Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 5700 teszt

0

Optika I.

A Nikon optikája tizennégy lencsét tartalmaz, melyeket tíz csoportba helyeztek el. A fókusztávolságot 8,9-71,2 mm közöttire állíthatjuk be, ami 35 mm-es gépek esetén megfelel 35-280 mm-nek. A 8x-os zoomra alkalmas optikai igen jó fényerejű. Kezdő fényereje F2,8, mely 280 mm-nek megfelelő fókusztávolság esetén is csak F4,2-ig csökken. Az optika kromatikus aberrációja közepesnél kisebb mértékű, a lila elszíneződés általában nem túl zavaró. Nagy fényerőkülönbségek esetén azonban – főleg a kép szélein – akár 3-4 pixel szélességben is jelentkezhet.





Kromatikus aberráció

A nagy zoomtartományon felül még akár 4x-es digitális zoom is használható. A látszólagos fókusztávolság így 1 méter fölé is kerülhet. Ezt állvány nélkül már szinte lehetetlen kézben megtartani. Az általános képlet alapján ekkor minimum 1/1000 mp-es zársebességet célszerű használni, legalábbis ha mindezt kézből próbáljuk meg.
A mért értékek alapján az optika hatásfoka 92%-os, az elérhető legnagyobb zoom 7,4x-es.

























Optikai- és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=35 mm*
1x

teljes kép

kivágott képrészlet
f=280 mm*
8x

teljes kép

kivágott képrészlet
f=1120 mm-nek megfelelő*
8x-os optikai és 4x-es digitális zoom

A Nikon Coolpix 5700 mélységélessége a viszonylag nagyméretű, 2/3″-os CCD-nek köszönhetően közelebb van a kis értékekhez. Ez főleg porték, makrók készítésénél kellemes. Az F8-ashoz közeli rekesz mellett a mélységélesség kellően nagy is tud lenni, bár természetesen messze elmarad a kis CCD-jű gépek óriási mélységélességétől.






Mélységélesség


F3,2


F7,3

A képek elkészítéséhez 65 mm-nek megfelelő fókusztávolságot használtam.
Az első spulni az optikától 12 cm-re, az utolsó 24 cm-re volt.