Kipróbáltuk: Adobe Photoshop pluginek II teszt

0

OptikVerve Labs Virtual Photographer

A filmek adta látványvilágnak azért a digitális korszakban is nagy divatja van. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a különféle filmhatás emuláló bővítmények és szoftverek sora. Valami fura vágy él sok digitális géptulajdonosban, hogy fotóira filmszemcséket, vagy filmszerű színvilágot varázsoljon. Az OptikVerve Labs Virtual Photographer nevű pluginje ebben segíti az érdeklődőt. A VP által produkált hatások egy részét hosszabb rövidebb lépéssorokkal magunk is elérhetjük a Photoshopban, de minek vesződnünk, a rétegek és színcsatornák útvesztőjében, ha a Virtual Photographer egy-két kattintással megadja számunkra ugyanazt a hatást.



A plugin fő erőssége a filmszemcsézet hatás, amely továbbmutat a Photoshop hasonló effektjén. Ezt a hatást legkönnyebben a Filter/Artistic/Film Grain szűrővel érhetjük el Photoshopban, de az OptikVerve Labs programja valósághűbb ezen a téren. A VP ablakának bal oldalát foglalja el a megszokott nézőkép és nagyítási funkció, közepén pedig az filmszerű effektet adó beállítások. Ennek tetején található a Film Type csoport, amely kétféle negatív (Film #1, #2) és kétféle diafilm (Slide #1, #2) hatást produkál, amelyek világossága és kontrasztja az alsó két csúszkán tovább finomítható. A következő rész a Film Speed, ahol a képzeletbeli film képzeletbeli érzékenységét állíthatjuk ASA (ISO) 25-1600 értékekben. Ez elsősorban a film szemcsésségét befolyásolja. Alacsonyabb érzékenységnél, finomabb kontrasztó szemcséket kapunk, míg magas érzékenységnél kemény szemcse lesz az eredmény. Ennek erősségét az alsó csúszkával tovább erősíthetjük, vagy gyengíthetjük.

A kontraszt és szemcse mellett egyéb filmes hatásokat is produkál a Virtual Photographer, amely a jobb oldali Photographic Style részben állítható. Ezek főleg a színeffektekre korlátozódnak. Az On/Off jelölő bekapcsolása után lehetőségünk lesz egyéni stílusok megalkotására, vagy a Presets lenyíló menüből is választhatunk több mint 50-féle stílusminta közül. Az egyedi részben először a színstílus megadására van lehetőség. Maradhatnek az eredeti színek (Original), de alkalmazható, meleg (Warm), hideg (Cool) és zöldes árnyalat is (Green Punch), valamint lágyított színek (Subtle). A beállított színstílus erőssége a jelölők alatti csúszkával szabályozható.



Az Effekt jelölő bekapcsolásával több mint 20 szűrő közül választhatunk a lágyítótól, a mosott színeken át a negatív film fordításig. Erősségük itt is egy külön csúszkával állítható. Ugyanilyen működésű a B/W szekció is, amivel fekete-fehérré alakíthatjuk a képet, a színeket szűrőzve. Ilyenkor a felső stílusjelölők helyén színszűrők közül választhatunk (Red Filter, Green Filter, stb), vagy egyedi színű szűrőt is megadhatunk a Picker segítségével. Aki nem akar a szűrőzéssel „vesződni” választhat előre megadott monokróm hatások közül is.

A plugin további erőssége, hogy beállításaink külön fájlba menthetők, majd később előhívhatók, így lényegében végtelen számú saját filmes hatást kreálhatunk.

Nyilvánvaló, hogy az OptikVerve Virtual Photographer pluginje csak messziről utánozza az analóg nyersanyagok tulajdonságait, aki ilyen látványvilágot szeretne, még mindig egy filmes géppel jár jobban. Az viszont nem lehet elvitatni a VP-től, hogy az utánzásban az egyik legjobb.

Az Optikverve Labs Virtual Photographer plugin próbaverziója ingyenesen letölthető az alábbi weboldalról.









Pro és kontra
előnyök
hátrányok


  • jobb a Photoshop hasonló eszközeinél

  • effektek sokasága

  • beállítások mentése




  • elsőre kicsit bonyolult kezelés