The Imaging Factory Debarrelizer
A The Imaging Factory pluginjei – jó érzékkel – a fotószerkesztéshez legszükségesebb eszközöket tartalmazzák. Évek óta több olyan alkalmazást fejleszt a cég, amelyek csak a PS legújabb változataiban bukkantak fel, így nem meglepő, ha a fejlesztő neve szinte egyet jelent az igényes digitális képszerkesztő alkalmazásokkal. Többek között olyan kiváló bővítményeket adtak a világnak, mint a Debarrelizer, ami az egyik legjobb szférikus (gömb) torzítás mentesítő plugin.
A Debarrelizer – ahogy neve is mutatja – az objektíveknél gyakran előforduló hordó és párnatorzulásokat hivatott javítani. Ezen kívül nagyon jó szolgálatot tesz a színhiba (kromatikus aberráció) eltüntetésében is, tehát igazi 2in1 alkalmazás.
A programablak tetején látható a nagyítható nézőkép és a Preview jelölő, amivel összehasonlítható az eredeti és a javított kép nézete. Az alatta lévő szekció a gömbi torzulás – azaz szférikus aberráció – javító csúszkájáé. Ha hordó, vagy dongatorzítást, illetve párnatorzítást mondunk, bizonyára még többen kapják fel a fejüket. Nincs más dolgunk, mint a csúszkával beállítani a korrekció szögét, azaz erősségét. Ezzel kapcsolatban merül fel a Debarrelizer gyengéje is, mégpedig az, hogy mindezt szemre kell beállítanunk. Nincs ugyanis viszonyítási vonal, vagy vezetőrács, amelyhez az egyenes vízszintes és függőleges vonalakat igazíthatnánk. Marad hát a szemünk és a próbálgatás, majd bevált objektívünk torzulási korrekciójának elmentése, merthogy ezt is lehet a Debarrelizerrel. A következő alkalommal csak a megfelelő objektív korrekciós adatait kell visszatöltenünk.
A következő rész a színhiba, vagy kromatikus aberráció kiküszöbölésére hivatott. Egy egy csúszkával állítható a piros és a kék színcsatorna méretének növelése, ami várhatóan megszünteti, vagy jelentősen csökkenti majd a színhibát. Ez módszer a színhiba javító alkalmazásoknál általános és csak a valódi kromatikus aberráció javítására alkalmas, a digitális fényképezőgépek lila színszegély hibájára (purple fringing) nem használható eredményesen. A két fogalmat, de főleg a megjelenési formájukat sokan keverik, de megkülönböztetésük nagyon egyszerű. Töltsünk be egy képet a Debarrelizerbe, majd a színhiba javító csúszkák közül az egyiket húzzuk valamelyik irányba. A nézőképen látható jelenség a kromatikus aberráció. Kiváló oktatási segédanyag ez a plugin!
A kezelőablak alsó része a javított kép mentésének beállítás A kép torzítása miatt a szoftvernek újra kell számolni (renderelni) a képet. A renderelési metódus a Sampling Type menüben állítható. Választható a Photoshopban megszokott Nearest Neighbor, illetve Linear, de az egyik legfejlettebb interpoláló eljárás az S-spline is, ami igazán ütőképessé teheti a Debarrelizert, hiszen a javított kép újraszámolása után kevesebb részlet tűnik el a jól működő renderelő algoritmusnak köszönhetően. A Scale to Fit menüben a képszélek igazítását állíthatjuk. Ez kikapcsolt (Off) állapotban azt jelenti, hogy a torzulásmentesítés miatt széthúzott kép szélei – amelyek kívül esnének a kép eredeti mérethatárain – eltűnnek. Auto állásban a program a szélei a képmérethez igazodnak. Így már több marad meg az eredeti képből. Width állásban a szélek a kép szélességéhez, míg Height állásban a magassághoz igazodnak. Az Image opciót választva a teljes torzított kép az eredeti mérethez igazított lesz, minden korábbi képpontja megmarad, viszont a kimaradt területeken nem lesz képrészlet. Ha bejelöljük az Edge Replication jelölőt, ezen némileg segíthetünk, mivel a szoftver a képszélek legszélső képpontjaival próbálja betölteni, az így üresen maradt területeket.
Összefoglalva, nagyon sokat dob a Debarrelizer használhatóságán a rendkívül egyszerű működés, amely az s-spline renderelésnek köszönhetően jó minőséggel párosul.
Az Imaging Factory Debarrelizer plugin 30 napos próbaverziója letölthető az alábbi weboldalról. A szoftver kereskedelmi ára 39,95 dollár.
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|