A korábbi HP Designjet nyomtatóknál már láthattuk, hogy a HP nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a nyomtatói a hagyományos fotónyomtatáson túl más, kreatív feladatok elvégzésére is alkalmas legyen. Ennek érdekében keresett meg ismertebb papírkészítő cégeket, hogy készítsenek a nyomtatókhoz használható, különböző felületű és vastagságú papírokat. Így születtek meg a vásznat imitáló papírok, a merített papírok és különböző matt lapok.
A papírkészítés külső kézbe adása egy problematikus feladat, hiszen minden nyomtatási rendszer több (legalább 3) finoman egymáshoz hangolt részegységből áll. Ezek bármelyikét idegen anyagra cserélve megváltozik a nyomatok minősége és tartóssága. Így ha egy HP nyomtatóval Canon papírra nyomtatunk, akkor az eredmény biztosan rosszabb lesz, mintha a HP nyomtatóval HP papírra vagy Canon nyomtatóval Canon papírra nyomtattunk volna.
Ehhez képest a HP most külső gyártók papírjait ajánlja legfejlettebb asztali nyomtatójához, miközben tudjuk, hogy a HP Photosmart Pro B9180 még a korábbi HP Premium Plus papírokkal sem kompatibilis. Az új papírok azonban olyan jól sikerültek, hogy ezeket a HP a nyomtatóhoz mellékelt meghajtó szoftverbe is beintegrálta, így a művészi papírok többsége mindenféle extra ismeret nélkül kiválasztható nyomtató driver megfelelő ablakában.
A HP Photosmart Pro B9180 szoftvere alapállásban a következő papírokat támogatja:
- Inkjet paper
- HP Bright White Paper
- Other inkjet papers
- Digital Fine Art Paper
- HP Premium Paper
- HP Advanced Paper
- HP Premium Presentation Paper
- Photo rag paper
- HP Hahnemühle Smooth Fine Art Paper
- Watercolor paper
- HP Hahnemühle Watercolor Paper
- Canvas
- HP Artist Matte Canvas
- HP Aquarella Art Paper
- HP Matte Brochure and Flyer paper
- Other fine art papers
- Photo Paper
- HP Photo Paper
- HP Photo, Matte
- HP Proofing, Matte
- HP Everyday Photo Paper, Matte
- HP Advanced Photo Paper, Glossy
- HP Advanced Photo Paper, Soft Gloss
- HP Advanced Photo Paper, Satin-Matte
- Other photo papers
- Specialty paper
- HP Note Cards
- HP Labels, Matte
- HP CD/DVD Tattoo
- Other specialty papers
- Brochure paper
- HP Brochure and Flyer, Matte Finish
- Other brochure papers
- Hagaki
- Plain hagaki
- Inkjet hagaki
- Photo hagaki
- Rigid Media
- Rigid photo
- Rigid coated paper
- Rigid photo rag
- Rigid watercolor
- Rigid canvas
- Plain paper
- Custom paper
Mi a nyomtatóhoz a vastagon szedett papírokat kaptuk.
A HP Photosmart Pro B9180 nyomtató
Bár a HP Photosmart Pro B9180 fotónyomtatót az év elején már részletesen is bemutattuk, van néhány dolog, amit talán érdemes megismételni.
Pigment alapú Vivera tinták
A HP Photosmart Pro B9180 nyomtató egyik újdonsága, hogy a korábbi festék alapú tinták helyett ez a készülék már pigment alapú tintákat használ. A festék alapú tintákhoz képest ez a technológia pontosabb színvisszaadást, élénkebb színeket, telítettebb feketéket, jobb színtartósságot és vízállóságot biztosít. Más gyártók már korábban bevezették a pigment alapú tintákat egyes modelljeiknél, de HP kínálatában ez az első Photosmart nyomtató ilyen tintával.
A Vivera tinták, illetve a HP Photosmart Pro B9180 színreprodukciója ámulatba ejtő, de a fekete fehér nyomtatási képessége még ennél is jobb. A matt fekete, a fotó fekete és a szürke felhasználásával tökéletes fekete-fehér fotók készíthetők, akár a művészeti papírokra is.
Scalable Printing Technology
A HP Photosmart Pro B9180 különálló tintatartályokkal tölthető fel, melyekből a 8 színnek (matt fekete, fotó fekete, szürke, cián, magenta, sárga, világos magenta, világos cián) megfelelően összesen 8 kell a nyomtatóba. Ezek a tartályok a legnagyobb nyomtatókhoz hasonlóan nem a nyomtatófej tetején, hanem fixen, a nyomtató oldalán helyezkednek el. A nyomtatófejbe apró csövecskéken jut el a tinta a tartályokból. A Scalable Printing Technology rendszer legfőbb előnye a takarékosság, hiszen a fej tisztításkor a tintát nem kifelé nyomja, hanem a tintatartályba szivattyúzza, ahonnan a tisztítás és légmentesítés után újra fel lehet használni.
Zárt rendszerű színkalibráció
A rendszer telepítésekor, illetve külön kérésre, a nyomtató képes kalibrálni saját magát. Az kalibrálás első lépésében kinyomtatott ábrát a beépített denzitométerrel a HP Photosmart Pro B9180 visszaolvassa, és ha a gyárilag megadott értékekhez képest eltérést tapasztal, akkor korrigálja a rendszert. Ezzel folyamatosan biztosítható az állandó képminőség.
Papír adagolás
A művészeti papírok egyik jellemzője, hogy vastagok és gyakran merevek, így nem lenne célszerű ezeket az alsó tálcából felvetetni. Az ilyen anyagokhoz egy lehajtható tálcát kínál a nyomtató. Ezen a tálcán egyszerre egy papír tehető a nyomtatóba, ráadásul a nyomtató mögött majdnem egy papírnyi helyet is fel kell szabadítani.
A papírt teljesen át kell nyomni a nyomtatón és a hozzánk közelebbi végét a tálcán lévő szaggatott vonalhoz kell illeszteni. Míg ezt fixen tartjuk, a másik kezünkkel meg kell nyomni a kezelőpanel OK gombját, hogy a papírt a készülék bevegye és nyomtatásra kész pozícióba tolja. Ugyan értem a megoldás lényegét, sőt azt is elismerem, hogy nem tudok sokkal jobb megoldást kitalálni, ez így mégiscsak macerás, ráadásul semmi nem véd meg bennünket attól, hogy ferdén fogjuk be a papírt.
Kipróbált papírok
HP Advanced Photo Paper
Ezek a papírok többféle felülettel is elérhetők, mi a fényes és a selyemfényű változatból kaptunk. A 250 g/m2 tömegű papírokra nyomtatva mikropórusos bevonatnak köszönhetően a tinta azonnal szárad és a színeket 200 évig megőrzi. Az összes papír közül a HP egyedül ezt mondja teljesen vízállónak (értsd be lehet áztatni). Az ilyen papírra készült képeket gyakorlatilag nem lehet megkülönböztetni a minilaborokon készült képektől. A HP Advanced Photo Paper a pigment alapú festékek mellett a tinta alapú festéket használó nyomtatókkal is kompatibilis.
Ez a papír a korábbi tesztek alapján tökéletesen vízálló. Lehet áztatni, dörzsölni, a színek maradnak.
HP Aquarella Art Paper
Ez az egyoldalas művészeti papír a HP Digital Fine Art Media sorozatának egyik tagja. A 240 g/m2 tömegű, lágy struktúrájú papír enyhén vízálló, és ideális művészeti reprodukcióra, illetve igényes kivitelű kiadványokhoz.
A HP Aquarella Art Paper felülete közelről
A papír korlátozottan vízálló. A nyomat a fél órás áztatást nehezen viselte, a festékréteg a vizes papírról könnyedén ledörzsölhető. A nagyon átázott képek már nem igazán menthetők meg. Kézzel könnyedén elszakítható és hajtáskor is hagyományos papírként sérül.
HP Artist Matte Canvas
Ez a gyapjú és műszál keverékéből készült, egyik oldalán speciális bevonattal rendelkező, 385 g/m2-es papír kiváló alapanyag festmény hatású fotók nyomtatásához, illetve festmények reprodukciójához. Mivel a vászon jól feszíthető, az elkészült nyomatok a festményekhez hasonlóan akár fa keretre is tehetők. Kétségtelenül ez a leglátványosabb az összes kipróbált papír közül.
A HP Artist Matte Canvas felülete közelről
A kép majdnem tökéletesen vízálló. Áztatás során a nyomattal nem történt semmi, de fél óra ázás után a sötét felületeket megdörzsölve fekete tintás lett az ujjam. A képen ugyan nem látszódott a festék hiánya, de kellően sokat dörzsölve biztosan látszódna a kopás. A többi szín látszólag nem eresztett. A hagyományos vásznakhoz hasonlóan viselkedik, tehát nehezen (kézzel szinte egyáltalán nem) szakítható és jól viseli a hajtogatást.
HP Hahnemühle Smooth Fine Art paper
Ez a 265 g/m2 tömegű, speciális papír külsőre leginkább a hagyományos rajzlaphoz hasonlít. A külső azonban nagyon félrevezető, mert ez a hófehér papír nemcsak kiváló színvisszaadást, de vízállóságot és 200 éves színtartást is biztosít. A sima felület a legapróbb részletek megjelenítését is lehetővé teszi, és a speciális bevonatnak köszönhetően (csak egy oldalon) a nyomat a nyomtatóból kikerülve azonnal megfogható (bár a HP 24 órás száradást javasol a mielőtt a képet üveglap alá tennénk).
A HP Hahnemühle Smooth Fine Art Paper felülete közelről
Korlátozottan vízálló. Az áztatást jól bírta, de dörzsölés hatására a festékréteg lejön (nem kell erősen dörzsölni). A megázott kép óvatosan megszárítva visszanyeri eredeti állapotát. Kézzel könnyedén elszakítható és hajtáskor is hagyományos papírként sérül.
HP Hahnemühle Watercolor paper
A HP Aquarella papírhoz képest finomabb struktúrájú papír talán kevésbé látványos, de mégis remek alapanyag lehet egy-egy speciális portfólió előállításához. A 210 g/m2 tömegű papír a többihez hasonlóan vízálló, bár az áztatást a HP nem javasolja. A papír 50% gyapjúszálat is tartalmaz, ami jelentősen megnöveli a papír tartósságát.
A HP Hahnemühle Watercolor Paper felülete közelről
Korlátozottan vízálló. A másik Hahnemühle papírhoz hasonlóan viselkedett, így itt is a megázott nyomatok óvatos szárítását javasoljuk. Kézzel könnyedén elszakítható, és hajtáskor is hagyományos papírként sérül.
Gyakorlati tapasztalatok
Színhelyesség
Az egyik legjobb tulajdonsága ezeknek a papíroknak, hogy remek nyomtató profilok készültek hozzájuk. Bármelyik papírra is nyomtattunk, a színek és a fedettség minden esetben tökéletesen azonos volt. Ez azért az asztali nyomtatók piacán még elég ritka jelenség.
Színtartósság
Milyen jó lenne, ha erről saját tapasztalatok alapján tudnánk nyilatkozni. Sajnos nem tudunk. A HP, illetve Wilhelm Imaging Research mérései alapján a HP Advanced Photo Paper, a HP Hahnemühle Smooth Fine Art Paper, a HP Hahnemühle Watercolor Paper és a HP Matte Photo Paper anyagokra ha pigment alapú Vivera tintáival nyomtatnak, akkor üveg alatt, levegőtől elzárva a nyomatok kb. 200 évig tartják meg a színeiket. Bár nem próbáltuk, de a megadott érték jóval magasabb, mint a korábbi tinta alapú rendszereknél megadott 100 éves adat, azok pedig igen jól teljesítettek legutóbbi fakulásteszt során. A tesztgyőztes Photosmart Express nyomatainak színtartását a HP 50 évben határozta meg, míg a hagyományos vegyszeres világban ma legjobbnak tartott Fujifilm Crystal Archive mindössze 40 évig őrzi meg eredeti színeit. Ha a 200 évnek csak a fele igaz, már az is kiváló érték.
Sebesség
A nyomtatóval kapcsolatban az egyetlen gondom az volt, hogy legjobb módban elég lassú. A művészeti papírok egyik előnye azonban az, hogy némelyiküknél még normál nyomtatási módban sem látni minőségvesztést a maximális felbontáshoz képest. Így a művészeti papírok alkalmazásakor az első néhány próba után kitapasztalható, hogy melyikre milyen módban érdemes nyomtatni, hogy a lehető leggyorsabban kapjuk meg a kívánt minőséget.
Hova ajánljuk
Bár 160 ezer forint körüli bruttó fogyasztói árával nem tartozik az igazán drága nyomtatók közé, nyilván nem otthoni nyomtatónak ajánljuk. Elsősorban olyan helyeken lehet kiváló segítség, ahol eddig a magas beruházási összeg miatt nem vásároltak A3+ méretű fotónyomtatót. Így például remek kiegészítője lehet ez egy A4-es vagy A3-as méretig dolgozó minilabornak, hiszen látványos elemekkel bővítheti egy fotós üzlet szolgáltatásválasztékát. Kisebb dizájn stúdióknál is biztosan jó szolgálatot tehet, hiszen kiemelkedő színreprodukciós képessége miatt remek proof eszköz, ráadásul egy-egy gyorsan elkészülő, szép nyomattal a megrendelő is könnyebben ámulatba ejthető.
Persze kell, hogy negatív oldala is legyen a dolognak: egy szett tinta kb. 60 ezer forint a nyomtatóba, ami lássuk be, kicsit mellbevágó. Egy-egy nyomatra jutó árat nem merek kalkulálni (nagyon függ pl. a képek színösszeállításától), de üzleti felhasználásnál erre érdemes azért nagyon odafigyelni.
A nyomtatót és a kellékanyagokat a HP Magyarországtól kaptuk a teszteléshez. Köszönjük!