Kipróbáltuk: Canon PowerShot G9X Mark II – teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítás kontraszt érzékelés alapon történik, de ettől egyáltalán nem kell megijedni, a fókusz sebessége kiváló.
Fókuszterületből megszámlálhatatlanul sok áll rendelkezésre, a fókuszpontot a kép szinte teljes felületén szabadon mozgathatjuk. A fókuszmező méretét normál is kisebb méretűre állíthatjuk.

Az érintésérzékeny LCD-nek köszönhetően a fókuszpont mozgatása igazán könnyű, ehhez csupán a kijelzőt kell a kívánt helyen megérinteni. Gombokkal fókuszmezőt mozgatni azonban nem lehetséges.

Az automatikus élességállítás lehet egyszeri, vagy folyamatos, az üzemmódok között pedig egy pontos, több mezős, vagy arcfelismerő választható.

A gép elejére narancs fényű AF segédfény LED-et építettek, amely gyenge fénynél néhány méter távolságig nyújt megvilágítást az autofókusz működésének megsegítésére.
Kézi élességállításnál az objektív körüli gyűrűt használhatjuk. A kézi élességállítás kezdeményezéséhez a kijelzőn lévő AF feliratot kell megérintenünk. Ezt követően a korábban beállított AF területet kinagyíthatjuk 5×-ös, vagy 10×-es mértékig. A nagyítás nem digitális elvű, azaz részletgazdag, valós képkivágást kapunk, így a kézi élességállítás gond nélkül elvégezhető. A kinagyított élőképen már nem tudunk mozogni, ha más területre szeretnénk élességet állítani, akkor vissza kell állnunk AF módra, módosítani az AF mezőt, majd visszalépni MF módba.
A kézi élességállítás megkönnyítésére távolságskála és bekapcsolható élkiemelést is igénybevehető.
A fénymérés az eddig megszokott három üzemmódban használható: kiértékelő, középre súlyozott és szpot. A gép által mért értékeket ±2 Fé tartományban bírálhatjuk felül az expozíció kompenzáció segítségével.

Sorozat fényképezés

Javult az elődhöz képest a sorozatfelvétel sebessége. Két sebesség közül választhatunk, a lassabb mód 4 kép/mp-et, a gyors mód 8 kép/mp-et kínál.

A belső puffer mérete 19 RAW kép tárolására elegendő, így lassabb kártyánál is ilyen sorozathosszig tartható a sebesség. Ha a belső puffer telítődik, a sorozatfelvétel nem áll le, csak a kártya sebességének függvényében lelassul. Érdemes tudni róla, hogy a sorozatkészítés után csak akkor módosíthatjuk a paramétereket (pl. a gyors menüben, vagy a menüben), ha a képek teljes egészében a kártyára kerültek. Írás közben a menü nem elérhető. Új sorozat is akkor kezdhető, ha a képek a kártyára kerültek (az exponáló gomb felengedése tehát a sorozat befejezését jelenti).

A normál sorozat módon kívül 3 képes automatikus expozíció sorozat, valamint fókusz sorozat állnak még rendelkezésünkre, amelyeket akár az önkioldóval is kombinálhatunk, így könnyedén készíthetünk manuális HDR képeket, vagy több fókuszrétegű makrót. Igaz, ezeket kézzel kell majd összehegesztenünk. A sorozatsebesség itt 10 kép/mp

Sajnos további extra sorozatokat nem kapunk, így programozott, időzített sorozatot sem.

A menüben vagy gyorsmenüben önkioldó is választható, amelynél a megszokott 2 és 10 mp-es időzítéseken túl magunk is megadhatunk 1-30 mp közötti késleltetést.

Videófelvétel

Mozgóképrögzítés terén még mindig a Full HD, azaz 1920×1080 pixel a maximum felbontás, ezn kívül HD és VGA választható. A képfrissítés 60, 30, 25 vagy 24 kép/mp lehet.

Videófelvétel során lassan használható a zoom, illetve a folyamatos élességállítás is. A zoom motor csak minimálisan, teljes csöndben hallatszik bele a felvételbe. Aktiválhatunk automatikus vízszintezést is, ez esetben a gép optikai tengely irányú elfordítását a rendszer korrigálni fogja egy bizonyos tartományon belül. Ezt szofteres úton oldja meg a fényképezőgép, nyilván emiatt kis mértékű látószög csökkenésre kell számítanunk, de a kiegyenlítés valóban hatásos.

Az érintésérzékeny kijelző segítségével a fókuszterület felvétel közben bármikor áthelyezhető, illetve kézi fókuszra is átválthatunk.

Elérhető a témakövető fókuszmód is:

Kézi videó módban megadható a rekesz és zársebesség páros is, de félautomata mód nem érhető el (azaz rekesz-előválasztás, vagy zársebesség-előválasztás maximum csak úgy érhető el, ha az érzékenységet engedjük automatikus beállításra). Érdekes egyébként, hogy automatikus videónál 25p módban is 1/50 mp-es zársebességet alkalmaz a gép. 1/25 mp-re csak manuális videónál mehetünk le. Ezt, valamint a nagy érzékenységű felvételt is szemlélteti az alábbi, kékórában készült videó:

Van lehetőségünk rövid (4-6 mp-es) HD felbontású klipekből zenés filmecskét gyártani. Ehhez a gép is kínál segítséget, hiszen az egyes rövidklipek könnyen egymás után helyezhetők, illetve a sorrendet is mi határozhatjuk meg, valamint választhatunk aláfestő zenét és képi effektet is. Az összefűzésre azonban csak a direkt rövidvideó módban felvett klipek használhatók forrásnak. Kár, mert egyébként igazán hangulatos videók készíthetők így, ha néhány hosszabb felvételt is hozzáadhatnánk, vagy akár még time-lapse részletet is, akkor valóban remek családi videók lennének gyárthatók igazán egyszerűen. Így sem rossz, de ez csak összefoglaló videónak lesz használható.
A bemutató videó a Különlegességek oldalon található.

Újdonságként time-lapse videó is készíthető, de egy kicsit itt is meg van kötve a kezünk. A képkockák közötti időnek ugyanis csak 1-30 mp közötti értéket adhatunk meg, a képek száma pedig max. 900 lehet (5-10 kép/mp esetén max. 720, 11-30 kép/mp esetén max. 240 kép). A time-lapse videó az EOS M5-höz hasonlóan videó módban készül, azaz elektronikus zárral, így a gyorsan, oldal irányban mozgó témáknál a gördülő zár miatt (rolling shutter) megjelenhet a jellemző torzítás (jello effektus).
A time-lapse videók Full HD felbontásban, 25 kép/mp frissítéssel készülnek.
A bemutató videó a Különlegességek oldalon található.