Kipróbáltuk: Nikon D300 teszt

0

Különlegességek

D-Lighting

Bár utólag is lehetséges a D-Lighting alkalmazása, mégsem az utólagos korrekcióknál tárgyaljuk, hiszen ez felvételkor is beállítható.

A D-Lighting a gradációs görbe módosításával éri el, hogy a sötétebb területek is világosabban jelenjenek meg a képen, kvázi virtuálisan megnövelve a fotózás során elért dinamikatartományt. Az ilyen módosítás természetesen kis mértékben rontja a kép minőségét, főként a képzaj fog emelkedni.

A Nikon D300-nál háromféle lépésben állíthatunk be D-Lighting-et, ezek hatása a lenti példákon tekinthető meg:

D-Lighting

teljes kép
képkivágás
eredeti kép
alacsony mértékű D-Lighting
normál mértékű D-Lighting
magas mértékű D-Lighting

Képek utólagos módosítása

Vörösszem-korrekció

Bár a beépített vaku kellően magasra pattan, ha nagy távolságban lévő személyt fotózunk (tipikusan minimum 3-4 méter) akkor előfordulhat, hogy az alany szemei a kompaktok géppel készült képekhez hasonlóan vörösek lesznek. Az ilyen képhibákat a ReTouch menüben is javíthatjuk, melyet követően JPEG kép kerül elmentésre.

A vörösszem korrekció remekül dolgozik, a szemfény meghagyása mellett a vörös színt eltávolítja a pupilláról, a szem élőnek hat, nem lesz matt, fakó.

Vörösszem korrekció

vörös szemek

korrigálva

Színezés

A retouch menüben többek között lehetőség van a képek fekete-fehérré, szépiává vagy a cianotípiához hasonló színezetűvé konvertálására. Egy másik menüpontban pedig Skylight illetve meleg színszűrő hatása szimulálható.

Színezet állítás és szűrők

eredeti kép

fekete-fehér

szépia

cianotípia

skylight szűrő

meleg színszűrő