Kipróbáltuk: Canon PowerShot Pro1 teszt

0

Képminőség

A Canon PowerShot Pro1 ugyanazt a CCD-t használja, mint a Nikon Coolpix 8700. A 2/3″ tokozott méretű 8 Mpixeles Sony CCD 2,7 mikronos pixelekből áll. Az átlagnál nagyobb képérzékelő jó hatással van a mélységélességre, amely így kisebb lehet, mint a kompakt digitális fényképezőgépeknél általában megszokott.

A képek SuperFine, Fine vagy Normal tömörítési fokban készíthetők el, vagy használhatunk veszteségmentes RAW formátumot is, amely akár JPEG beállításkor is képenként kiválasztható, ha a mentési folyamat közben megnyomjuk a Set gombot. Ilyenkor ugyanis felajánlja a fényképezőgép a RAW formátumban mentés lehetőségét. A SuperFine a Canon-nál megszokott módon 98%-os JPEG minőséget jelent. Ez bizony nagyon jó képminőséget ad, ennél jobbra hobbi szinten ritkán van szükség. Ha mégis, még mindig ott a RAW lehetősége. Ha csak kisebb nyomatokat szeretnénk készíteni, vagy éppen nincs elegendő hely a memóriakártyán, választhatjuk a Fine tömörítési fokot is, amelynél ugyan lesz kis mértékű részletvesztésünk, de nagyobb gondot nem okoz. Ezek a JPEG képek 94%-os minőségűek. A Normal tömörítési fokú JPEG képek már jelentősen blokkosodnak, amely a kinagyított részleteken jól látható. Ezt már csak akkor érdemes használni, ha nagyon szűken vagyunk a memóriakártya szabad területével és tudjuk, hogy papírképet nem fogunk ezekből a képekből készíteni, mert jelentős nagyításnál ezek a 8×8 pixeles blokkok már a papíron is látszódhatnak. A Normal JPEG képek 80% minőségűek.























Felbontás és tömörítés
3264×2448





SuperFine
98%-os minőség





Fine
94%-os minőség





Normal
80%-os minőség
2272×1704





SuperFine
98%-os minőség





Fine
94%-os minőség





Normal
80%-os minőség

*A képek 300%-os nagyításban láthatóak!

A gép dobozában 64 MB-os HighSpeed CompactFlash kártyát találunk, amely a 8 Mpixeles Fine képekből 23 képet képes tárolni, vagyis alapvetően otthoni használatra még elegendő, esetleg egy rokonlátogatás alkalmával még kellő tárolókapacitást ad, de hosszú távra bizony kevés. Ha 2-3 napra, kell kellő kapacitást biztosítani, akkor minimum 128, de inkább 256 MB-os memóriakártyát, ha ennél több napos kirándulást is ki kell bírjon a memóriakártya kapacitása, akkor 512 MB-os kártyát ajánlunk megvételre, amely 7-25e Ft közötti pluszköltséget jelent. Mivel a fényképezőgép támogatja a Type II-es kártyákat, így ha nagy kapacitást (1 GB illetve nagyobbat) szeretnénk alacsony költséggel, válaszhatjuk a MicroDrive-ot is, amelyből a 2 GB-nál nagyobbak kezelése sem okoz gondot a gépnek, hiszen FAT32 kompatíbilis. Az egyes felbontásokhoz és tömörítési fokokhoz tartozó fájlméreteket a következő táblázat mutatja:




*JPEG esetén a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolható fotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!

Nyomtatás


A PowerShot Pro1 a ma kapható Canon fényképezőgépekhez hasonlóan PictBridge kompatibilis. Ez azt jelenti, hogy a fényképezőgépről közvetlenül vezérelhetők a szabványnak megfelelő fotónyomtatók, így a papírképek készítéséhez nincs szükség számítógép használatára. A szerkesztőségben rendszeresített Canon i965-ös fotónyomtató megfelel a PictBridge követelményeinek, ezért a próbához ezt választottuk. Általában azt szoktuk mondani, hogy egy 10×15-ös képen kb. 2 megapixelnyi információ jelenik meg. Ha egy A4-es lapra 4 db 10×15-ös kép fér, akkor egy ilyen méretű nyomaton kb. 8 millió képpontnyi információ válik láthatóvá. A matematikai számításoknak megfelelően az i965-össel nyomtatott 8 megapixeles képek gyönyörűek és részletgazdagok lettek. Persze ha az optimálisnak mondható 8 megapixelnél kevesebb, mondjuk csak 4 megapixel áll a rendelkezésünkre (például mert egy 8 megapixeles kép egy részletét szeretnénk kinyomtatni), akkor sem kell aggódni. A 4 millió képpont még elégséges egy elfogadható minőségű A4-es fotóhoz.