Kipróbáltuk: Canon EOS M3 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítást a specifikációk szerint fázis-különbség érzékelő fókuszterület és kontraszt alapú AF is szolgálja. A Hybrid CMOS AF III azonban nem annyira hatékony, mint a közép- és felső kategóriás DSLR-ekben alkalmazott Dual Pixel CMOS AF. Itt ugyanis az esetek többségében azért még oda-vissza keresgélve indul és fejeződik be az élesség beállítása, ami a kontraszt alapú AF jellegzetes tulajdonsága. Néha azonban (főképp akkor, amikor a fókusz csak kis mértékben tér el a kívánttól) valóban fázis-különbség alapú AF módot használ a gép. A két mód gyorsaságbeli különbsége a kitobjektív esetében maximum tizedmásodpercekben lenne mérhető, azaz mindkét módban gyors az autofókusz.
Az autofókusz sebessége az EOS M-hez képest tehát jelentősen javult, így kijelenthetjük, hogy ez az AF sebesség már teljesen használható. Azt sajnos nem állíthatjuk, hogy ennél nem létezik gyorsabb, mert ez nem volna igaz, de az sem igaz, hogy az EOS M3 fókuszrendszere lassú volna.

A fókuszterületet a 29×19 mező valamelyikére állíthatjuk, ehhez elegendő csupán a kijelzőn a kívánt területhez hozzáérni. A beállítható terület kb. a képmező belső 55%-a. A fókuszmező méretét nem állíthatjuk, de azt igen, hogy a kijelző érintésére exponáljon-e a gép, vagy csak a fókuszmezőt mozgassa. Az AF keret egyébként az átlag kompakt Canon PowerShot masinákénál megszokott méretű, APS-C méretű szenzorhoz véleményem szerint ez egy kicsit vaskos, néha (pl. portrénál) jó volna kisebb fókuszkerettel dolgozni.

Gyenge megvilágításnál a gépváz (hátulról nézve) bal felső sarkában lévő narancs fényű LED szolgáltat segédfényt. Mivel a váz elég kicsi, így viszonylag könnyű kezünkkel leárnyékolni a segédfényt, főleg ha az objektív zoomgyűrűkét felülről fogjuk meg. A külső rendszervakut használva a vaku segédfényét ez a gép nem fogja használni.
Sajnos az automatikus élességállítás működési tartománya nem hogy javult volna az elődhöz képest, de még kissé gyengébb is lett, így az EOS M3-nál ez 2-18 Fé közötti. Azaz az élességállítás alsó küszöbéhez olyan megvilágítás kell, amely F4-es objektívnél 4 mp-es záridőt ad ISO100 esetében. Próbáink során ezt igazoltnak is találtuk, a mi esetünkben F4 fényerőre állított kitobjektívvel (28 mm) 3,2 mp-et igénylő középszürke témára még tudott a gép élességet állítani, még ha lassan is, 4 mp-nél már csak az igen kontrasztos témával birkózott meg az AF rendszer. Ilyenkor viszont közeli (max. 1,5 méter) témáknál az AF segédfény hatékonyan képes besegíteni.

A kézi élességállítást 10×-es nagyítás könnyíti meg, amely valós képkivágást ad, így tökéletes élességállítás valósítható meg. Ezen felül élkiemelés is segíti a munkát.

A fénymérés működési tartománya 1-20 Fé. Üzemmódjai a következők:

  • Kiértékelő (evaluative): a készülék a teljes képmezőn mér 384 zónában. A legtöbb esetben ajánlott, pontos mérést adó beállítás.
  • Részleges (partial): csak a képközép 10%-án mér fényt a gép. Nagyobb objektumok fotózásánál ajánlott, ha a főtéma és a háttér világossága eltér egymástól.
  • Szpot (spot): csak a képközép 2%-án mér. Makrófotózásnál hasznos, ha a kis téma és a háttere eltérő világosságúak.
  • Középre súlyozott (center-weighted): a gép a teljes képmezőben mér fényt, de nagyobb súllyal veszi figyelembe a képközép eredményeit, a széleket pedig kevésbé. Portréfotózásnál ajánlott.

Sorozat fényképezés

Sorozatfelvételt egyféle sebességgel készíthetünk, gyári adatok szerint 4,2 kép/mp-cel. Ez az elődhöz képest csak minimálisan csökkent, így a 24 Mpixeles felbontást figyelembe véve nem rossz teljesítmény, de sajnos a konkurens MILC-ekhez képest ez még átlag alatti sebesség (5-6 kép/mp hasonló felbontáson elérhető). A sorozatot RAW formátumban is készíthetjük, a gép 5 képig képes tartani ezt a sebességet. Ha a belső puffer telítődik, a sorozatfelvétel nem áll le, csak a kártya sebességének függvényében lelassul.

A normál sorozat módon kívül 3 képes automatikus expozíció sorozat áll még rendelkezésünkre, amelyet akár az önkioldóval is kombinálhatunk, így könnyedén készíthetünk manuális HDR képeket. Furcsa és érthetetlen, hogy míg a normál sorozatmód esetében a 4 kép/mp egész jó sebességet jelent, automatikus expozíció sorozatnál a gép csak 1,5 kép/mp sebességgel lövi a képeket, amely eléggé lassúnak is érződik.

Videófelvétel

Kicsit csalódás volt látni az EOS M3 videofelvételi képességeit, azok ugyanis semmivel sem javultak az elődhöz képest, sőt, egy kis visszalépés is történt. A FullHD felbontás ma már kötelező minimum, ezt teljesíti is a gép. A képfrissítés azonban meglehetősen alacsony, NTSC módra állva 29,97 kép/mp, míg PAL esetében 25 kép/mp. HD felbontásnál ezek dupláját tudjuk kicsikarni a gépből. NTSC módban FullHD felbontásnál 23,98 kép/mp is rendelkezésre áll, HD módnál azonban nem változtathatjuk meg a képfrissítést (csak az NTSC/PAL váltással).

A videók MP4 konténerben, AVCHD kodekkel tömörítve kerülnek a kártyára, a FullHD 25 kép/mp-es videók kb 23 Mbit/s sávszélességgel. A videók maximális hossza felbontástól függetlenül 29 perc 59 mp.

A gép elejére sztereo mikrofon került, amelyet külső mikrofonnal válthatunk le. Mindkét esetben 48 kHz mintavételezésű, AAC tömörítésű hang kerül a videófájlba. Érdekes, hogy míg külső mikrofon csatlakozó került a gépre, ami inkább a komolyabb masinák jellemzője, a beállítások terén nem kényeztet el a gép, így az érzékenység minden esetben automatikusan kerül beállításra, s sem a rekesz, sem a zársebesség nem módosítható. A folyamatos élességállítás és az érintésre áthelyezhető fókuszpont azonban pozitívum.

1920×1080 pixel, 25 fps, AVCHD, 24 mp, 67,5 MiB, ~23500 kbps (2,9 MB/s)
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

fókuszpont áthelyezés az érintőképernyőn felvétel közben
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

tesztvideó kékórában, 1920×1080 pixel, 25 fps, AVCHD
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvétel alatt az exponáló gomb megnyomásával aktiválható a kontrasztérzékelős autofókusz, illetve az objektíven állítható kézi fókusz is használható. A fénymérés is aktív marad ilyenkor is, s az expozíció kompenzáció is használható.

Különösebb effektezésre videófelvételnél nincs lehetőség.

A kész videófelvételek a gépen belül szükség esetén megvághatók és új fájlba elmenthetők. Képeket viszont nem menthetünk le mozgóképből.