Kipróbáltuk: Canon EOS-600D teszt

0

Felépítés

Ergonómia

A Canon EOS-600D külsőre alig változott, így kényelme és kezelése is szinte azonos az 550D-ével. Két apró változást érdemes megemlíteni, az egyik a gép hátulján lévő új Info gomb, amellyel a kijelzőn megjelenő információk mennyisége változtatható (bár ezt a Disp gombbal is elvégezhettük volna), míg a másik a hátsó, hüvelykujj támasz, mely az EOS-600D-nél picit méretesebb lett.

Ami még a használhatóság és kényelem közé sorolható, az a kihajtható LCD, amely elsődlegesen LiveView élőkép üzemmódban fej fölül, vagy talajhoz közeli fotózásnál jön majd jól. Apropó kijelző. Az EOS-550D-nél még a keresőbe nézéskor automatikusan lekapcsolt a státusz kijelzés, köszönhetően az infravörös betekintés érzékelőnek. Az EOS-600D-ből ez kikerült. A státuszkijelzés akkor kapcsol ki, amikor az exponáló gombot félig lenyomjuk (vagy a korábban említett Disp gombbal kikapcsoljuk).

A markolat továbbra is viszonylag vékony, de kényelmetlennek maximum méretes, nehéz objektívvel érezhetjük. Ilyen esetben érdemes portré markolatot beszerezni, amely megnöveli a gép magasságát, ezáltal a markolat magasságát is. Az EOS-600D-hez ugyanaz a BG-E8 jelű portrémarkolatot kínálja a gyártó, mint az EOS-550D-hez.

Az exponáló gomb környékén most is megtalálható az a kis bemélyedés, amely a kényelmesebb használatot szolgálja, emellett a markolat felső részén is található egy hasonló kialakítású mélyedés, ez pedig a könnyebb tartást valósítja meg.

A fém állványmenetet pontosan az optikai tengely alá helyezték, a szenzor síkja néhány mm-rel e mögött található.

Optika

E téren nincs változás, a vázra az EF és EF-S bajonettes objektívek tekerhetők fel. Kit kiszerelésben most is többféle változat közül választhatunk, mi a nagyobb zoomátfogású, utazózoomként is használható EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS változatot kaptuk.

A szenzor mérete miatt most is 1,61×-es képkivágás faktorral kell számolnunk minden csatlakoztatott objektívnél, ennyivel kell szorozni a fizikai gyújtótávolságot, hogy megkapjuk azt a látószöget, amely kisfilmes gépnél lenne elérhető.

Képérzékelő

A Canon EOS-600D nem kapott új szenzort, ugyanazt használja, mint az EOS-550D.
A 22,3 x 14,9 mm-es (APS-C) CMOS szenzor teljes felbontása 18,7 megapixel, amely napjainkban e kategóriában is nagynak számít. Ebből valódi képalkotásra 18 milliót hasznosít a gép. Az elérhető legnagyobb képméret, L értékre beállítva, 5184 x 3456 pixel. M-beállításban 3456 x 2304 képpont, vagyis 8 megapixel, míg a harmadik, egyben legkisebb felbontás 4,5 megapixeles, 2592 x 1728 képponttal. A JPEG képek tömörítése mindhárom esetben Finom és Normál lehet.

A JPEG mellett 14 bites RAW formátumot is választhatunk, de a komolyabb Canon DSLR-ekkel szemben itt csak maximális, 18 Mpixeles felbontásnál. Van lehetőség a RAW mellé egyidejűleg JPEG képet is menteni, ezt csak Fine tömörítéssel kínálja fel az EOS-600D.

Az EOS-600D továbbra is DiGiC 4 képfeldolgozó processzorral rendelkezik, igaz, ennél komolyabbra egyelőre valóban nincs is szükség (sem a sorozat sebessége, sem a felbontás nem indokolja). Így is tökéletesen megbírkózik a processzor a rá bízott feladattal.

Az érzékenység alapértéke ISO100, amit 1 fényértékenként emelhetünk ISO6400-ig. Az egyedi beállítások menüben engedélyezhetjük az érzékenység kiterjesztést, ekkor a (H) érzékenység is használható, mely ISO12800-zal egyenértékű.

A RAW formátumú fotókat többek között a gyárilag mellékelt Digital Photo Professional programban alakíthatjuk át JPEG-gé.

Szenzor tisztítás

Természetesen a szenzortisztítás tovább öröklődött az új modellbe is, mely továbbra is két részből áll: hardveres és szoftveres. A hardveres eltávolítás fizikailag rázza le a porszemeket a féligáteresztő szűrőről (amely egyébként antisztatikus bevonatot is kapott) egy-egy piezokristállyal rezonanciába hozva azt (szenzortisztítás során a korábbi modellekkel szemben jobban hallható az az igen magas hang, amelyet a folyamat okoz).
A szoftveres eltávolítás a képfeldolgozás során lép működésbe, de csak utólag számítógépen, a Canon szoftverét használva. Ez a letárolt „porszemmaszk” felhasználásával csökkenti a képeken megjelenő sötét foltok hatását.
A hardveres poreltávolítás mind bekapcsoláskor, mind kikapcsoláskor működésbe lép, de az első elkészíthető kép bekapcsolástól számított idejét nem növeli ez a megoldás, mivel a gép figyeli az exponáló gomb lenyomását, s ha az félig lenyomott állapotban van, azonnal felfüggeszti a portalanítási folyamatot. Az automatikus hardveres portalanítás egyébként a SetUp-ban kikapcsolható, illetve kézzel is elindítható.

Kereső, LCD

A kereső igen kis mértékben változott, a korábbi 0,87×-es nagyításúról 0,85×-esre csökkent, amely egy képzeletbeli 1×-es nagyítású, 100%-os lefedettségű kisfilmes SLR keresőképéhez viszonyítva 50%-os méretet jelent. Ez az EOS-550D 51,2%-os viszonyszámához képest mindössze 2,3%-os méretcsökkenést jelent, amely igazán elhanyagolható. A keresőkép élessége a szemkagyló jobb felső részén található dioptriaszabályzó kerékkel állítható, -3 – +1 dioptria között.

keresőkép méret

a kereső információi

A kereső státuszsorában a korábbival megegyező adatok jelennek meg: AE-zár, vaku készenlét, nagysebességű vakuszinkron, vakuexpozíció, záridő, rekeszérték, expozíciós skála, érzékenység, csúcsfény árnyalat elsőbbség (D+), fehéregyensúly korrekció, fekete-fehér mód, sorozatban hátralévő képek száma, valamint fókusz kijelzés.

A kereső szemkagylója levehető, hogy éjszakai fotózásnál, hosszú expozíciós időnél a nyakpánton lévő gumi kupakot ráhelyezhessük a kémlelőnyílásra, így akadályozva meg a fény beszűrődését, illetve a fénymérő hibáját.

A hátlapra a korábbival megegyező, 3″-os képátlójú, 3:2 oldalarányú és 1 millió 40 ezer szubpixeles LCD került. A kijelző betekintési szöge természetesen nagy, igaz ennek kevésbé van komoly jelentősége az EOS-600D-nél, tekintve hogy a kijelző már 180 fokban kihajtható és 270 fokban elfordítható. Nincs tehát már semmi akadálya annak, hogy fej fölül vagy talajszintről is tökéletesen komponált képet készítsünk, így már a LiveView élőkép is kompromisszum nélkül használhatóvá vált.
Erős fényben sem lehet komolyabb gond, a kijelző felületét ugyanis tükröződésmentesítő réteggel is ellátták.

Mivel felső státusz LCD nem került a gépvázra (ez ebben a kategóriában megszokott eljárás), az LCD-n a státusz kijelzés is megjeleníthető, ez lehet a gép fő beállításait tartalmazó általános képernyő, de aktív státuszképernyő is, vagyis közvetlenül módosíthatók az LCD-n megjelenített paraméterek. Sajnos a kereső alatt az EOS-600D-nél már nincs infra adó/vevő, így ha a keresőbe belenézünk, nem kapcsol le a státuszkijelzés. Az EOS-600D-nél ez csak akkor történik meg, ha az exponáló gombot félig lenyomjuk (menüben választható, hogy a felengedésére visszatérjen-e a státuszkijelzés, vagy ezt a Disp gombbal kezdeményezzük-e). Ha a stutszkijelzés aktív, akkor a gép hátulján lévő Q gombbal léphetünk aktív státusz módba, vagyis ez esetben módosíthatjuk közvetlenül a kijelzett paramétereket.

felvételi információk

információk lejátszáskor

Lejátszáskor a képekbe maximum 15×-es mértékig nagyíthatunk bele. A nagy felbontású kijelzőn egyébként még ekkora nagyítás sem kell ahhoz, hogy az élességet tökéletesen ellenőrizhessük, a maximumnál két lépéssel vissza is tökéletesen adja vissza a kijelző az 1×1 pixeles részleteket is.
A fókusz ellenőrzéshez további segítség, hogy nagyított nézetben is válthatunk a képek között a vezérlőtárcsa segítségével, ráadásul ez esetben is a részletgazdag nagyított képrészlet jelenik meg elsőre is, nem az EXIF-be mentett kis felbontású kép nagyított változata, amit a részletes követne. Ez utóbbi megoldás néhány Olympus gépnél már tönkretette ezen funkció használhatóságát.

Furcsa viszont, hogy nagyított nézetben a képen belüli gyorslapozás esetén már csak kis felbontású képet látunk, amely a scrollozás befejezése után tisztul csak ki.

Lejátszás módban világosság és RGB hisztogram is elérhető, valamint a kiégett részek is könnyen felfedezhetők azok villogtatásának köszönhetően.

Vaku

Az EOS-600D felnyitható vakuval rendelkezik, melyet a gép önmagától is képes felnyitni, témamódokban vagy intelligens jelenetválasztásos automata üzemmódban. Kreatív zónában (P, Tv, Av, M) csak a vaku felnyitó gomb megnyomásával pattintható fel a vaku.

A vaku 9,5 cm magasra emelkedik az optikai tengely fölé, így a vakufénybe közepesen nagy objektív illetve napellenző sem takar be.

A villanó kulcsszáma maradt 13-as (17 mm, ISO100, méter), üzemmódjai között első és második redőnyre szinkronizáltat is találunk, valamint újdonságként a Canon rendszervakuk vezeték nélküli vezérlésére is használható. A vaku teljesítménye -2..+2 Fé tartományban módosítható, illetve kézi vakuteljesítmény is választható 1/128 és 1/4 között 1/3 Fé lépésekben (ez a vakuvezérlés, beépített vaku funkció beállítás, CustWireless mód kézi vaku beállításánál érhető el, ha a vezeték nélküli vakuzási módnál a beépített vaku is engedélyezett), valamint beállítható az E-TTL II fénymérés módja is, amely lehet kiértékelő vagy átlagoló. A legnagyobb kivillantható terület 17 mm-es gyújtótávolságnál elérhető látószögnek megfelelő.
A vaku szinkronideje: 1/200 mp, emellett teljesen automatikus (csak derítés) és korlátozottan automatikus zársebesség is választható Av módhoz, utóbbi esetben 1/60..1/200 mp közötti záridőnk lehet.

A külső vakupapucsba középpontos vagy Canon rendszervaku illeszthető, a Speedlite 580 EX II vakut használva a villanó egyedi beállításai a gépvázról is beállíthatók. Egyéb E-TTL vakuknál a menüben csak a teljesítmény-kompenzáció és az E-TTL fénymérés üzemmódja módosítható.

Stúdióvakuk számára közvetlen PC szinkronkimenet nem található az EOS-600D-n, ezek vezérlését átalakítón keresztül, vagy rádiós kioldóval kell megoldanunk.

A vörösszem csökkentését a gépváz előlapjának felső részén lévő, sárga színű, erős fényű LED végzi. Utólagos vörösszem korrekcióra a gépen belül még nincs lehetőség.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fényképezőgépen ugyanazok a csatlakozók találhatók, mint az EOS-550D-n, ezeknek csak az elhelyezése változott.

A gépváz bal oldalán két gumilap mögött található a sztereó mikrofon bemenet, a vezetékes távkioldó (RS-60E3) aljzata, a kombinált USB és A/V kimenet, valamint a HDMI (mini-C) csatlakozó. A vezetékes kioldón kívül az EOS-600D-hez infra-távkioldó is kapható.

A markolat jobb oldalán egy hátrahúzható, fémzsanéros műanyagajtó mögött található az SD, SDHC és SDXC memóriakártyák fogadására alkalmas foglalat. A kártyaajtó műanyagból készült, melynek belsejét fémmel erősítették meg. Az ajtó esetleges letörése a fényképezőgép használhatatlanságát eredményezi, érdemes hát vigyázni rá. A kártyaajtó kinyitásakor, ha éppen fájlművelet történik, figyelmeztető üzenetet kapunk, de a kép írása nem szakad félbe.

Az EOS-600D az EOS-550D-nél bevezetett LP-E8 jelű akkumulátort használja, mely 7,2V feszültésgű, 1120 mAh energiatároló képességű. A gyári mérések szerint egy feltöltéssel 440 felvétel (50%-os vakuhasználattal) készíthető. Ugyanez élőképes módban 180 fotóra csökken.
Az akku töltöttségét négy szegmenses ikonon ellenőrizhetjük. Egy teljesen lemerült akku töltése a mellékelt LC-E8 jelű külső töltővel kb. 2 óra.