Az eszközök
Read this article about geotagging devices in English
Nikon GP-1
A Nikon fényképezőgépekhez készült, vakupapucsba vagy nyakpántra helyezhető gyári GPS-vevő vezetékkel csatlakozik a Nikon közép- és felsőbb kategóriás gépeihez (D5000, D90, D300, D300s, D700, D3, D3s). A kábelezés miatt sajnos a fotóstáskába helyezés nem a legegyszerűbb, mert le kell vennünk a vakupapucsról (vagy a nyakpántról) a GP-1-et, illetve ki kell csavarni, majd szét kell húzni a gépbe vezető kábelt. De a pakolászás a legnagyobb kényelmetlenség, ami a GP-1-gyel érhet, hiszen ha szükség van vaku használatra, akkor nyugodtan levehetjük a vakupapucsról és átrakhatjuk a nyakpántra.
A gyártó adatai szerint 45 másodperc alatt találja meg magát (illetve találja meg a műholdakat), ami első hallásra jónak tűnik, de ez azt is jelenti, hogy az első alkalommal ennyi időt ki is kell várni, hogy geotag-elt képet készíthessünk (később az ismert műhold adatokkal már gyorsabb a kapcsolat felépítése).
Az eszközön távkioldó csatlakozó is található, így GPS vevő alkalmazása során sem kell lemondanunk erről a lehetőségről. Firmware frissítést USB-n keresztül végezhetünk, ha az szükséges.
A GP-1-re egyetlen LED került, ennek jelzései könnyen értelmezhetők: piros villogással jelzi, ha nem ismeri (még) a helyzetünket, a zöld jelzés pedig értelemszerűen a GPS-szel való szinkronizálódást mutatja.
A Nikon GP-1 ára 60 ezer forint környékén alakul, ami ismerve a többi eszköz árát, nem mondható soknak.
Foolography Unleashed + Holux GPSlim 236
Második eszközünk, melyet Nikon DSLR-hez fejlesztettek ki, a Foolography Unleashed.
Ez az icipici, dobókocka méretű készülék Bluetooth-on kommunikál külső GPS vevővel. A termék dobozában egy Holux GPSlim 236-ot mellékelnek, de természetesen bármely Bluetooth-os külső GPS-vevővel elboldogul.
A gépbe dugott „bütykön” egyetlen LED jelzi vissza az aktuális állapotot. Nem túl informatív.
A GPS-vevő és az Unleashed Bluetooth párosítása pl. emiatt sem lesz könnyebb. Az exponáló gomb félig lenyomott állapotában kell bedugnunk a fényképezőgépbe, majd figyelni a LED villogását. Először másodpercenként 1x villan fel vörösen, ez jelzi az eszköz keresését. Később másodpercenként kettőt villan szintén vörösen, ez jelzi a szinkronizáció elkezdését. Végül zöld fény kezd villogni, de ekkor még mindig nem vagyunk készen, csak ha már a LED folyamatosan világít zölden. Ha viszont folyamatos piros követi a felváltott zöld-piros villogást, akkor a párosítás nem sikerült. Elmebajos megoldás.
További fura megoldás, hogy a zöld jelzés másodpercenkénti felvillanása helyes működést jelez, míg 2,5 másodpercenkénti 1 felvillanás a GPS műholddal való kapcsolatának megszakadását jelzi.
Szerencsére a helyes működést a fényképezőgépünk státusz LCD-jén is nyomon követhetjük, az itt villogó GPS jel problémára utal, míg folyamatos állapota helyes működést feltételez.
Az energiaellátás csak a külső GPS-vevőnél érdekes, ezt Li-ion akkumulátor hajtja. Töltését USB kábelen keresztül végezhetjük, ehhez hálózati adaptert és autós szivargyújtó adaptert is találunk a csomagban. Sőt, még egy kiegészítő vár ránk: egy vezetékes kioldó, amellyel a Foolography „bütykön” keresztül exponálásra is késztethetjük hőn szeretett Nikon-unkat (ehhez a kis eszköz oldalán lévő 2,5-es Jack aljzatot használhatjuk).
Az eszköz elhelyezése egyáltalán nem problémás, a GPS vevőt akár táskánkban vagy zsebbünkben is hagyhatjuk, s a Bluetooth „bütyök” is a gépen maradhat, ettől még kényelmesen el tudjuk pakolni a fotóstáskánkba az egész gépet, ha arra szükség adódik.
A Foolography Unleashed kb. 240 euroért kapható (közelítőleg 65-70e Ft).
Jobo PhotoGPS
A Jobo termékét a vakupapucsba kell illesztenünk, működése alatt is itt kell tartanunk, hiszen nem folyamatosan rögzíti a pozíciónkat, csak a képkészítés idejére (a vakupapucs középső érintkezőjének jelét figyeli).
Ez egy kis kellemetlenséggel jár, hiszen vakus kép készítésekor a PhotoGPS nem lehet a gépen, vagyis ilyenkor a pozíció sem kerül automatikusan elmentésre. Szerencsére került egy gomb a készülékre, amellyel manuálisan is kezdeményezhetjük az aktuális pozíciónk elmentését (GeoHint gomb), de ehhez fejben kell tartanunk a következőt: vakus képnél nyomjuk a GeoHint gombot is!
A Sony és Minolta gépek tulajdonosainak sem kell most megijedni, az ő rendszerük bár nem rendelkezik középponti kivezetéssel, egy adapter segítségével a PhotoGPS használható lesz.
A PhotoGPS energiaellátását beépített akkumulátor szolgáltatja, amelyet USB-vel számítógépre csatlakoztatás során tölthetünk fel. A GPS adatokat belső memória őrzi, ebbe mintegy 1000 pozíció menthető.
A készülékre két LED került, egy zöld és egy vörös. Ezek felvillanásai jelzik a PhotoGPS státuszát. Sajnos a jelzések elég komplikáltak, s nem könnyű őket megjegyezni. Pl. ha már csak 200 hely van a memóriában, akkor exponálás után nem csak a zöld LED villan fel, hanem a piros is, de csak egyszer. Ha exponálás után a zöld LED felvillanását két piros felvillanás követi, az már hibára utal. A zöld utáni négy vörös felvillanás viszont a memória telítődésére utal. Egyszerűsítve: ha exponálás vagy a Geohint gomb megnyomása után nem villan fel semmi, akkor lemerült az akku, ha egyszer villan a zöld, akkor minden rendben, ha a zöld után 1× villan fel a vörös, akkor fogy a tárhelyünk, ha többször, vagy a vörös állandóan villog, akkor gáz van. Hogy pontosan mi, azt csak szilabusszal tudjuk kideríteni, mert fejből ezt ember nem jegyzi meg.
A Jobo PhotoGPS a többi eszköztől kicsit eltérően működik. Az exponálás pillanatában csak a műholdak nyers adását rögzíti, az adatokat csak a képek áttöltésekor dolgozza fel. Ennek előnye, hogy nem kell várni a bekapcsolás után (nem kell, hogy megtalálja magát az eszköz), és nem meríti az akkumulátort, hiszen nem kell folyamatosan feldolgoznia a jeleket. Így egy feltöltéssel napokig vagy akár hetekig is fotózhatunk.
A Jobo PhotoGPS-e nem túl drága, de nem is olcsó, 32e Ft-ot kell érte fizetnünk.
Sony GPS-CS3
Ez a GPS-logger számítógép nélküli geotag-eléshez is megoldást kínál, ennek feltétele, hogy a képeket SD vagy MemoryStick Duo kártyára készítsük, majd a túra végén a CS-3-ba beillesszük a memóriakártyánkat. Ha egyéb formátumú kártyát használunk, akkor számítógépen, a mellékelt szoftver segítségével készíthetjük el a geocímkézést.
A pofás GPS-CS3-at fehér burkolatba helyezték, előlapján egy kijelző is található, ahol a működés során a koordinátánkat is leolvashatjuk (sajnos csak fok pontossággal, tizedeseket nem jelez ki, így csak hozzávetőleges információt kapunk), illetve a kezeléshez szükséges menü is itt jelenik meg.
Az energiaellátást egy darab AA méretű elem vagy akkumulátor szolgáltatja, amely a gyártó szerint 15 óra folyamatos működést biztosít. Mivel itt folyamatos üzemről van szó, nem csak akkor fogyaszt a készülék, amikor fotózunk, ez a gyakorlatban kb. 1-2 nap használhatóságot jelent.
Beépített memóriája 128 MB-os, azt sajnos nem tudjuk, hogy ez folyamatos használat során hány órányi GPS-track-et jelent.
A GPS-CS3-hoz egy kis tokot is kapunk, amelyet övre is felfűzhetünk. A termék ára 32e Ft. Ne felejtsük el, hogy ezért a pénzért nem csak a fotózás pillanatában rögzített adatokat kapjuk meg, hanem folyamatos útvonalkövetést.
MobilAction Technology i-GotU GT-120
A MobilAction Technology i-GotU eszköze jelenleg két változatban kapható, a GT-120 USB-s, míg a GT-200 Bluetooth-os átvitelre is képes. Mi az USB-s modellt teszteltük.
A gyufásdoboznál is kisebb dobozba rejtett GPS-logger a lehető legegyszerűbb kialakítást és kezelést kapta. A 20 grammos „kütyüt” egyszerűen csak be kell kapcsolni, s máris menti a pozíciónkat, illetve az elmozdulásunkat is.
A képek geocímkézését külön szoftverben végezhetjük, gyárilag a Trip PC programot mellékelik, de a neten rengeteg ingyenes geotag-elő programot találhatunk. A geotag-elés előtt át kell tölteni a GPS-logfájlt a számítógépünkre, majd a címkéző szoftverbe betöltjük a képeinket, illetve a GPS-logfájlt. A többit már a program elvégzi.
Mivel itt – ahogy a Sony készülékénél is – már csak a képfájlba mentett időpont ad kapcsolatot a GPS-vevő által mentett pozícióhoz, fontos a fényképezőgép órájának pontos beállítása (mi ezt indulás előtt megtettük).
Az energiaellátást itt is belső Li-ion akku biztosítja, mely a gyártó adatai szerint 230 mAh kapacitású (hogy ezzel meddig bírja, azt viszont nem adták meg). A GPS-adatok mentéséhez 16 MB belső memória áll rendelkezésre, amely 65.000 pozícióhoz elegendő.
A működést és az állapotot két LED jelzi, ezek szerencsére nem túlbonyolított villogás kombinációval kódolt jeleket küldenek felénk. Zöld oké, piros baj van, kék GPS-szinkronban.
Az i-GotU GT-120 mindössze 11-12e Ft-ba kerül, a Bluetooth-os GT-200 kicsit drágább, 15-16e Ft.
Qstarz Travel Recorder
A Qstarz eszköze nem csak pusztán GPS-logger, hanem Bluetooth-on keresztül GPS vevőként is használható (ahogy egyébként az I-GotU GT-200 is), vagyis egy arra alkalmas eszközzel navigációra is alkalmas lesz.
Az egyszerű kinézetű, nem kifejezetten túldizájnolt készülék oldalán háromállású kapcsolóval választhatjuk ki az üzemmódot (kikapcsolt, logolás, log+bluetooth), a tetején lévő piros gombbal pedig az aktuális pozíciót menthetjük el (ha egyébként az automatikus mentést pl. ritkábbra állítottuk).
A visszajelzések nincsenek túlbonyolítva, egy GPS-szinkron, egy Bluetooth aktivitás és egy akkujel található rajta.
A Travel Recordert Li-ion akkumulátor táplálja, ráadásul jó masszív, 3,7V-os feszültségéhez 1100 mAh kapacitás társul, amely így 28 óra folyamatos használatot tesz lehetővé. Töltése nem meglepő módon USB-n keresztül történik.
Memóriájába 200 ezer pozíciót menthetünk!
A 26e Ft-ért megvásárolható Qstarz Travel Recorderről részletesebben a Geeks tesztjében olvashatunk.
Telefon
Manapság a legkézenfekvőbb megoldás lehet a mobiltelefonnal történő naplózás. A mai közép- és felsőbb kategóriás GSM telefonok javarésze ugyanis rendelkezik GPS modullal, így támogatják ezt a lehetőséget, igaz, néha külön szoftverre lesz szükségünk.
Mi a Nokia egyik készülékével próbálkoztunk. Ez esetben a fő kérdés az, hogy egy telefonba épített GPS vajon sokkal pontatlanabb-e, mint egy kifejezetten logolásra tervezett készüléké, s ha igen, ez befolyásolja-e a geotag-elés használhatóságát, vagy tűréshatáron belül marad.
Eye-fi kártya
Az Eye-fi által gyártott SD kártyák fő feladata elsősorban a vezeték nélküli hálózatokon történő képátvitel, s csak kiegészítő funkcióként alkalmazhatók geotag-elésre, s csak akkor, ha fotózáskor kellő számú WiFi hálózatot lát a kártya.
Azoknál a fényképezőgépeknél, amelyeknél CF kártyafoglalat van, egy adapter segítségével tehetjük használhatóvá a kártyát.
Az Eye-fi fájlátvitelével kapcsolatos tapasztalatainkat már korábbi cikkünkben megírtuk.