Kipróbáltuk: Geotagelés a gyakorlatban teszt

0

Tapasztalatok

Read this article about geotagging devices in English

A sok-sok eszköz és különböző eljárások miatt jól átgondolt elrendezésre volt szükség, hiszen nem vihettünk magunkkal 5-6 fényképezőgépet. Így a következő megoldás született:
A Nikon D300s-re került a Nikon GP-1 GPS vevője. Ez közvetlenül fotózáskor menti a képekbe a koordinátákat.
A Nikon D300-ba dugtuk a Foolography Unleashed icipici eszközét, amely Bluetooth-on kommunikált a külső Holux GPS vevővel, mely a fotóstáskába került. Ez a szett is közvetlen geotag-elt képeket készített.
S végül a Canon EOS-40D-be került az Eye-fi kártya, a gép tetejére pedig a Jobo PhotoGPS-e (amely exponáláskor ment koordinátát). A kártyára került képek így exponáláskor nem voltak geotag-elve, vagyis alkalmasak az utólagos geocímkézésre a GPS-loggerek adataival is.

Ezen kívül persze magunkkal vittük a GPS-loggerként működő Sony, MobilAction, Qstarz és Nokia termékeket is. A Sony GPS-CS3-ba utólag illesztettük a tag-eletlen képeket tartalmazó SD kártyát, a MobilAction i-GotU-jával rögzített adatokkal a mellé adott TripPC segítségével geocímkéztünk, míg a QStarz Travel Recorderét a saját Qtravel-lel, a Nokia telefonét pedig a locr-rel. Az Eye-Fi kártyából nem nyerhető ki GPS log, a geotag-elést az EyeFi saját rendszerszoftvere a képek áttöltésekor végzi.

A tesztet Budapesten végeztük a következő útvonalon:

  • Indulás a XIII. kerület Váci úton található Magyar Államkincstár épülete előtt. Itt készült az 1. fotó,
  • közvetlenül ezután elmetróztunk az Arany János utcai metrómegállóig, ahol a felszínre érve rögtön készítettük is a 2. fotó-t,
  • innen tettünk egy kis sétát a Deák Tér felé, útközben a 3. fotó is elkészült a Szent István Bazilika sarkában, illetve a 4. fotó az Október 6. és a Zrinyi utca sarkán,
  • a Deák Téren a metróállomás mellett készült az 5. fotó,
  • majd besétáltunk a szűk Sütő utcán, jól megizzasztva a GPS-vevőket a magas épületek között, az utcából kiérve rögtön meg is lőttük a 6. fotó-t,
  • ezt követően visszatértünk a Deák téri metróállomáshoz, ahol lementünk a föld alá, itt készült a 7. fotó,
  • majd visszametrózás után az Árpád-hídi metróállomáson a 8. fotó,
  • felérve a felszínre a Váci úton készült a 9. fotó,
  • innen elsétáltunk a Teve utcába, ahol a Gömb utca sarkán készült a 10. fotó,
  • alig száz méterrel arrébb a Gömb utca és Pap Károly utca sarkán fotóztuk le a Honvéd Kórházat, ez lett a 11. fotó,
  • innen tovább gyalogolva a Gömb utca és Szegedi út közötti kerékpárúton lőttük a 12. fotó-t, majd 100 méterrel később a Szegedi út és Üteg utca sarkát fotóztuk le a kerékpárútról.

A geotag-elt képeket a locr GPS Photo programjába betöltve megnéztük, melyik eszköz hová pozícionálta az adott kép készítésének helyét. Ezt a valós referencia ponthoz viszonyítva megláthatjuk, mekkora tévedések jöttek létre az egyes eszközökkel.
A lenti dobozban piros jel mutatja az eszköz által mért illetve a szoftver által kiszámolt pozíciót, míg zöld jel a valóságos referencia pont. Ha a két pont között a távolság jelentős, ezt zöld nyíllal jeleztük (vagyis minél kevesebb nyíl van a térképen, annál pontosabb az eszköz).

A képekre kattintva nagyobb méretben is megtekinthetők a térképek.



Nikon GP-1


Foolography Unleashed + Holux GPSlim 236


Jobo


Sony GPS-CS3


MobilAction Technology i-GotU


Qstarz Travel Recorder


Nokia 6710 Navigator


Eye-Fi SD kártya

Nézzük a tapasztalatokat:

A Nikon GP-1 csak akkor mentett GPS adatokat, ha valóban ismerte is a pozíciót. Nem próbálta meg kitalálni, kiinterpolálni, hogy vajon hol lehetünk. Ha nem volt rálátás, akkor nem címkézte be a képet. Ezen felül még egy fontos tapasztalattal gazdagodtunk: bekapcsolás után 5-10 mp-ig biztosan nem fog geotag-elni, még ha nyílt terepen is vagyunk. Nagyjából ennyi időre van szüksége a meleginduláshoz.
A legnagyobb eltérést az utolsó képnél kaptuk, amely hozzávetőlegesen 15-20 méteres tévedést jelent.

A mért koordinátákat igen precízen eltalálta a Nikon GP-1, az összes nálunk járt eszköz közül ez volt a legpontosabb. Persze a metróban készült két képben nem volt geocímke, de a fentiek ismeretében ez nem meglepő. A hiányzó geotag-et a fenti dobozban egy-egy X jellel próbáltuk jelezni.

A Foolography Unleashed-e már kissé pontatlanabb volt, a 12 képből 4-5 képre lehet azt mondani, hogy 10 méteren belüli a tévedés, további 5 képnél 15-20 méteres eltérés tapasztalható a mért és valós koordináták között.
Érdekes, hogy bár az Unleashed-del a fotózás pillanatában már geocímkéz is a Nikon D300, ennek ellenére a metróban készült képek is geotag-eltek lettek, pedig akkor biztosan nem volt jel. A térkép tanúsága szerint az Unleashed tárolja a legutóbbi koordinátát, s ezt küldi el a váznak akkor is, ha az adott pillanatban nincs precízen ismert pozíció.
El lehet dönteni, hogy számunkra melyik a szimpatikusabb megoldás: a biztosra menő Nikon, amely tag-eletlenül hagy olyan képeket, amelyeknél nem volt GPS vétel, vagy a találgató Foolography.
Összességében a Foolography Unleashed is jól teljesített, de figyelni kell a rossz vétel okozta találgatásokra.

A Jobo PhotoGPS-e meglepő eredményt adott. Sokszor adott pontos koordinátát, de volt néhány nagyobb tévedése is, ráadásul ez utóbbiak között nem csak metrós képek voltak.
10 méteren belüli pontosságú címkézés 12-ből 8-szor sikerült, 1 kép nagyjából 15 méteres eltérésű lett (Sütő utca), egy képet közel 50 méteres hibával címkézett (Bazilika), míg egy képet több, mint 100 méterrel mért el (Teve u. – Gömb u. sarok). Ezek a földfelszíni fotókra értendők. A metróban készült képeknél jól láthatóan interpolált (a korábbi GPS koordináta és az eltelt idő alapján próbálta meghatározni a feltételezett pozíciót). A Deák téri metrót a Lázár utcára, az Árpád-híd metróállomást pedig a Janicsár utca közelébe „helyezte”. Látható tehát, hogy a Jobo is próbálkozik kitalálni, merre járhattunk. Ennél nagyobb furcsaság azonban a 3 félremérés.

A Sony GPS-CS3 a II. legjobbnak mondható. Hasonlóan interpolál, mint a Jobo, a metróban készült képek tehát fals pozícióra kerültek, de ahol volt GPS-jel, ott egész pontos volt a kis fehér dobozka elektronikája és szoftvere. 10 méteren belüli hibával kb. 6-7 kép készült, 10 és 20 méter közötti hibával 2-3 kép, míg 20 méternél nagyobb hibát csak a metróban készült két képnél tapasztaltunk.
Mindezek ellenére a loggerek között biztos a Sony GPS-CS3 I. helyezése.

A MobilAction Technology i-GotU-ja nem volt túl pontos, sőt volt, hogy nagyot tévedett. 10 méteren belüli hibával, vagyis jó pontossággal 12-ből 4 képet talált meg. 10 és 20 méter közötti hibával 4 képet címkéztünk, míg 20 és 100 méter között 3 kép került geotag-elésre. A metróban készült képek érdekes pozícióba kerültek, hiszen olyan, mintha az utolsó képkészítés koordinátáira helyezné ezeket a fotókat, nem pedig az utolsó koordinátára (persze nem néztünk bele a logba, de gyanítható, hogy a Sütő utcában azért valamiféle jelet csak vett a készülék).
Méretéhez képest végül is a vártakat kaptuk, nem túl pontos, de használható készülék. Ára is reális, még pontatlansága ismeretében is.

A Qstarz Travel Recorder-t talán leginkább az i-GotU-hoz hasonlíthatjuk. Sokszor fordult ugyanis elő 20 méternél nagyobb hiba. 50 méternél nagyobbat azonban csak a metróban tévedett, nem meglepő módon (nem interpolál a szoftver). 10 méteren belüli pontossággal a 12 képből 3 kép sikerült. Érdemes megnézni, hogy a Deák téri metróállomásban készült kép ezúttal nem a legutolsó képkészítés helyére került, mint az iGotU-nál, hanem valahová a Sütő utca közepére (vagyis a Qstarz pontosabb volt).
Nem nevezhetjük használhatatlannak, de az i-GotU-hoz képest azért jóval többet vártunk. GeoTag-elésre persze így is alkalmas, bár itt is tisztában kell lenni azzal, hogy ha nincs jel, akkor az előző ismert pozíciót fogjuk viszontlátni a képeinkben.

Meglepetést okozott a Nokia 6710 Navigator. A készülék másodlagos funkciója csupán a GPS-logolás, mégis igen precízen dolgozott. 10 méteren belüli találata 12 képből 7-szer volt, 10 és 20 méter között pedig 3 alkalommal tévedett. A metróban készült képek mindegyikét az első GPS-jel alapján lőtte be, ami esetünkben most a Deák téri állomás nagyobb hibáját eredményezte, míg az Árpád-hídnál jóval kisebb lett az eltérés, mint más készülékeknél.
Most már csak az a kérdés, hogy a meglehetősen energiazabáló szoftverrel 2-3 óránál sikerül-e sokkal többet kihúzni.

Végül nézzük a kakukktojás Eye-Fi SD kártyát. A WiFi hálózatokat figyelő eszközünk nem meglepő módon a legfalsabb eredményt hozta. Azon sem kell csodálkozni, hogy sok fotónak azonos koordinátát adott, pedig esetenként 200-300 méteres eltérés is adódott. Ezzel szemben volt olyan is, hogy 10 méter pontossággal lőtte be a kép készítés helyét, mint pl. az Október 6. utca sarkán, a Sütő utcában és a Deák téri metróállomásnál. A WiFi hálózatok sűrűsége és jelerőssége bizony komolyan befolyásolja ennek a technológiának a használhatóságát. Mégis azt kell mondjuk, hogy publikus WiFi hálózatokkal beszőtt városban jól működik a rendszer, de réten, mezőn, legelőn ne is várjunk tőle semmit.