Kipróbáltuk: Casio Exilim EX-FH20 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Mint ahogy az előző oldalunkon már említettük, a Casio Exilim EX-FH20 külsejében az SP-565UZ-re hasonlít, markolata mégis sokkal kényelmesebb kialakítású. Ezt bőrhatású gumival vonták be, kényelmét pedig annak köszönheti, hogy kellően előrenyúlik a gépvázból, így nagy tenyerűek is könnyen kézben tarthatják. A markolaton kialakított, középső ujjunknak kivájt bemélyedés tovább növeli a komfortérzetet. Pozitív, hogy ujjainknak is kellő hely marad az objektívtubus és a markolat széle között.
A hátlapon egy kiemelkedést alakítottak ki, ahol a hüvelykujjunk támaszkodhat meg, ezzel is elősegítve a biztosabb fogást. Ezt is gumibevonattal látták el.

Az egyes funkciók eléréséhez többnyire nyomógombokat kell használnunk, ill. a sorozat- és videómódok kiválasztásához a felső üzemmód tárcsát kell elforgatnunk. A fényképezőgépre nem került vezérlőtárcsa, így ennek hiányában a rekesz- és/vagy zársebesség megadására a 4 irányú navigáló billentyűt kell használnunk.

LCD és kereső

Az Casio Exilim EX-FH20 hátlapjára 3″ képátlójú, 230.400 szubpixeles LCD került. A kijelző betekintési szöge nagy, így szinte bárhonnan nézve jól látható képet kapunk. Kivétel ezalól a sarkok irányából történő, lapos szögű megtekintés.

A kijelző képe erős napsütésben jól látható, mivel a háttérvilágítás két lépésben erősíthető, s a legerősebb fokozat komoly fényerővel rendelkezik. Emellett két automatikus üzemmód is rendelkezésre áll, amely a környezeti fényviszonyok függvényében állítja be az LCD háttérvilágítását.

A nagy zoomátfogás miatt nem alkalmazhattak átnézeti keresőt, ezt EVF-fel pótolták. Az itt alkalmazott kijelzővel más fényképezőgépekben már találkozhattunk, mint például a Fujifilm FinePix S100FS bridge gépénél.
Az elektronikus kereső (EVF) 0,2″ méretű, 201 ezer képpontos. A hagyományos kijelzőkkel szemben itt minden képpont képes bármilyen szín megjelenítésére, ennek módszere a váltottképes megoldás, amely egymás után rajzolja ki a kép vörös, kék és zöld összetevőjét. A képfrissítés miatt váltakozva megjelenő monokróm képeket színes képként érzékeljük. Ennek köszönhetően az elektronikus keresőben látható kép alig tűnik pixelesnek, csak komoly odafigyeléssel vehetők észre a képpontok (korábban ilyen módszerrel készült a Minolta DiMage 7-es sorozatának EVF-je is, amelyet a Microtech készített).

Az EVF által adott kép 17,5°-os szög alatt látszik, amely megegyezik azzal a látószöggel, ahogyan egy 17″-os LCD monitort 111 cm-ről látunk (vagy 19″-ost 123 cm-ről). Ez az érték az elektronikus keresővel ellátott gépek között átlagosnak számít. Az EVF-et dioptria korrekciós lehetőséggel is ellátták, ennek dioptria értéke sajnos nem ismert.

A keresőben megjelenített kép nagyjából megegyezik a fotózott képpel, minimális eltérést tapasztalhatunk csak, a lefedettség itt közelítőleg 99%-os. További furcsaság, hogy az EVF-ben a kijelző teljes méretéhez képest csak kisebb képet láthatunk, amely sötét háttérrel történő fotózásnál hibás komponálást eredményezhet.
Az LCD-t használva viszont 100%-os lefedettségű élőképet láthatunk.

Az EVF és az LCD között a hátlapon lévő gomb megnyomásával válthatunk. A gép nem tárolja külön, hogy melyik kijelzőt használjuk felvétel és lejátszás módokhoz, mindig az utoljára kiválasztott kijelzőt alkalmazza.

A kijelzőkön a fotózás legfontosabb paraméterei ellenőrizhetők, úgymint üzemmód, zársebesség, rekeszérték, érzékenység, felbontás, fehéregyensúly, expozíció-kompenzáció, fénymérés, fókuszterület vagy fókuszpont, vakumód, idő, akkuállapot és hátralévő képek száma.
A képernyőkön segédrács is megjeleníthető, amely a komponálás megkönnyítését szolgálja. Arra is van lehetőségünk, hogy élő hisztogramot jelenítsen meg a fényképezőgép. Sajnos a kiégett ill. bebukott részeket sem felvételkor, sem lejátszás módban nem lehet kiemelni.

Képnagyítás lejátszáskor

5,3×-es nagyítás

8×-os nagyítás

eredeti kép kivágása

indexkép és nagyítás

Lejátszáskor maximum 8×-os nagyítás érhető el, ekkor 432 pixelnyi szélességű képet jelenít meg a gép. Bár az élesség ellenőrzésére ez is alkalmas, az 5,3×-os nagyítás a kijelző felbontásával jobban arányban van, így a fókusz ellenőrzésére ez a legjobb választás.
A JPEG képekbe gyorsan belenagyíthatunk, a maximális nagyítást 1 mp alatt érjük el. Mivel a RAW képek mellé mindenképpen kerül JPEG formátumú kép is, így ezek nagyítása során magát a JPEG képet láthatjuk.

Élességállítás

Az automatikus élességállítás négyféle üzemmódban működhet: szpot, szabadon mozgatható terület, követés vagy arcfelismerő. Az első módban mindenképpen a kép közepére fókuszál a fényképezőgép, második esetben beállíthatjuk, hogy a kép mely részén történjen az élességállítás, a harmadik módban a kép közepére állít élességet a gép, majd az újrakomponálás során megpróbálja követni a fókusz tárgyát, és az esetleges elmozdítások során újra és újra fókuszálni fog. Az újrakomponálást ilyenkor viszonylag lassan kell végeznünk, hogy a gép követni tudja a céltárgyat. A kiválasztható 8772 fókuszpont 129×68-as mátrixban helyezkedik el.

Ha az automatikus élességállításhoz nincs elegendő fény, a fényképezőgép LED-es AF segédfénye aktiválódik, amely zöld színnel világítja meg a témát. Ilyenkor természetesen az élességállítás jóval lassabb lesz, de akár 3 méteres tárgytávolságnál is hatékony fókuszálást eredményezhet.

Az élességet kézzel is beállíthatjuk, ezt a módot az objektív tubusán elhelyezett makró gombbal választhatjuk ki. A kézi élességállítást ilyenkor a hátsó vezérlőnyilakkal végezhetjük el. Ennek során a kijelzőn hozzávetőleges távolságskálát, és a kép közepének 8×-os, digitális nagyítását láthatjuk.

Vaku

A Casio Exilim EX-FH20 vakuját egy gomb megnyomásával lehet felpattintani, sajnos ezt a fényképezőgép teljesen automatikus üzemmódban sem teszi meg helyettünk. Automatikus és témamódokon kívül felnyitott vakunál még ki kell választanunk a használni kívánt üzemmódot, ahol egyébként furcsa módon a vakutiltás üzemmód is megtalálható.

A rendelkezésre álló üzemmódok a következők: automatikus, derítés, vörösszem hatás csökkentés, vakutiltás. A felpattintható vaku 6,5 cm magasra emelkedik fel az optikai tengelytől, amely kisebb tárgytávolságoknál kellő védelmet nyújt a vörös szemek ellen. Ha a fotózott személy nagyobb távolságra (kb. 2 m-nél távolabb) található, a vörös szemek ellen a vaku elővillantásával védekezhetünk (vörös szem csökkentő mód). Ha ennek ellenére vörös szem alakul ki, akkor a vörös szemeket már csak a számítógépen tudjuk eltávolítani, az Exilim EX-FH20 ugyanis ilyen szolgáltatást nem kínál. Pedig ez ma már nem egy különleges extra a hasonló gépekben, sőt az ultrakompakt Casiokból sem hiányzik.
További furcsaság, hogy vakuhasználat során nem rögzül a zársebesség olyan értékűre, amely berázásmentes felvételeket eredményezne, a vaku csak derít, de szobában 1/2- 1 mp-es záridők is előfordulhatnak. Ennek következménye, hogy a vakuval készült felvételek könnyedén bemozdulhatnak, szellemképes fotókat eredményezhetnek. Reméljük, ezt egy firmware frissítésben orvosolja majd a Casio.

A vaku teljesítményét ±2 Fé tartományban módosíthatjuk, melyet a menüben kell megadnunk. A vaku feltöltése az alkalmazott ceruza akkuk miatt sajnos lassú, két vakus kép között átlagos felvételeknél is 5-6 mp-nek kell eltelnie, de maximális teljesítménynél akár 10 mp-ig is várnunk kell.

A fényképezőgépre külső vaku nem tehető.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A műanyagból készült állványmenetet az optikai tengely vetületétől kb. 2 cm-re helyezték el, nagyjából a gép súlypontja alá. Állványra helyezett fényképezőgépnél az akkumulátorokat nem tudjuk cserélni, a memóriakártyát viszont oldalt kell behelyeznünk, amelyet nem zavar az állvány talpa.

A csatlakozókat a fényképezőgép bal oldalán találjuk egy gumilap mögé rejtve, itt helyezték el az opcionális AC hálózati adapter bemenetét ill. a kombinált USB/AV kimenet aljzatát.

A fotókat és a videókat a gép belső, 32 MB-os memóriájába, vagy külön megvásárolható SD/SDHC memóriakártyára menthetjük. A kártyafoglalat a gép jobb oldalán található, a kártyaajtó nyitását nem figyeli a fényképezőgép, így annak letörése nem okozza a gép használhatatlanságát. Erre egyébként kicsi az esély, hiszen a fém tengelyen fém zsanér forog, s a kártyaajtót ehhez rögzítették.

A gép áramellátását 4 db AA méretű ceruzaelem vagy NiMH akkumulátor szolgálja. Tapasztalatom szerint a Casio Exilim EX-FH20 is kellően energiatakarékos ahhoz, hogy ne kelljen magunkkal több kiló csereakkumulátort cipelnünk. A géphez a gyári csomagolásban alkáli elemet adnak, de célszerű helyettük két szett akkumulátort és külső töltőt beszerezni.