Különlegességek
Optikai stabilizátor
A Canon PowerShot G11 – mivel a G10-zel azonos objektívet használ – optikai stabilizátorral is rendelkezik. Bár igen rossz időjárás volt, mégis sikerült kültéri tesztképek alapján kipróbálni a stabilizátor hatékonyságát, mely kiváló eredménnyel zárult.
A teszt tele állásba állított objektívvel készült, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.
A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva a stabilizátor 2 2/3 Fé előnyt hoz, amely kiváló érték! A hatékonyság hosszabb záridőknél is megmarad, hiszen 40%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/60 mp-et, stabilizátorral kb. 1/6 mp vagy 1/5 mp-et is használhatunk (legalábbis e teszt alapján). Ez 3 1/3 Fé-nyi előnyt jelent a stabilizátor nélküli állapothoz képest.
Színmódok (My Colors)
A Canon PowerShot G11-gyel nem csak fényképezés előtt, de utána is használhatunk különböző színsémákat. Ezek között fekete-fehér és szépia is megtalálható, de hiányzik a manapság újra divatba kerülő cianotíp képkészítés. Van viszont világosabb és sötétebb bőrszín opció.
A telt képek kedvelőinek javaslom a „diapozitív” módot.
Színmódok (My Colors)
Ezeken túlmenően egy egyedi (custom) beállítás is rendelkezésünkre áll, ahol a kontraszt, élesítés és színtelítettségen kívül még a vörös, zöld, kék és bőrszín szaturációját is módosíthatjuk.
Kontraszt
A készíthető képek kontrasztja az egyedi színbeállításoknál állítható, értéke -2 és +2 közötti lehet.
Színtelítettség
Szintén 5 érték közül választhatunk színtelítettséget.
Élesítés
Az élesítést is -2 és +2 közé állíthatjuk.
Élesítés
Színcsere és színkiválasztás
Mind állóképek, mind mozgóképek készítése előtt lehetséges e két mód kiválasztása. A színcsere esetében egy általunk választott színt cserélhetünk szintén általunk válaszott másik színre, míg a színkiválasztásnál egy nekünk tetsző szín marad a képen, a többi szürke lesz (szelektív szín). A szín megadása nem egy palettáról történő választással történik, hanem a fényképezőgép LCD-jén megjelenő kis kerettel kell „rámutatnunk” arra a színre, amelyre érvényessé szeretnénk tenni a hatást.
A lenti dobozban 2-2 példa látható a színkiválasztásra és a színcserére.
Színcsere és színkiválasztás (Color Accent, Color Swap)
Intelligens kontraszt
A Canon PowerShot G11 intelligens kontrasztnak nevezi az árnyékos, sötét részek kivilágosítását. Az i-Contrast felvételkészítés előtt is beállítható automatikus értékűre, de ha szükséges, a kész képek módosítása is lehetséges, igaz, ekkor már JPEG képekből dolgozik a gép, ami minőségromlást okozhat.
A lenti dobozban felvétel előtt beállított (auto) és lejátszás módból javított képek is láthatók.
Vörösszem korrekció
A vörös szemek javítását kérhetjük automatikusan a kép elkészítése után, de a funkció lejátszáskor manuálisan is indítható. Az alkalmazott algoritmus nagyon jól dolgozik, könnyedén felismeri a vörös szemeket, de akár mi magunk is segédkezhetünk ebben. A javított vörösszemek természetes hatásúak, mint a lenti példában is látható: