Galaktikus reggeli Canon módra

0

A szeptember 23-i Canon sajtótájékoztató az európai turné egyik állomása volt. Magyarországon többek között Törökország, Csehország és Lengyelország után rendezték meg e bemutatót. Az egész rendezvényre a profizmus volt jellemző. A helyszín kiválasztása, a díszletek felépítése, a fények és maga a galaktikus ötlet fantasztikus élményekkel gazdagította a résztvevőket. Nekem speciel szó szerint leesett az állam, miután beléptem a terembe.



A Canon mintegy 13 új nyomtatójának nagy részéről már híreinkben beszámoltunk, de gyorsan tekintsük át még egyszer a fotónyomtatókat. A Canon a belépőszintű, otthoni fotónyomtatóktól a professzionális mini „fotolaborokon” át, melyeken még LCD képernyő is található, a multifunkciós készülékekig minden szegmensben szerepelteti magát.


Canon Selphy CP510

A Canon Selphy nyomtatói a 10×15 cm-es fotópapírokkal dolgoznak. Kompakt méretük és kis tömegük miatt akár hordozhatók is, sőt az opcionálisan megvásárolható akkumulátor ezt méginkább lehetővé teszi. Az új termékek között a Selphy CP510, CP710 és DS810 szerepel. A CP sorozat tagjai 300 dpi felbontású festék-szublimációs hőátvezető rendszerű, míg a DS810 tintasugaras elven dolgozik, 4800×1200 dpi maximális felbontással. A CP510 kivételével mindkettő tartalmaz kártyaolvasót is (Compact Flash, Microdrive, SecureDigital/MMC, Memory Stick, Memory Stick PRO kártyákhoz), és ennek megfelelően természetesen LCD kijelzővel is felszerelték őket (CP710 1,5″-os, DS810 2,5″-os). A számítógép nélküli, közvetlen nyomtatás természetesen nem csak kártyaolvasó beépítésével valósítható meg, hanem a PictBridge szabvány alkalmazásával is, melyet mindhárom új nyomtató támogat (nem csoda, hiszen a PictBridge kifejlesztésében a Canon is kivette részét). Ennek segítségével egyszerűen csak össze kell kötni a fényképezőgépet a nyomtatóval, kiválasztani a nyomtatandó képeket és már indulhat is a képek papírra vetése.


Persze sok esetben nem elég, ha csak 10×15 cm-es méretben tudunk nyomtatni, de a Canon termékpalettáján A4-es többfunkciós nyomtatók is szerepelnek PIXMA név alatt. A megfelelő minőséget az új ChromaLife 100 garantálja, amely a széles FINE nyomtatófejet, a megfelelő tintákat és a hozzá igazodó fotópapírokat foglalja magába.



Canon Pixma iP2200… … és a FINE nyomtatófej

A PIXMA családban rengeteg új nyomtatót találunk, ezek egyik legkisebb tagja az iP2200-as. Bár a nyomtatót kezdőknek szánják, paraméterei mégis igen jók: felbontása maximum 4800×1200 dpi, 4 tintás rendszerével és a FINE nyomtatófejének segítségével min. 2 pikoliteres tnitacseppekkel dolgozik. Szegély nélküli 10×15 cm-es fotót fotóminőségben 55 mp alatt képes kinyomtatni.



Canon Pixma iP5200R… és tintapatronjai

Komoyabb kategóriába sorolható a PIXMA iP5200R modellje, amely nem csak sebességében és felbontásában múlja felül társait, de integrált WiFi támogatása is egyedülálló. A maximum 9600×2400 dpi felbontású nyomtatóval 10×15 cm-es fotóminőségű nyomtatot 36 másodperc alatt készíthetünk. A nyomtatóban 5 tintás rendszer dolgozik, a szokásos cián, magenta, sárga és fekete színeken túl egy kifejezetten szürke tónusok pontosabb létrehozására szolgáló PGBK tintát is használnak.
Az iP5200R nem csak vezetéknélküli hálózatokat támogat, hanem 100 Mbites UTP csatlakozóval is ellátták. A számítógép nélküli nyomtatás megvalósításához a PictBridge szabványt használhatjuk. Persze az igazi „számítógépnélküliséghez” az is hozzátartozik, hogy a tinta fogyását a felhasználó nyomon követhesse. Ehhez egy különleges megoldást alkalmaz a Canon: a tintapatronok elején piros színű LED-ek találhatók, melyek tele tartály esetén folyamatosan, csökkent tintamennyiség esetén villogva, közel üres vagy üres tartály esetén gyorsan villogva világítanak.


Canon PIXMA MP450

A PIXMA sorozat igazi nagyágyúi az MP modellek. Ezek neve a MultifunctionPrinter rövidítésből ered, amelyből már ki is találhatjuk: nem csak nyomtatásra, de szkennelésre és másolásra is használhatjuk ezeket a készüléket. Ezen kívül mindegyikben találunk kártyaolvasót is a közvetlen nyomtatás PictBridge-en túli támogatására. Az igazán pofás külső miatt nem csak irodában, de egy modern otthonban is igen jól mutatnak a PIXMA MP nyomtatók. A gyors szegély nélküli nyomtatás ezekre is jellemző, 10×15 cm-es mérettel a legkisebb MP-k is 55 mp alatt megbirkóznak (MP150, MP170). A nyomtatás felbontása 4800×1200 dpi, szkenneléskor optikai 1200×2400 ppi felbontást érhetünk el.

Térjünk át a fényképezőgépekre. Ezekről nemzetközi bejelentésükkor már beszámoltunk, de érdekes volt őket élőben is látni, illetve kipróbálni.


Canon PowerShot A410

A legalsó szegmensben a PowerShot A410 41-131 mm-nek megfelelő fókusztávolságú optikája 3,2x-es átfogást ad. A fényerő nagylátószögnél f/2,8, tele állásban f/5,1. A 3 Mpixeles CCD-vel szerelt kompakt gép ára mindössze 40 ezer Ft lesz. A modern, új gépek trendjét követve a felvételeket SecureDigital vagy MultiMedia kártyára készíthetjük. Videófelvételt akár VGA felbontásban is készíthetünk, maximum 30 mp terjedelemben. A közvetlen nyomtatást lehetővé tevő PictBridge szabványt természetesen e gép is támogatja. Hogy a pótakkumulátor beszerzése ne kerüljön túl sokba, az energiaellátást ceurza akkumulátorok biztosítják (a gyári csomagolásban alkáli elemet kapunk).



Canon Digital Ixus-ok Canon Digital Ixus i Zoom dokkolóállomáson

Ixus i Zoom piros köntösben

Az elegencia és könnyen hordhatóság jegyében készülnek a Digital IXUS fényképezőgépek, mely sorozat legújabb, legkecsesebb tagja az IXUS i Zoom. E gép bevezetésével a Canon elérte, hogy most már nincs olyan friss digitális fényképezőgépe, ami ne lenne változtatható gyújtótávolságú, vagyis zoomoptikával szerelt. A korábbi fix 39 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú objektívvel szerelt IXUS i-t váltotta le az i Zoom, amelybe kisfilmes rendszerbe átváltva 38-90 mm-es fókusztávolságú optika került. A kis méretű géphez nyilvánvalóan kis méretű optika dukál. Hogy mégis sikerült ekkora méretben 2,4x-es zoomátfogágú optikát készíteni, az az ultramagas törési mutatójú aszférikus lencsetagoknak (Ultra High Refractive Index Aspherical – UA) köszönhető. A több színben is megvásárolható i Zoom modellben 5 Mpixeles CCD dolgozik, videókat ennél a gépnél is VGA felbontásban rögzíthetünk, ám nem csak 30 másodpercig, hanem akár 1 órán keresztül.
A géphez tartozó dokkolóállomás nem csak az akkumulátor töltésére és a képek áttöltésére, TV-n való visszajátszására használható, a mellékelt infravörös távvezérlőt használva a „bölcsőben” lévő gépet távolról, a fotelból ülve is kezelhetjük, így igazán egyszerű és könnyed lehet a képek TV-n történő bemutatása.
Az orientációs szenzor manapság már nem számít különlegességnek. Ennek segítségével az álló formátumban készült képek visszajátszáskor az LCD-n is álló formátumúak lesznek. Ezt azonban az IXUS i Zoom tervezésekor a professzionális gépekből kölcsönzött ötlettel toldották meg. Portré állásban ugyanis a gép oldalán (ekkor tetején) lévő Set gomb exponálógombként is használható.



Canon EOS 1D Mark II N az új 70-300mm-es stabilizált objektívvel

A Canon professzionális 1D Mark II vázának új változata a Mark II N. A gép másodpercenként 8,5-szer fel-le csapódó tükrének varrógép hangja már ismerős volt az 1D Mark II-ből. Nem csoda, az N verzió főbb paramétereiben megegyezik az 1D Mark II-vel, a különbség a nagyobb pufferméret (vagyis hosszabb sorozat 8,5 kép/mp-cel), a nagyobb LCD (2″ helyett 2,5″) és a dupla kártya hely. Ennek segítségével könnyedén szétválaszthatók a professzionális feldolgozásra szánt RAW és a gyors előnézeti képként használható JPEG formátumú fájlok, rém egyszerűen: egyik ide, másik oda alapon.


Az 1D Mark II vázon a két új objektív egyikét is megtalálhattuk: a középkategóriás 70-300 mm/F4-5,6 IS USM stabilizált telezoomot. A korábbi 75-300 IS USM modellhez képest ez a változat már két üzemmódú stabilizátorral rendelkezik, amellyel könnyebben készíthetünk függőleges irányban stabilizált, de egyébként vízszintesen svenkelt fotókat. Az élességállítás továbbra is microUSM motorok segítségével történik.


Canon EOS-5D 24-105/F4 L IS USM objektívvel

A legnépszerűbb és az üvegasztalon legkevesebb időt pihenő gép természetesen az új „fullframe”-es, vagyis az EOS 5D volt. Ez a modell a világ első olyan digitális tükörreflexes váza, amely a szokásos 36×24 mm-es kisfilmes képkocka méretű szenzorral dolgozik, de mégsem a professzionális kategória tagja. A felső középkategóriába sorolható fényképezőgép ára most még meglehetősen borsos, közel 900 ezer forint, de ne felejtsük el, hogy 2000-ben az EOS D30 is 3000 dolláros áron jelent meg (s ha hasonló szerencsénk van, néhány év múlva talán 1000 dollár körül is vásárolhatunk majd fullframe-es vázat).
A gépet kézbe fogva elsőként tetemes súlya volt érezhető. Igaz, az 5D-n a portrémarkolat is fent volt. A második nagy meglepetés a keresőbe nézéskor ért. Az én kis APS-C szenzormérethez készített keresőhöz szokott szemem oly nagyra nyílt, hogy szavakba önteni nehéz. Talán picit hasonló élmény ahhoz, mint amikor az ember életében először néz egy tüköraknás gép keresőjébe, miután több éven keresztül kisfilmes SLR-rel „szórakozott”. Az 5D keresője igen tekintélyes méretű, a kézi élességállítással biztosan nem lesz probléma. Sajnos a gépben nem volt memóriakártya, s mivel még béta változat, így mi sem rakhattunk bele, ezért a menük átlapozásán kívül és a kereső megcsodálásán túl sok mindent nem tudtunk rajta kipróbálni.


A gépen professzionális, L-es, 24-105 mm gyújtótávolságú, fix f/4 fényerejű stabilizált új objektív volt. Készíthető képek hiányában erről sem tudunk részletekkel szolgálni, de annyi biztos, hogy a zoomgyűrű könnyen forgatható, a stabilizátor pedig szemmel láthatóan jól működik. Később talán még több részlet is kiderülhet róla (azokon kívül, amiket természetesen a híreink között már megirtunk).


A Canon új termékeinek hazai bemutatása után most már várható, hogy az új modellek végleges, kereskedelmi forgalmoba kerülő példányait is megkaphatjuk kipróbálásra, így előbb-utóbb a szokásos rövid, illetve részletes cikkeinkben fogunk tovább foglalkozni e műszaki csodákkal.