Értékelés
Ajánló
A Nikon D300s méltó folytatása a D300 által megkezdett útnak. A bővülő szolgáltatások és a javuló teljesítmény egyértelműen pozitív hatásúak. Más kérdés, hogy ezekért a pluszokért mennyivel kell többet hagynunk a kasszánál. A D300 váz ára jelenleg bruttó 380e ft, míg a D300s-ért 468e Ft-ot kell kifizetnünk. A különbség 88 eFt, avagy 23%. Nem kevés, így akinek nem fontosak a D300s újításai, inkább egy D300-at vegyen, amíg lehet. Később persze a D300s ára is lecsúszik majd a 400e Ft-os sáv alá, jelenleg azonban kissé magas. A Canon EOS-7D 18 Mpixeles felbontásával 1650 euro, a 15 Mpixeles Pentax K-7 1300 euro, míg a 12 Mpixeles D300s-t a két ár közé, 1635 eurora lőtték be.
Ebben a bekezdésben szoktuk felsorolni, hogy kiknek ajánljuk ezt a gépet. Továbbra sincs könnyű dolgunk, hiszen legszívesebben mindenkinek ajánlanánk, mivel annyira részletesen beállítható és oly’ élménnyel kezelhető, hogy ezt mindenkinek tapasztalnia kellene. Ami miatt azonban mégis inkább azt mondjuk, hogy a nagyon komoly amatőröknek illetve a kevésbé pénzes profiknak ajánljuk, az az ára. A D300 kezdő 415e Ft-os árával szemben ugyanis a D300s bruttó 468e Ft-tal kezd. Ez komoly összeg, ami elgondolkozásra késztet: D90, avagy D300s (esetleg D300). Aki ezen filozofál, javasoljuk, tekintse át a lenti előnyök-hátrányok dobozt, s ugyanezt tegye meg a D90 tesztünknél is. Gyanítom így sem lesz könnyű dolga.
A Nikon D300s kiválóan szerepel majd riport vagy esemény fotózásnál, de stúdióba is jó vétel lehet, sőt a sportfotózás sincs távol tőle. A természetfotózásnál egyértelmű előny a csendesebb kioldás, amely az ijedősebb állatok körében sem feltétlenül kelt riadalmat.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a következőket kapjuk:
- Nikon D300s váz
- bajonettvédő kupak
- EN-EL3a Li-ion akkumulátor
- külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- keresőzáró műanyag kupak
- BM-8 LCD védő kupak
- magyar nyelvű használati útmutató
A fényképezőgépet és az objektíveket a Nikon Kft-től kaptuk kölcsön tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A tesztfotók elkészítése során Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX VR és Micro Nikkor 60mm f/2.8G AF-S ED objektíveket használtunk.
A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is.
A fájlnévben szereplő RAW szócska az eredetileg RAW-ban készült fotókat jelzi, ezeket Nikon Capture v2.2.2-vel alakítottuk át JPEG-é alap beállítások mellett, de 0 zajszűréssel. A RAW-LR jelzés az Adobe Lightroom 2.4-ben konvertált fotókat mutatják, melyek a szoftver alapbeállításaival készültek (előzetesen a RAW fájlokat az Adobe DNG Converter v5.5 RC-vel alakítottuk át DNG formátumba).
A fényképezőgéppel készített JPEG fotókat alapbeállításokkal lőttük: 3-as élesítéssel, de kikapcsolt (pontosabban a lehető legkisebb) zajszűrés mellett.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!