Kipróbáltuk: Nikon Coolpix A teszt

0

AF, LiveView, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

fókusz területek

A nagy szenzoros Nikon Coolpix A nem rendelkezik külön élességállító rendszerrel, ezt a feladatot is a képérzékelő segítségével végzik, ahogy a kompakt gépekben általában. A kontraszt alapú élességállítás fókuszkerete több, mint 12.000 helyre állítható, egészen pontosan egy 138×89-es mátrix pontjaira. A számszerű adatnál azonban sokkal érdekesebb, hogy a fókuszkeret a képmező 100%-án mozgatható, akár a kép legsarkába is helyezhető.
A navigáló gombokkal kiválasztott AF pont alatti képrészlet akár ki is nagyítható, így még exponálás előtt ellenőrizhető a helyes fókusz.

fókusz területek

A fókuszmódok között a menüben egyszeri, vagy folyamatos fókusz választható, illetve a gép oldalán lévő kapcsolóval makró módba és kézi élességállításra is áttérhetünk. Ez esetekben akár 10 cm-es munkatávolsággal is fotózhatunk.

Az automatikus élességállítás alapállapotban az exponáló gomb félig lenyomásával aktiválható, de az elülső Fn1 gombra is felprogramozhatjuk az AF indítását (ekkor videófelvételkor is kezdeményezhető a gyorsabb AF).

Az automata élességállítás munkáját kevés fényben narancs színű AF segédfény támogatja, amelyre a hibás rekeszvezérlés miatt bizony sokszor akkor is szükség lehet, ha egyébként nyitott blendénél nem kellene. A segédfény csak a képközépen lévő témát világítja meg, hatótávolsága nagyjából 1-4 méter, beállított rekesz függvényében.

A fénymérést mátrix, középre súlyozott, illetve fókuszkerethez rögzített pontszerűre választhatjuk.

Sorozat fényképezés

A fényképezőgép különösebben nem remekel sorozatfényképezés terén, pedig maga az EXPEED 2 képes lenne gyors képfeldolgozásra (a Nikon D3s-ben 12 Mpixeles 9 kép/mp-et tudott). A gép által kínált 4 kép/mp bizony nem tartozik a komolyabb sebességértékek közé, nagyjából a belépőszintű DSLR-ek adnak ennyit. Persze általános esetekben ez is elegendő, ráadásul a sorozat kellően hosszú: RAW formátumnál 10 kép, JPEG-nél 20 kép, gyors kártyával pedig nyilván ennél is tovább tart a teljes sebesség, mielőtt a sorozat lelassulna. De sportfotózáshoz, egy-egy gyorsan elmúló pillanat megörökítéséhez a képek közt eltelő 0,25 mp sok lehet.

A Nikon Coolpix A-val különféle automata sorozatok is készíthetők. Közülük az automata expozíció sorozat számít alapnak, melynél 1/3..2 fényérték eltéréssel készíthető 3 kép.

Választhatunk automata fehéregyensúly sorozatot is, ahol egy expozíció után három JPEG képet ment a gép. A képek közötti fehéregyensúly lépés háromféle erősségű lehet.
Ezen kívül ADL, azaz Active D-lighting sorozat is készíthető.
Az automata sorozat módját a menüben kell kiválasztanunk, a lépésköz viszont az aktív státuszképernyőn módosítható.

Van lehetőség időzített (programozott) sorozat készítésére is, az időköz másodperc pontossággal megadható 1 mp és 24 óra között, a képszám maximum 999 lehet.

Az önkioldó 2, 5, 10 és 20 mp-es késleltetésre állítható, és a fényképezőgép akár 9 képet is készíthet egy sorozatban.

Videófelvétel

Videót akár 1920×1080 pixeles FullHD felbontásban is rögzíthetünk, de a felvételt csak mozgókép üzemmódban indíthatjuk el. Ehhez pedig vagy a státuszképernyőn, vagy a menüben (vagy az Fn1 gombra programozáskor e gombbal) kell átállítani a kioldási módot. Nem egyszerű megoldás, sőt, nyugodtan mondhatjuk úgy is, hogy macerás.
Első körben még megtalálni is nehéz, jómagam is keresgéltem perceken keresztül, mire rátaláltam, három másik fotózásban jártas személyt is megkértem erre. Mindegyikük fogta a fejét, amikor végül megtalálták a státuszképernyő egy eldugott szegletében. Persze amikor már tudjuk, hogy hol kell átállnunk videófelvétel módra, már könnyebb dolgunk van, de pár mp-be így is beletelik a váltás. Furcsa megoldás ez, igazság szerint még elfért volna egy dedikált gomb a gép tetején, s sokkal kényelmesebb lett volna ettől a mozgóképrögzítés. S noha az Fn1 gombra felprogramozható a kioldási mód, aminek köszönhetően gyorsabban válthatunk majd a videó módba, ezzel viszont elbukjuk a gyors fókuszálás lehetőségét, ugyanis ez is csak az Fn1-re programozható (lásd később).

A videók a szokásos minőséget hozzák, vagyis a fotóknál kissé gyengébb a dinamika átfogás így mozgóképrögzítés során a csúcsfények kicsit hamarabb kiégnek, illetve a sötét tónusok is kontrasztosabban jelennek meg. Videófelvételnél a fotókhoz képest látószög csökkenés csak elenyésző mértékben jelentkezik.
Nézzünk erre példát is (a teljes méretűek képek shift+kattintással érhetők el):

1920×1080 pixeles fotó és videó képkockák

A videofelvétel során működik a fénymérés és akár folyamatos élességállítás is használható, amelynek sebessége azonban meglehetősen lassú. Ilyen esetben sajnos az exponáló gomb félig lenyomásával sem kezdeményezhető gyors AF, mint a DSLR-ek esetében, ez csak akkor elérhető, ha az elülső Fn1 gombra az AF-On funkciót programozzuk (viszont ilyen esetben csak és kizárólag ezzel a gombbal kezdeményezhető az élességállítás, fotó módban is). Mozgóképrögzítés során nem módosítható a rekesz, csupán az expozíció kompenzációt állíthatjuk. További érdekesség, hogy zársebességnek FullHD 30p módban is csak az 1/50 mp többszöröseit hajlandó választani a gép, így 1/100 mp-et, 1/200 mp-et, stb. A köztes fényértékeket az érzékenység állításával éri el, így előfordulhat, hogy szikrázó napsütésben is ISO 160-at választ a Coolpix A videófelvételhez. Videózás közben állókép nem készíthető.

1920×1080 pixel, 29,97 fps (p), AVC, 27 mp, 69,1 MiB, ~22000 kbps
Folymatos AF mód (AF-F)
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920×1080 pixel, 29,97 fps (p)
Folymatos AF mód és AF-On fókuszindítás
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Videófelvétel kékórában
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Az elkészített videókat még a gépen belül megvághatjuk, ezt lejátszás közben, illetve a retouch menüben végezhetjük el. Lejátszáskor egyébként 2×-es, 4×-es, 8×-os és 16×-os sebességgel tekerhetünk előre, illetve hátra, hogy könnyebben megtalálhassuk a kívánt pozíciót.