Kipróbáltuk: Casio Exilim EX-FH20 teszt

0

Kezelőszervek

A Casio Exilim EX-FH20 külső kialakítása – mint már korábban említettük – nagy hasonlóságot mutat az Olympus SP-565UZ-ével. A bekapcsolást a fedlapon lévő nyomógombbal kezdeményezhetjük, ezt egészítették ki a hátlap felső részén elhelyezett, Casio gépekre jellemző fényképezés és lejátszás gombokkal, amellyel szintén „feléleszthető” a gép.
A gombok és üzemmódtárcsa elhelyezése ergonomikus, egy kézben tartva a fényképezőgépet is elérhető szinte minden funkció.
A vázon nincs túl sok gomb és kapcsoló, így ránézésre nincs túlzsúfoltság érzetünk. Nézzük tehát a kezelőszerveket:

Fent

felső kezelőszervek

(1) Zoom kar
(2) Exponáló gomb
(3) Be/kikapcsoló gomb
(4) Üzemmód választó tárcsa, amely valójában csak a sorozat, egyszeri kép vagy videó módok közötti váltásra szolgál. A rekesz előválasztást, zársebesség-előválasztást ill. teljes kézi módot a Set gomb megnyomása után megjelenő funkciómenüből választhatjuk ki. Az üzemmódtárcsán 5 állás közül választhatunk:

  • Vakusorozat
  • Nagy sebességű sorozat (1-40 kép/mp)
  • Egyképes üzemmód
  • Nagy sebességű (HS) film
  • Standard vagy HD video

Hátul

hátsó kezelőszervek

(1) EVF/LCD között váltó gomb.
(2) Elektronikus kereső dioptria korrekciós tárcsája: ennek segítségével állíthatjuk be a korrekció értékét. A tárcsa forgatása könnyű és akadálymentes, használata tehát probléma nélküli.
(3) Lejátszás gomb: megnyomására lejátszás módba jutunk, amely nem felvétel-prioritásos. Kellemetlen bizonyos szituációkban, hogy a lejátszás gomb megnyomása után 10 mp-et követően a gép behúzza optikáját, így a képellenőrzés után az ismételt fotózás előtt az objektív kitolása késleltet bennünket. Ezen felül az energiagazdálkodás szempontjából sem ideális ez a megoldás, hiszen sok esetben feleslegesen veszítjük el akkumulátoraink töltésének egy részét. Jobb lett volna, ha ez az idő vagy hosszabb, vagy a behúzás a SetUp-ból letiltható.
(4) Felvétel gomb: a SetUp beállításától függően az EX-FH20 bekapcsolására is használható lehet, de alapvetően a lejátszás módból felvétel módba jutás a fő feladata.
(5) DISP gomb: az LCD-n vagy az EVF-ben megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk meg ezzel a gombbal, valamint megjeleníthetünk hisztogramot is. Ez mind a felvétel, mint a lejátszás módra igaz. Kár, hogy a hisztogram mellett a kiégett ill. bebukott részek megjelenítésére nincs lehetőség.
(6) MENU gomb: felvételkor vagy lejátszáskor a menübe juthatunk vele. A menürendszerről a következő oldalon találhatók részletes információk és képek.
(7) BS: BestShot témamódok elérése. A választható témamódokat a menürendszer oldalon közöljük. A témamódokról részletesebb leírást is olvashatunk a zoomkar meghúzása után.
(8) 4 irányú navigáló gomb: a menüben való mozgáson kívül a funkció menü megjelenítésére (fel-le) és a rekeszérték/zársebesség beállítására (jobbra-balra) használható. Lejátszáskor a le gombbal törölhetők a képek.
(9) SET gomb: a menükben az egyes menüpontok kiválasztására ill. az értékek elfogadására használható, felvétel módban a funkció menü megjelenítése a feladata, vagy kézi üzemmódban a rekesz ill. zársebesség beállítása közötti váltásra szolgál.

Oldalt

oldalsó kezelőszervek

(1) Vaku felpattintó gombja.
(2) AEL: fénymérés rögzítése.
(3) Fókusz mód választó gomb: az arcfelismerés kikapcsolt állapotában a hagyományos autofókusz, a makró fókusz, a szupermakró mód és a kézi fókusz között válthatunk.