Kipróbáltuk: KonicaMinolta Dynax 5 Digital teszt

0

Kezelőszervek

A kis gépvázra a lehetőségekhez mérten megfelelően sok gombot és tárcsát helyeztek, bár kevesebbet, mint a Dynax 7 Digitalnál. A két tárcsát a felső részre helyezték, itt tehát a következőket találjuk:


felső kezelőszervek

(1) Vezérlőtárcsa: a rekesz és zársebesség érték kiválasztására használható. A gépen csak egy vezérlőtárcsát találunk.

(2) Exponáló gomb

(3) Fehéregyensúlyt beállító tárcsa: a tárcsa elforgatásával válthatunk az automatikus, az előre programozott (napfény, árnyék, felhős, izzó, fénycső, vaku), a kézi beszabályozás és a Kelvinben megadható színhőmérséklet között. Az érték kiválasztására a tárcsa közepén lévő WB gomb és a vezérlőtárcsa szolgál. Az egyes programozott színhőmérsékleteket ±3 érték tartományban finomhangolhatjuk, valamint a számszerűen


fehéregyensúly beállítás

megadott színhőmérsékletnél 9 értékben térhetünk el a beállítottól a magenta és a zöld felé.

(4) Üzemmód tárcsa:
– zöld állás: auto módban a rekeszértéken, a zársebességen, és a színmódon kívül minden állítható marad. Program léptetést (Program-shift) itt nem használhatunk.

– P mód (programautomatika): a rekesz és zársebesség kivételével itt minden paraméter a fotós által megváltoztatható. Ilyenkor a vezérlőtárcsával működik a program-eltolás funkció, vagyis a fénymérő által kiszámolt értéket tartva tudjuk változtatni a rekeszértéket, ill. a zársebességet.

– A mód (rekesz előválasztás): ekkor a blende mérete adható meg és a zársebességet fogja az automatika kiszámolni.

– S mód (zársebesség előválasztás): megadhatjuk a használni kívánt záridőt a vezérlőtárcsa segítségével. A következő értékek közül választhatunk: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000 mp. Vagyis az értékeket 1/3-ad blendénként választhatjuk ki.


sorozat gomb menüje

– M mód (kézi mód): a fényképezőgép beállítását teljes egészében a fotós végezheti, mind a rekesz, mind a zársebesség értéke megadható. Ekkor a SetUp beállításától függően a vezérlőtárcsa vagy a zársebesség vagy a rekeszérték kiválasztására szolgál, a másik értéket az expozíció gomb nyomva tartása mellett, szintén a verzérlőtárcsával módosíthatjuk.

– Ezt követően 5 téma mód közül választhatunk, melyek a következők: éjszakai portré, naplemente, tájkép, sport, portré.

(5) Sorozat és önkioldó gombja: itt állíthatjuk be a sorozatot, a 10 vagy 2 mp-es önkioldót, az automatikus expozíció sorozatot és a fehéregyensúly sorozatot.

(6) Érzékenység


hátsó kezelőszervek

A váz hátlapján további gombokat találunk:

(1) Főkapcsoló: elhelyezéséből következően a gép így csak bal kézzel kapcsolható be.

(2) Fn gomb: a funkció menü megjelenítésére szolgál. Itt állíthatjuk be a fókuszterületet, a fókuszmódot, a fénymérést, a vakuteljesítmény kompenzációt és a színmódot. Lejátszáskor a nagyított nézetben ezzel tudunk kisebb nagyítást kérni.

(3) Expozíció-kompenzáció: a gombot nyomva tartva a vezérlőtárcsát kell elforgatnunk az érték kiválasztásához, ennek segítségével állíthatjuk be kézi üzemmódban a rekesz vagy zársebesség értékét is.


funkció menü

információk lejátszáskor

indexképes megjelenítés és képbe nagyítás

Lejátszáskor a képekbe történő belenagyításra szolgál, megnyomásakor rögtön teljes 4,7x-es nagyításban láthatjuk a kép egy részletét, amely jó ötlet, hiszen így nem kell többször a gombot megnyomnunk.
(4) AE-L: fénymérést rögzítő gomb, SetUp-ban megadható, hogy a gomb megnyomásakor vagy nyomva tartásakor rögzítse-e az egyes értékeket.

(5) MENU: a fő menük megjelenítésére szolgál, erről részletesebben a következő oldalon számolunk be.

(6) INFO: a státusz megjelenítés be- vagy kikapcsolására, ill. üzemmód váltására használható. Lejátszáskor a kép, a kép + alap információk ill. az indexkép megjelenítés módja között vált.

(7)Törlés gomb: lejátszáskor az aktuális kép törlésére szolgál.

(8) Lejátszás gomb: a gombot megnyomva jutunk lejátszás módba, innen az exponáló gomb félig történő lenyomásával, vagy a lejátszás gomb ismételt használatával visszajuthatunk felvétel módba.

(9) Négyirányú navigáló gomb, amellyel a fókuszkeret is kiválasztható, fő célja azonban a menüben való mozgás. Lejátszás módban a fel gombbal részletes expozíciós adatok, valamint hisztogram és a kiégett, valamint bebukott részek villogtatása jeleníthető meg. A lefelé gombbal az aktuális kép forgatható el. A jobbra és balra nyilakkal természetesen a képek között lapozhatunk. A vezérlőnyilak közepén lévő gombbal a menü egyes funkciói fogadhatók el, vagy felvétel módban a középső fókuszpont választható ki.

(10) AntiShake kapcsoló: a CCD mozgatásán alapuló stabilizálás ki- vagy bekapcsolása.


További kezelőszervek a gép bal oldalán ill. előlapján találhatók:


oldalsó kezelőszerv

elülső kezelőszervek

(1) AF/MF kapcsoló: MF állásban kézileg állíthatunk élességet, AF állásban megfelelő optika esetén automatikus élességállítás használható.
(2) Mélységélesség ellenőrző gombja: megnyomásával a rekeszt beugraszthatjuk a kiválasztott értékre és így ellenőrizhetjük az adott körülmények közötti mélységélességet.

(3) Az objektív cseréjére szolgáló gomb.