
13. Riportfotózás különleges és rendkívüli helyzetekben, szélsőséges körülmények között.
A gyakorlati foglalkozások legfontosabb témái:
1. fényképezőgép felépítése, használata (géptartás, állványok, tartozékok, stb.)
2. fénymérés és beállítások, objektívek
3. Világítástechnika , beltéri műterem, tárgyfotó
4. Kültéri fények (derítőlappal)
5. Világítástechnika :fények típusai, fényforrások típusai
6. Tárgyfotó, épületfotó és perspektívakorrekció
7. Kültéri modellfotó, portré, divat
8. Photoshop – nyomdai előkészítés, színkorrekció, digitális retus, webes előkészítés
9. Photoshop II. – kiállítási képek és portfólió készítése, webdesign
10. Képértékelési gyakorlat
11. Műtermi modellfotó, divatfotó, portré
12. Természetfotó, táj, makrofotó
Mint bevezetőmben is írtam, a jó képzéshez megfelelő kvalitású oktatók szükségesek. A Chromogenic Arts fotóiskolájának filozófiája „magasfokú szakmai hozzáértéssel, a rendelkezésre álló legjobb tanítási módszerek és technikai eszközök, megoldások alkalmazásával, gyakorlatias formában megtanítsuk leendő hallgatóinkat a fotózás technikájára”. Ennek – vagyis a szükséges szakmai hozzáértésnek – biztosítása érdekében olyan oktatók és előadók óráit hallgathatjuk, akik már komoly elismerést szereztek a szakmában:
Török György (fotográfus),
Szalontai Ábel (fotóművész, az Iparművészeti Egyetem tanára),
Gárdi Balázs (fotóriporter, a World Press Photo nemzetközi fotóverseny első helyezettje)
Kisbenedek Attila (Az AFP Hírügynökség fotóriportere)
Jakab Zsolt (az Adobe cég által minősített szakértő)
Konchan Jenő (biológus, ELTE MTA Kutatócsoport)
A képzés során nagy hangsúlyt fektetnek a szemléletességre és a motiváció fenntartására, valamint növelésére. Fontos céljuknak érzik, hogy a hallgatók jó kedvvel fotózzanak, ne tűnjön eröltetettnek, hiszen úgy nem is lehet jól fotózni.
E tanfolyam leginkább a digitális fotózás szakmai fogását mutatja be, de egy része kifejezetten a filmes közép- és nagyformátumú fényképezés lényeges elemeit, finomságait is bemutatja.
A képzésre jelentkezők jó, ha már rendelkeznek valamilyen komolyabb digitális fényképezőgéppel, de igény esetén a hallgatóknak biztosítanak fotós felszerelést is, külön térítés fizetése nélkül. Sőt! A tanfolyam ideje alatt lehetőség van a profi gépek, objektívek, kiegészítők kipróbálására is. Ezen kívül sok-sok külföldi és hazai fotósszakkönyvet, folyóiratot lehet kölcsönözni az iskolától.
A tanfolyam 13 alkalomra bontott 45 óra elméleti és 12 alkalomra bontott 55 óra külső helyszínen megrendezett gyakorlati foglalkozásból áll, de az órák nem kötött idejűek, egy-egy alkalom végén kérdezhetnek is a hallgatók, sőt, konzultációs lehetőséget is biztosít az iskola.
A tanfolyam végén a sikeres befejezésről a hallgatók oklevelet (de OKJ-ben szereplő bizonyítványt nem) kapnak.
A haladó, vagy gyakorlati kurzus
A haladó képzés tekinthető a normál tanfolyam folytatásának, ahol az egyik különbség, hogy jóval több gyakorlati foglalkozáson vesznek részt a hallgatók, melyeket különleges helyszíneken tartanak. Ilyenkor egy-egy hétvége során, péntektől vasárnapig workshop jelleggel tanulhatja meg 10-12 hallgató az egyes fotózási feladatok megvalósítását. Ezek általában valahol vidéken kerülnek megrendezésre, melyeken legtöbbször modellfotózás zajlik, de nem ritka a riportfotózás, sőt természetfotózás sem. A hatékonyabb képzés miatt amíg a társaság egyik része modellfotózik, addig a többiek riportfotóznak vagy épületfotóznak.
A tanulók úgy érezhetik magukat, mint a profi fotósok, mert a helyszín, a modellek és minden egyéb körülmény olyan, mint egy fotós kiszállásnál, mintha megbízást kaptak volna. Vannak akik síkfilmre fotóznak és maguk állítják be még a világítást is, de van, aki teljesen automata üzemmódban fényképez egy kis digitálissal, s csak élvezi az alkotás lehetőségét.
Hangsúlyoznám, hogy itt nem csak digitális fotózásról van szó, hiszen az eddigi tanfolyami hallgatók között jópárnak műszaki gépe, 4×5″ mellett néhánynak még 8×10″-es nagyformátumú gépe is volt, amellyel remekül elsajátíthatták a nagyobb kihívások megoldását is.
A haladó kurzuson előforduló programok, az eddigi tanfolyamok alapján:
A. Fürdőruhás modellfotó a Kiskunsági Nemzeti Park homokdombjain
B. Riportfotó a Kiskunhalasi díjugrató lovasversenyről
A. Estélyi ruhás modellfotó a keszthelyi Festetics Kastélyban
B. Riportozás Keszthely városában
A. Farmerruhás modellfotó a Pápai Kékfestő Múzeumban
B. Templombelső fotózása három templomban és esti riportfotózás a városban
A. Természetfotó a Gemenci Tájvédelmi Körzetben
B. Épületbelső fotó a grábóci Szerb Orhodox Templomban
A. Indiairuhás modellfotó Krisna Völgyben
B. Riportfotó a Krisna-Farm életéről
A. Esküvőiruhás fotózás a Nagycenki Széchenyi Kastélyban
B. Riportfotó Sopronban és épületfotózás a fertődi Kastályban
Ez egészül ki sminkfotózással, extrém sminkes modellfotózással, félaktok készítésével, tárgyfotózással, panoráma fényképezéssel, PhotoShop gyakorlattal, képelemzéssel, sok-sok világítástechnikai elmélettel és különleges fényképezési módokkal, mint például az infrafotózás.
Kiállítás
A tanfolyam végén a legsikeresebb hallgatók képeiből fotókiállítást is készítenek.
További információ
Csikszenthy Csaba
06-20-390-1560
cs.csaba@interware.hu
www.fotosuli.hu