Kipróbáltuk: KonicaMinolta Dynax 5 Digital teszt

0

Képminőség

Az alkalmazott CCD-ből felépített gépek eddig mindig ISO200 érzékenységtől indultak. A KonicaMinolta D5D az első, amely ISO100 érzékenységet is kínál ezzel a képérzékelővel. Mint a lenti képekből láthatjuk, a minimum ISO200 érzékenységnek megvan a maga oka: itt a legkisebb a képzaj. Furcsa ezt így leírni, de tény, hogy ISO100-nál, ha csak hangyányit is, de zajosabb képeket kapunk, mint ISO200-nál (ezért tesztképeink javarészét is ISO200-zal készítettük). A különbség persze nem óriási, így ha szükség van hosszabb záridőkre, nyugodtan használjunk ISO100 érzékenységet, de alapvetően érdemes minimum ISO200-at használni. A másik ok, amiért igen jó, hogy van a gépen ISO100 is, az, hogy a vaku szinkronideje csak 1/160 mp. Ez bizony ISO200-nál napfényben való derítést igen megnehezítette volna, ha emellett még kis mélységélességet is szeretnénk használni. Ilyenkor is jól jön az ISO100 érzékenység.

A képzaj természetesen igen alacsony, még az ISO800 érzékenységet is nyugodtan használhatjuk. Érdemes megfigyelni, hogy az egyes érzékenységek mintha nem pontosan 2x nagyobbak lennének, hiszen ISO3200-zal készült fotó kissé sötétebb, mint az ISO200-nál készült. Ez persze valós körülmények között, amikor a gép állítja a záridőt és/vagy rekeszt nem okoz sötétebb képeket.
































Érzékenység – zajtartalom
ISO100, F9; 1/2 mp, 1384 kB
ISO200, F9; 1/4 mp, 1143 kB
ISO400, F9; 1/8 mp, 1313 kB
ISO800, F9; 1/15 mp, 1452 kB
ISO1600, F9; 1/30 mp, 1853 kB
ISO3200, F9; 1/60 mp, 2387 kB

A fotók 19 oC hőmérséklet mellett készültek.

A hosszú expozíciós idejű (10 perc) felvételeket is elkészítettük, melyből leszűrhettük, hogy sajnos a Sony CCD-je ez esetben sem produkál szép képet, sőt az ilyen CCD-s gépek között a Dynax 5D-é sajnos a rosszabbak közé sorolható. Zajcsökkentés nélkül sajnos a kép sötétebb részei is 14-15-ös világosság értékűek (a 0 helyett). A szokásos jobb felső sarok melegedésén kívül itt a kép közepén is jól látható a világosodás, még a hisztogram-széthúzásos manipulálás nélkül is. Bekapcsolt zajcsökkentéssel kicsivel jobb a helyzet, de még így is látható marad a jobb felső sarok világosodása, amely a Nikon D70s esetében már nem mondható el. Összességében tehát azt tudjuk elmondani, hogy igazán hosszú expozíciós idejű felvételek készítésére a KonicaMinolta Dynax 5 Digital nem igazán alkalmas.
A hisztogram széthúzásos kiemelést kizárólag a hotpixelek és a sötétzaj felderítésére alkalmaztuk, mindegyik esetben a 0-30 világosságértékeket húztuk szét 0-255 tartományra.


































Hosszú záridejű felvétel (ISO200, 10 perc)
KonicaMinolta Dynax 5 Digital darkframe zajszűrés nélkül

teljes kép

kivágott képrészlet
Nikon D70s darkframe szűrés nélkül

teljes kép

kivágott képrészlet
KonicaMinolta Dynax 5 Digital darkframe zajszűrés nélkül, hisztogram széthúzással kiemelve

teljes kép

kivágott képrészlet
Nikon D70s darkframe szűrés nélkül, hisztogram széthúzással kiemelve

teljes kép

kivágott képrészlet
KonicaMinolta Dynax 5 Digital darkframe szűréssel

teljes kép

kivágott képrészlet
Nikon D70s darkframe szűréssel

teljes kép

kivágott képrészlet
KonicaMinolta Dynax 5 Digital darkframe szűréssel, hisztogram széthúzással kiemelve

teljes kép

kivágott képrészlet
Nikon D70s darkframe szűréssel, hisztogram széthúzással kiemelve

teljes kép

kivágott képrészlet

A gép AntiShake rendszerű, vagyis a CCD-t mozgató stabilizáló funkcióval rendelkezik. Ez tesztjeink alapján kisebb hatékonyságú, mint az optikai stabilizátorok, de ez nem is meglepő, hiszen míg az optikai stabilizátor még kisebb méretű képekkel dolgozik az objektíven belül, a CCD-mozgatásos technikának a teljes (itt kb. 23×17 mm-es) kép elmozdulásával kell megbírkóznia, s minél nagyobb gyújtótávolságot használunk, ez annál nehezebb.





Stabilizátor hatása





1/100 mp; 210 mm (bal: stabilizátor nélkül, jobb: stabilizátorral)


Stabilizátor hatékonysága


berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Próbáink során az egyes zársebesség értékeknél 20-20 felvételt készítettünk stabilizátorral, illetve anélkül, majd ezeket a képeket megvizsgálva töltöttük fel a táblázatunkat adatokkal, melyből a jobb oldali grafikon készült. Az ábrából jól látható, hogy esetünkben a stabilizátor segítségével 210 mm-es gyújtótávolságnál közelítőleg 1 Fé-kkel hosszabb záridőt tudunk kézben megtartani berázás nélkül. Az optikai stabilizátorok ennél kicsit nagyobb hatékonyságúak, de ne felejtsük el, hogy ezt a géppel együtt kapjuk, s szinte mindegyik objektívnél rendelkezésünkre áll.


A vázhoz gyárilag nem kapunk memóriakártyát, azt magunknak kell beszerezni, célszerűen még a vásárláskor. A gép felbontását figyelembe véve mi legalább 512 MB-os kártyát javaslunk, bár a mostani kártyaárak mellett egy 1 GB-osba is nyugodtan belevághatunk. A gyors kártyakezelésnek köszönhetően ha szükségesnek érezzük, vehetünk nagy sebességű memóriakártyát is. Az egyes felbontásokhoz és tömörítési fokokhoz tartozó fájlméreteket a következő táblázat mutatja:



*a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolható fotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!