Kipróbáltuk: Canon EOS M3 teszt

0

Felépítés I.

Ergonómia, kezelés

Mint az előző oldal végén is említettük, a kicsit vaskosabb kialakítás tette lehetővé a markolat létrehozását, amely egészen jó fogást ad a gépnek. A komolyabb méret és a markolat, no és persze a dönthető LCD fém mechanikája persze meglátszik a gép tömegében is, ugyanis kb. 70 grammot hízott az M3. De még így is könnyebb, mint egy EOS-1200D. Igaz, 18-55 mm-es objektívvel együtt a különbség már csak 100 grammra zsugorodik. , de így is könnyebb és ez tény. A markolaton kívül a hátlapon kialakított, hüvelykujjunk csúszásmentes megtámasztását szolgáló kiemelkedés is a kényelmesebb fogást szolgálja. Ide került egyébkként a videófelvétel indítására szolgáló (egyébként programozható funkciójú) gomb is.

A gép bekapcsolásához továbbra is a tetején lévő nyomógombot kell használnunk, amely az új üzemmódtárcsa közelébe került. Szintén újdonság az exponáló gomb körüli első vezérlőtárcsa, valamint a jobb sarokba helyezett expozíció-korrekciós tárcsa és az M-Fn gomb is. Ezen kívül a hátlapon fókuszpont és a fénymérést rögzítő gombok is újak, amelyek lejátszáskor a képnagyításra szolgálnak (az elődnél csak az érintőképernyő volt használható nagyításra).

A könnyű kezelést nem csak a sok tárcsa és programozható gomb szolgálja, de a felhasználó által testreszabható My Menu is, amelybe a legfontosabbnak tartott menüpontokat helyezhetjük, maximum 6 tételt. Persze csak olyanokat, amik a menükben is léteznek, (értsd: a fehéregyensúly beállításnak nincs menüpont, így azt nem is helyezhetjük el ide).

A felvétel módban a Q/Set gombbal érhető el a gyorsmenü, amelyben a következő beállítások végezhetők el egyszerűen:

  • AF-mód (arcfelismerés+követés, vagy egy pont)
  • AF-művelet (egyszeri vagy folyamatos)
  • felbontás és minőség (RAW is választható)
  • videó felbontás és képfrissítés
  • időzítő
  • fehéregyensúly és finomhangolás
  • képstílus
  • automatikus megvilágítás optimalizálás
  • fénymérés
  • állóképek oldalaránya

Az egyedi funkciók menüben 5 kezelőszervnek adhatunk meg funkciót, az exponáló gombnak (fénymérés illetve fókusz rögzítéssel kapcsolatban), az elülső és hátsó vezérlőtárcsáknak (rekesz és zársebesség beállítás felcserélése), a videófelvétel, a képtörlés és az M.Fn gomboknak. Ez utóbbó három gombra szabadon választhatunk az alábbi funkciókból:

  • automatikus megvilágítás optimalizálás
  • fehéregyensúly
  • képstílus
  • sorozat mód
  • önkioldó
  • AF-mód
  • fénymérés
  • oldalarány
  • RAW vagy JPEG választás
  • AF-művelet
  • érintéses kioldás
  • élkiemelés
  • mélységélesség előnézet
  • gazdaságos üzemmód
  • kijelző kikapcsolása

A fém állványmenetet pontosan az optikai tengely és a szenzor alá helyezték, ideális elhelyezés a panorámázáshoz (kár, hogy a gép egyébként nem támogat panorámakészítést). Sajnos mivel az állványmenet szinte a gép közepe alatt található, így már kis méretű állványtalp is akadályozni fogja a memóriakártya és az akkumulátor cseréjét. A művelet előtt le kell majd csavaroznunk a gépet az állványtalpról.

Optika

Nem meglepő módon nem változott az objektív csatlakoztatás módja, így közvetlenül az EOS M rendszerhez fejlesztett, EF-M bajonettes objektíveket használhatjuk.

Bár az első EOS M megjelenése óta eltelt 2 évben bővült az objektívpark, még most is igen szűkös. Valójában kimondhatjuk, hogy a legkevesebb objektívet kínáló MILC rendszerről van szó, ahol a gyártó három hobbi kategóriás zoomot és egy fényerős fixet kínál csupán:

Noha megduplázódott a két évvel ezelőtti objektívkínálat, az is tény, hogy bőven van még bővíteni való. Ha a Samyang nem volna, akkor a komolyabb portrézást el is felejthetnénk az EOS M rendszerrel. Hála azonban a koreaiaknak, van 50mm f/1,4 és 135mm f/2 is, igaz, ezek manuális objektívek. Summa summarum, ha a Canon tényleg komolyan gondolja az EOS M rendszert és nem csak belépő kategóriában akar labdába rúgni, akkor igenis fejlesztenie kell az objektív kínálatát, s nem mondhatja azt, hogy tessék használni az EF-M – EF adaptert.

Mert hogy létezik egy EF-EOS M adapter, amelynek segítségével bármilyen EF bajonettes objektívet feltekerhetünk az EOS M-re, s autofókusszal is használhatjuk azt. Más kérdés persze, hogy a főképp kontraszt alapú élességállító rendszer miatt az USM és mikromotoros EF objektívek elég lassúcskák lesznek a gépen, s igazából csak az STM nyújt majd használható sebességet. Az objektívkínálat bővítéséig azonban az EF objektívek végülis valóban használhatóak lesznek, akár egy 85 mm-es portréobjektív, akár egy 100 mm-es makró (s persze sok más is, de az előbb említett két modell mérete és tömege még épp alkalmas egy MILC melletti hordozása, a nagyobbak kevésbé).

Az EF-EOS M adapter állványmenettel is rendelkezik, melyet igény esetén lecsavarozhatunk. Ez csupán azért hasznos, mert így még tovább csökkenthetjük a magunkkal cipelendő tömeget (az adapter 100 gramm, a felcsavarozható állványmenet további 50 gramm), állványra enélkül is rögzíthetjük a gépet a saját állványmenetén (nagy telénél persze inkább az adapternél fogva lesz célszerű).

Tesztünkhöz a Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM objektívet, valamint az EF-EOS M adapteren keresztül további EF objektívet használtunk (Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM).

Képérzékelő

A Canon EOS M3-ba a gyártó első 24,7 Mpixel teljes felbontású APS-C szenzora került, amelyet azóta az EOS-750D-ben és az EOS-760D-ben is felhasznált. Az effektív felbontás 24 Megapixel, így a fotók legfeljebb 6000×4000 képpontosak lehetnek (L méret). Emellett még négy felbontás állítható be, 12 Mpixel, 6 Mixel, 4 Mpixel és 0,3 Mpixel méretben. A JPEG képformátum esetén tömörítésből kétféle választható, a két legkisebb felbontást leszámítva.
A JPEG mellett 14 bites RAW formátumot is választhatunk, de a Canon DSLR-ekkel ellentétben csak teljes felbontásban, itt nem választható mRAW és sRAW, pedig a 24 Mpixeles szenzornál néha jól jöhetne egy 12 Mpixeles RAW is. Természetesen továbbra is van lehetőség a RAW mellé egyidejűleg JPEG képet is menteni, s most már bármilyen felbontásút és bármilyen tömörítésűt.

Az új gépbe új képfeldolgozó processzor is került, ez pedig a DiGiC 6, amelyet a Canon még 2013-ban mutatott be, a PowerShot SX60 IS-ben. A processzor elviekben 60 kép/mp képfrissítést is lehetővé tenne FullHD videófelvételeknél, az EOS M3-nál ezen előnyét sajnos nem élvezhetjük ki.

Az érzékenység alapértéke ISO100, amit most már harmad fényértékenként is emelhetünk egészen ISO12800-ig. A menüben engedélyezhetjük a kiterjesztett érzékenység tartományt, amelynek hatására ISO12800 után 1 Fé-kel érzékenyebb ISO25600 is rendelkezésünkre áll majd.

A RAW formátumú fotókat többek között a gyárilag mellékelt Digital Photo Professional programban alakíthatjuk át JPEG-gé.