Különlegességek
Optikai stabilizátor
A fényképezőgép szenzor-eltolásos (ún. Sensor-Shift) rendszerű stabilizátorral rendelkezik. Ez csupán állókép módokban használható. Videózásnál csak elektronikus stabilizációt választhatunk. A stabilizátor a Setup menüben kapcsolható be és ki, illetve választhatunk hibrid módot, amikor bizonyos esetekben elektronikus stabilizáció is rásegít a szenzor eltolás alapúra. Kár, hogy a stabilizátor az élőképet nem stabilizálja, ez kézben tartott, tele állásban használt fényképezőgépnél nehézkessé teszi a pontos komponálást.
Szokásunkhoz híven a teszt teljes tele állásba állított objektívvel készült, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. Keresőként az elektronikus keresőt használtam. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.
A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva stabilizátor nélkül 1/640 mp-es, míg stabilizátorral csak 1/200 mp-es zársebességre van szükségünk. A stabilizátor itt 1 2/3 Fé előnyt hoz, mely átlagos képességnek tekinthető!
A hatékonyság hosszabb záridőknél is megmarad, hiszen 40%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/200 mp-et, stabilizátorral kb. 1/60 mp-et is használhatunk (legalábbis e teszt alapján). Ez szintén 1 2/3 Fé-nyi előnyt jelent a stabilizátor nélküli állapothoz képest.
Színmódok
A Nikon Coolpix P100-ban többféle színüzemmód áll rendelkezésünkre, melyeket fotózás előtt kell kiválasztanunk. Ezek között fekete-fehér és szépia is megtalálható, de hiányzik a manapság újra divatba kerülő cianotíp képkészítés.
Színmódok
Ezeken túlmenően egy egyedi (custom) beállítás is rendelkezésünkre áll, ahol a kontraszton, élesítésen és színtelítettségen állíthatunk.
Kontraszt
A készíthető képek kontrasztja az egyedi színbeállításoknál állítható, értéke -2 és +2 közötti lehet.
Színtelítettség
A normál értéken túl -1 és +1-re állítható a színtelítettség. Az erősebb és gyengébb színtelítettségű képek között alig-alig fedezhető fel különbség. Talán jó lett volna vagy további értékeket, vagy komolyabb módosítást alkalmazni.
Élesítés
Összesen 6 érték közül választhatunk magunknak képélesítést. A kikapcsolton kívül -2 és +2 közé eshet ennek mértéke. Alapérték a 0 jelzésű.
Élesítés
Torzítás kompenzáció
Az optika oldalunkon is bemutatjuk majd, de itt is szót ejtünk a geometriai torzítás kompenzációjának lehetőségéről. A fényképezőgépben bekapcsolhatjuk a torzítás javítását, persze ekkor bizonyos funkciók nem használhatók, mint a sorozat módok.
Mint lenti példáink mutatják, a torzítás kompenzáció enyhén csökkenti a látószöget, de hatékonyan javítja az objektív torzítását mind nagylátószögű, mind tele állásban.
D-Lighting
A Nikon Coolpix P100-ba aktív D-lighting is került, ami azt jelenti, hogy nem csak utólag, lejátszás módból, de felvételkészítés előtt is beállíthatjuk az árnyékos részek világosítására hivatott funkciót. Mind felvétel előtt, mind utólag alacsony, normál és magas érték választható, de nem ugyanazt a képet kapjuk, ha felvétel, vagy ha lejátszáskor választjuk a D-Lighting-et.
Felvételkor High értéket választva még egy kis részlet is visszahozható a csúcsfényeknél.