Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 5700 teszt

0

Felépítés

A gép mérete kb. megegyezik a Fujifilm FinePix S602 Zoom méretével, illetve annál egy kicsivel kisebb. A műanyag váz fogása kényelmes, kialakítása jó, a gombok nagy részének elhelyezése logikus és könnyen használható.

A nagy optikai zoom miatt átnézeti kereső kialakítására nem volt lehetőség. A Nikon előtt két út állt: vagy tükörreflexes gépet készít, vagy az elektronikus kereső alkalmazását választja. Ez utóbbi mellett több érv is szól. A Nikon már rendelkezik egy vérbeli profiknak való digitális tükörreflexes géppel, a D100-zal. Nyilván nem volt cél a cégen belül egy vadonatúj gépnek konkurenciát készíteni. Ez tehát az egyik ok. Az elektronikus keresővel történő megvalósítás ezen felül még árcsökkentő hatású is, hiszen jóval egyszerűbb megvalósítani, mintha SLR gépet készítettek volna. Így tehát a Nikon elkészítette az első gépét, amely elektronikus keresőt használ.






Elektronikus kereső és LCD


dioptria korrekcióval ellátott EVF


kis méretű, kihajtható és forgatható LCD


Az átnézeti keresőt tehát EVF-fel helyettesítették, melynek felbontása 180 ezer pixel. A kereső 16,5 fok alatt látszik, vagyis az átlagosnál kicsivel kisebb képméretet produkál (Fujifilm FinePix S602 EVF-je 20 fok alatt, Minolta DiMAGE 5/7/7i EVF-je 23 fok alatt látszik). Ez körülbelül megegyezik egy 55 cm-es TV képernyőjének 150 cm-ről való nézése esetén tapasztalható látványnak. Az elektronikus keresőt ellátták dioptria-korrekcióval is.





Kijelzőtartalom felvétel esetén

Részletes információk felvétel esetén

Ezen kívül a Coolpix 5700 természetesen kapott még egy LCD-t is, a gép hátuljára. A viszonylag kis méretű 1,5″-os LCD – hasonlóan a Canon PowerShot G2 LCD-jéhez – kihajtható és elforgatható. Használaton kívül az LCD behajtható, így elkerülhetjük a kijelző felületének sérülését. A hátsó LCD felbontása 110 ezer pixel. Az LCD további előnye, hogy erős napsütésben is remekül látható képet jelenít meg.

Mind az EVF-en, mind a hátsó LCD-n ugyanazok az információk jelennek meg. Fényképezéskor tehát teljesen mindegy – legalábbis az információ-mennyiség tekintetében – hogy melyik keresőt használjuk. Felvétel készítésekor a keresőn – felülről lefelé, illetve balról jobbra haladva – a következő információk jelennek meg: Programozott felhasználói üzemmód, zoom mértéke, önkioldó, fókusz mértéke, vaku töltöttség, fókusz-helyesség, vakumód, akku töltöttség, konverter-lencse használata, élesítés, BestShotSelector, fókuszkeretek, fehéregyensúly, WB- és AE/AF-lock, érzékenység, automatikus expozíció-sorozat használata, felbontás, minőség, fénymérés módja, rekesz-érték, zársebesség, fényerő-kompenzáció, hátralévő képek száma.

A kártyafoglalat – szokás szerint – a gép jobb oldalán található. Hasonlóan a Minolta DiMAGE 5/7-hez, a kártyafoglalatot egy ajtó védi, mely mögött egy kidobató gomb szolgál a CF kártyák kiemelésére. A foglalatba mind Type I, mind Type II (MicroDrive is) kártyák helyezhetőek. Az akkumulátor a gép alján, jobb oldalt helyezhető be.






Kártyafoglalat és vaku


foglalat Comnpact Flash Type I és Type II kártyáknak


felnyitható, de automatikusan is felpattanó vaku


A beépített vaku az optika felett helyezkedik el. Felnyitása kézzel is történhet, de a gép automatikusan is felnyithatja, ha szükség van a vakura. A vaku hatótávolsága 3,5-4 méter, mely jó érték. A vörösszem-effektus csökkentésére nem a vaku elővillanása szolgál. Erre egy külön, fehér színnel világító LED-et használ a gép, mely közvetlenül a markolat felett található. Ennek elhelyezése talán kissé átgondolatlan, hiszen igen könnyen eltakarhatjuk ezt a kis LED-et, miközben a gép markolatát fogjuk. A fényképezőgép tetején külső vakupapucsot helyeztek el, melybe célszerűen Nikon vaku helyezhető.

A csatlakozókat a gép bal oldalára helyezték, egy műanya lap mögé rejtve. Itt található az USB-, az audió- és videó kimenet, valamint a 8,4V-os adapter bemenet is.






Csatlakozók és állványfoglalat


Video- és audiokimenet, USB, adapter csatlakozó


az állványcsavar közel van a tömegközépponthoz


Az állvány foglalatát úgy helyezték el, hogy a gép állványra helyezése után az akkumulátorok cserélhetőek maradjanak. Az optikai tengely azonban – sajnos – nem pontosan az állványcsavar felett található. Ez megnehezíti a pontos panorámaképek készítését, bár ezt alapesetben a gép sem segíti elő.

A Coolix 5700-at is ellátták felső LCD-vel, melyről a működés szinte összes paramétere leolvasható. A kijelzőt ráadásul háttérvilágítással is ellátták, melynek bekapcsolására az LCD melletti gomb szolgál.