Kipróbáltuk: Canon PowerShot Pro1 teszt

0

Érzékenység

A Canon kompakt digitális gépeinél már többször leírtuk azt a fontos tényt, hogy a gyártó által megadott érzékenység a valóságban sokkal, közel kétszer nagyobb. Ez tehát azt jelenti, hogy a gép ISO50-ISO400 tartománya valójában közelebb van az ISO100-ISO800 tartományhoz. Az egyes érzékenységeknél tapasztalható zaj mértékét tehát ennek figyelembevételével kell értékelni.

Az ISO50 feliratú képeken csak nehezen fedezhető fel zaj, annyira homogénnek nem tudjuk mondani, mint más kompakt Canon gépeknél, hiszen itt a kicsiny pixelek sajnos eredendően kisebb alapérzékenységet adnak, amit nagyobb mértékben kell felerősíteni, de a 8 Mpixeles gépek között ez bizony a legszebb, amit eddig láttunk (Sony DSC-F828 és Nikon Coolpix 8700 mellett). Magasabb érzékenységek használatakor természetesen nő a képzaj is, amely nagyjából ISO200 érzékenységtől kezdődően válik jól láthatóvá, de zavarónak inkább csak az ISO400 értéknél mondható. Viszont még mindig állítjuk, hogy sokszor jobb egy zajos fotó, mint egy bemozdult.






















Érzékenység – zajtartalom
ISO050, F5,6; 1/2 mp, 1871 kB
ISO100, F5,6; 1/4 mp, 2480 kB
ISO200, F5,6; 1/8 mp, 3173 kB
ISO400, F5,6; 1/15 mp, 3911 kB

A fotók 21 oC hőmérséklet mellett készültek.

A beépített vaku teljesítménye közepes, teljesítménye +-2 Fé-kkel módosítható, vagy kézzel is megadható 1/3; 2/3 vagy teljes teljesítményre.

A vaku fényeloszlása teljes nagylátószögnél nem a legjobb, leginkább a kép alján jelentkezik fényvesztés. A villanócső is egészen picit árnyékolja önmagát, ez okozza a lenti képen a kép közepén végighúzódó sötétebb sávot. A felső sarkokban a fényerőcsökkenés kb. 30%, míg lent kb 60%. Átlagosan nézve kb. 45% fényerővesztés jellemzi a sarkokat, amely nem kevés, de ne felejtsük el, hogy mindez 28 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál történik. 35 mm-es állásban (amely a legtöbb kompakt digitális teljes nagylátószöge) sokkal kevésbé érzékelhető a jelenség. A bal oldali kép a vaku eloszlás természetes módját mutatja (valós kép), a jobboldali képen pedig a fényeloszlás formája látható, hisztogram-széthúzással kiemelve (a valóságban nincs ekkora kontraszt a szélek között!).




Vakuval készült felvétel fényeloszlása

Sarkokban tapasztalható fényerőcsökkenés: ~45%

fényeloszlás formája
(képmanipulálással kiemelve!)