Kezelőszervek
Ugyanazt kapjuk, mint az előző modellben, az SX200 IS-ben, viszont a szélesebb hátsó LCD miatt az itteni gombok egy kicsit sűrűbben helyezkednek el. Ennek ellenére mégis sikerült őket kezelhető méretűre és kényelmesre készíteni. Az egyetlen negatívum csak a hátsó navigációs tárcsa, melynek négy iránya is rejt egy-egy funkciót, de a korábbiakhoz hasonlóan most elfelejtették ezt jelölni. Ennek ellensúlyozására a tárcsa kétfokozatú nyomásérzékenységgel rendelkezik. Ha csak egy kissé bökjük meg valamelyik irányt a képernyőn megjelenik egy apró ábra, amely az irányokhoz tartozó funkciók ikonjait jeleníti meg. Erősebben lenyomva az adott funkció választómenüjébe léphetünk.
Fent
(1) Sztereó mikrofon és mono hangszóró.
(2) Be- és kikapcsoló gomb.
(3) Zoom kar: jobbra húzva növelhető, balra pedig csökkenthető a gyújtótávolság, vagyis az optikai zoom. Előzetesen engedélyezve a digitális zoom is ezzel a karral növelhető. A zoomállítás 2 sebességes, óvatosan elfordítva lassabban, erőteljesebben használva pedig gyorsabban növelhető a zoom.
Lejátszás módban e karral nagyíthatunk bele a képekbe (10 lépésben), balra tolva 6, 12, 48 és 130 nézőképes oldalak jeleníthetők meg.
(4) Exponáló gomb: alapesetben az állóképek expozíciójának megkezdésére szolgál, de videó módban a mozgóképfelvétel elindítására és megállítására használhatjuk. Utóbbira egy külön gombot kapunk a készülék hátulján, amely minden más üzemmódban elindítja a videofelvételt.
Lejátszáskor félig lenyomva azonnal visszatérhetünk felvételi módba.
Hátul
(1) Felvételi üzemmód választó tárcsa, mely a következő beállításokat nyújtja:
– Videó mód: mozgóképfelvételre bármilyen üzemmódban lehetőségünk nyílik, hiszen egy külön videógomb került a gépre, ebben a módban azonban az exponáló gombbal is elindíthatjuk a felvételt, a gyorsmenü pedig csak a mozgóképfelvétellel kapcsolatos beállításokat kínálja.
– SCN: témaprogram mód. Z üzemmódválasztó tárcsán megtaláljuk a legfontosabb témamódokat (következő pontok), a gép azonban rendelkezik még egy párral, melyek ebben az üzemmódban választhatók ki. Beállításukhoz a FUNC/SET gombbal aktiválnunk kell a gyorsmenüt. A témamódok a következők: Intelligens kioldás, Kevés fény, Szín kiválasztás, Színcsere, Halszemoptika effektus, Dioráma effektus, Vízpart, Lombozat, Hó, Tűzijáték, Panoráma 1-2.
– További témamódok a tárcsán:
Beltéri: belső világításhoz optimalizált fehéregyensúly a színhű fotók érdekében. Az érzékenység automatikus.
Mozgó gyerekek: gyorsan mozgó témák (gyerekek, kisállatok) fényképezéséhez ajánlott.
Éjszakai felvétel: sötétben készült portréfelvételekhez, ha az előteret (arcot) és a hátteret is szeretnénk kiexponálni. Vakut használ hosszú expozíciós idővel, ezért állvány ajánlott.
Tájkép: a készülék a lehető legszűkebb rekesz beállítására törekszik, a minél nagyobb mélységélességért.
Portré: arcfelismerő fókusz és minél tágabb rekesz használata, a jobb háttérelmosás érdekében.
– Kényelmes mód: a piros szív ikonnal jelzett üzemmód célja a lehető legkényelmesebb felvételkészítés. Minden egyes beállítás automatikus, a gép még a témaprogramok kiválasztását is önállóan végzi. A fotós feladata csak a zoom kezelése és az exponálás, még a menüt, vagy a gyorsbeállításokat sem használhatja.
– AUTO: szintén teljesen automatikus üzemmód, melynél szinte minden beállítást a gép végez. Itt azonban már beleszólhatunk néhány opcióba, mint a képméret és minőség, a vakumód, vagy az önkioldó. A témamódok közül ismét a fényképezőgép választ, mégpedig automatikusan.
– P: programautomatika. Jobbára automatikus működést jelent, bár ez csak a fontosabb expozíciós beállításokra vonatkozik. A gép által mért expozíciós értékek – vagyis a rekeszérték és záridő – a +/-2 fényérték tartományban beállítható expozíció kompenzációval bírálhatók felül. Minden más beállítást a fotós is elvégezhet, tehát megkapja az összes menüpontot és funkciót.
– Tv: záridő-előválasztás. Félmanuális üzemmód, melynél minden beállítást megkapunk, beleértve a záridő kiválasztását is. A gép ehhez az értékhez határozza meg a szükséges rekeszértéket. A záridőt a hátsó navigációs-vezérlőtárcsával szabályozhatjuk. A következő értékeken: 15, 13, 10, 8, 6, 5, 4, 3.2, 2.5, 2, 1.6, 1.3, 1, 0.8, 0.6, 0.5, 0.4, 0.3, 1/4, 1/5, 1/6, 1/8, 1/10, 1/13, 1/15, 1/20, 1/25, 1/30, 1/40, 1/50, 1/60, 1/80, 1/10, 1/125, 1/160, 1/200, 1/250, 1/320, 1/400, 1/500, 1/640, 1/800, 1/1000, 1/1300, 1/1600, 1/2000, 1/2500, 1/3200. Ez a tartomány a kompaktok átlagos 4-1/2000 mp-es értékeinél valamivel szélesebb. Az expozíció kompenzáció ebben az üzemmódban is használható.
– Av: rekesz-előválasztás. Az előző üzemmódhoz hasonló, félmanuális beállítás, melynél a rekeszértéket állíthatjuk, míg a záridő szabályozása a gép feladata. A rekesz beállítása az előbbihez hasonlóan, vagyis a hátsó tárcsával történhet. A beállítható tartomány függ a gyújtótávolságtól (a zoom állásától) is. Nagylátószögnél a következő értékek válaszhatók: F3,1, F3,5, F4,0, F4,5, F5,0, F5,6, F6,3, F7,1, F8,0. Tele állásban kevesebb lehetőségünk van, mivel itt gyengébb az optikánk fényereje: F5,9, F7,1, F8,0. Mint látható a beállítások lépésköze 1/3 fényérték. Ezúttal is rendelkezésünkre áll az expozíció korrekció, a fel iránygomb lenyomása után.
– M: manuális üzemmód. Minden egyes beállítás kézzel szabályozható, a záridőt és a rekeszértéket is beleértve. Ezek beállítása a hátsó tárcsával lehetséges, a két opció között pedig a fel iránygombbal válthatunk. Expozíció korrekciót persze nem kapunk, de a helyes beállítások ellenőrzésére egy kis expozíciós skála jelenik meg a képernyő jobb alsó sarkában. Erről könnyedén leolvasható a gép által javasolt érték. A beállítható záridők köre egy kicsit kevesebb, mint Tv módban, ugyanis itt hiányzik az 1/3200 mp-es érték.
(2) Videó gomb: bármely üzemmódban a videofelvétel elindítására és megállítására használható gomb.
Lejátszásnál az állóképek nyomtatási listára való felvételéhez használhatjuk. Lenyomva kiválasztható, hogy az adott kép később mekkora példányszámban legyen kinyomtatva (1-99 pld).
(3) Lejátszás gomb: Felvétel módból e gomb lenyomásával jutunk lejátszásba, még egyszer lenyomva pedig visszakerülünk felvételi készenlétbe. Ehhez a művelethez azonban a exponáló gombot is elég félig lenyomnunk.
(4) Navigációs/vezérlő tárcsa: folyamatosan körbeforgatható kerék, mellyel nagyon gyorsan és kényelmesen változtathatjuk meg a kiválasztott funkciót, lépkedhetünk a menüben, vagy a memóriában tárolt képek között. A tárcsa négyirányú gombként is használható az alábbi funkciókkal:
Fel irány: expozíció kompenzáció bekapcsolása, M módban pedig váltás a rekeszérték és a záridő beállítás között. Lejátszásnál nincs funkciója.
Le irány: önkioldó módok (kikapcsolt, 10mp, 2mp, egyedi kioldási várakozás (0-30 mp, 1-10 kép). Lejátszásnál a megjelenített kép törlését aktiválja.
Bal irány: fókuszmódok beállítása (normál, makró, kézi élességállítás). Lejátszás módban a képek lapozása is lehetséges.
Jobb irány: vakumódok beállítása (derítő, hosszú szinkron, kikapcsolt). Lejátszáskor a képek egyenkénti lapozása is lehetséges vele.
(5) FUNC/SET: Segítségével kapcsolhatjuk be a gyorsmenüt (kivéve Kényelmes módban). A menükben, vagy bármely beállítást kiválasztva, ezzel a gombbal véglegesíthető a választott érték.
(6) DISP gomb: Felvétel és lejátszás módban is az LCD képernyőn megjelenő információk lapozására, vagy eltüntetésére szolgál.
(7) MENU: Bármely üzemmódban a menü be- és kikapcsolására használhatjuk.