Kipróbáltuk: Canon EOS-600D teszt

0

Különlegességek

Kreatív szűrők

A felvételi képstílusokon (normál, portré, tájkép, semleges, élethű, monokróm valamint 3 saját beállítás) túl lejátszás módban különböző kreatív szűrők állnak rendelkezésünkre:

  • szemcsés fekete-fehér
  • lágy fókusz
  • halszem effekt
  • játék kamera effekt (peremsötétedés és keresztbehívott hatás)
  • dioráma effektus (shift objektív hatás)

Periférikus világítás korrekció

Szoftveres funkció, mely egy tipikus optikai jellegzetességet, az objektívek (főleg a nagylátószögűek) képsarki sötétedését hivatott javítani. Bekapcsolt, vagy letiltott állása létezik. Utóbbi esetben a készülék az észlelt objektív adatok alapján automatikusan korrigálja a sarkok vignettálását. JPEG képeknél ez a felvétel készítése után azonnal megtörténik, így a kép már korrigálva kerül a memóriába. RAW fotóknál a funkció nem működik, a javításhoz a Canon Digital Photo Professional szoftvert használhatjuk.

A fényképezőgép alapesetben csak néhány objektív adatát tartalmazza, további gyári optika vihető fel pár kattintással a mellékelt Canon EOS Utility segítségével.

A lenti mintaképek az EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS kitobjektívvel készültek ki, illetve bekapcsolt korrekcióval.

Periférikus világítás korrekció (Peripheral Illumination Correction)

Csúcsfény árnyalat elsőbbség

Ez a funkció egy kis plusz dinamikát visz a képekbe, nem véletlen a D+ ikonjelzés. Feladata a legvilágosabb képterületek, vagyis a csúcsfények kiégésének megakadályozása úgy, hogy a kép dinamikája, vagyis a többi árnyalat módosítatlan maradjon. Sikerült elég jól eldugni a többiekhez – mondjuk a periferikus világítás korrekcióhoz képest, pedig jó pár esetben fontos lehet. Alapesetben a Custom menüből aktiválhatjuk, de hála a saját menünek, ezt oda is elmenthetjük. Bekapcsolása után némileg csökken az érzékenység tartomány. Nem állíthatunk ISO100-at, és ISO12800-at sem. Cserébe JPEG képeknél valóban sokkal jobban jelennek meg a csúcsfények, s részletekből is több marad. Valamelyest a RAW képekre is hatással van, de sokkal kisebb mértékben.

Megvilágítás optimalizálás

Az előbbivel ellentétben ez a szolgáltatás a tónustartományunk alsó végében munkálkodik, célja a sötétebb területek kivilágosítása (ami persze a módosított képterületen a képzaj növekedését is eredményezi). Beállítása a Felvételi menüben vagy akár a gyorsbeállítás képernyőn történik, mértéke három fokozatban állítható, illetve ki is kapcsolható.
Ez a beállítás nem használható a Csúcsfény árnyalat elsőbbséggel együtt, illetve RAW formátumnál sem választható.

Megvilágítás optimalizálás (Auto Lighting Optimizer)