Kipróbáltuk: Nikon D40 teszt

0

Kezelőszervek

A D40 kezelőszervei javarészt megegyeznek az elődmodellével. Változás az önkioldó gomb és az üzemmódtárcsa elhelyezésében történt, ill. néhány korábbi kezelőszerv a D40-en már nem található meg, ilyen pl. a sorozat kiválasztó gomb.

Fent

felső kezelőszervek

(1) Főkapcsoló: a gép ki- vagy bekapcsolására szolgál.
(2) Exponáló gomb
(3) Info gomb: felvétel módban a státusz képernyő ki és bekapcsolására használható, lejátszás módból megnyomására visszajutunk felvétel módba.
(4) Expozíció-kompenzáció: a gombot nyomva tartva a vezérlőtárcsát kell elforgatnunk az érték kiválasztásához (± 5 Fé).

(5) Üzemmód tárcsa:

– zöld állás: automata üzemmód: itt csak a tömörítési fokot, az érzékenységet, a sorozat és önkioldó módot, az AF területet és a vaku üzemmódot módosíthatjuk. Ezen kívül használhatjuk az AE-L/AF-L gombot is, de programeltolás itt nem áll rendelkezésünkre.
– P mód (programautomatika): a rekesz és zársebesség kivételével itt minden paraméter a fotós által megváltoztatható. Ilyenkor a vezérlőtárcsával működik a program-eltolás funkció, vagyis a fénymérő által kiszámolt értéket tartva tudjuk változtatni a rekeszértéket, ill. a zársebességet.
– S mód (zársebesség előválasztás): megadhatjuk a használni kívánt záridőt a vezérlőtárcsa segítségével. A következő értékek közül választhatunk: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000 mp. Vagyis az értékeket 1/3-ad blendénként választhatjuk ki.
– A mód (rekesz előválasztás): ekkor a blende mérete adható meg és a zársebességet fogja az automatika kiszámolni.
– M mód (kézi mód): a fényképezőgép beállítását teljes egészében a fotós végezheti, mind a rekesz, mind a zársebesség értéke megadható. Ekkor a zársebességet csak a vezérlőtárcsával, a rekeszértéket pedig az exponáló gomb mögött elhelyezett expozíció gomb nyomva tartása mellett, a vezérlőtárcsával módosíthatjuk.
– Ezt követően 6 téma mód közül választhatunk, melyek a következők: éjszakai portré (vaku hosszú szinkronidejű üzemmódban), makró (élénk vörös és zöld szín kiemeléssel), sport (nagy zársebességgel), gyermek (a ruházat és a háttér részletei élénken lesznek kiemelve, míg a bőr tónusai természetesek), tájkép (élénk zöld és kék színekkel, a lehetőségekhez képest minél inkább megközelítve az F9-es rekeszt) és portré (nyitott blendével).

Hátul

hátsó kezelőszervek

(1) Dioptria korrekciót beállító csúszka.
(2) AE-L; AF-L: fénymérés és/vagy élesség rögzítő gomb. A menüben beállítható, hogy a gomb megnyomásakor vagy nyomva tartásakor rögzítse-e az egyes értékeket. Azt is beállíthatjuk, hogy a gomb megnyomása az automatikus élesség állítást indítsa el.
(3) Vezérlőtárcsa: több beállítás elvégzésére használható, leginkább a rekeszértéket adhatjuk meg a segítségével, de más gombokkal együtt használva más értékeket is megadhatunk. Lejátszáskor a nagyított nézetnél az előző vagy következő képre ugorhatunk, miközben a nagyított nézet megmarad.
(4) Lejátszás gomb: a gombot megnyomva lejátszás módba jutunk. A felvétel prioritásos működés miatt felvétel módba az exponáló gomb lenyomásával is visszajuthatunk.
(5) Menu gomb: a menübe juthatunk vele. A menürendszerről a következő oldalon találhatók részletes információk és képek.

indexmód és nagyítás

lejátszás módok

(6) Felvétel módban súgó megjelenítése, amely helyzettől függően jelenít meg kezdő fotósok számára hasznos tanácsokat, lejátszás módban az indexkép megjelenítése vagy a nagyítás csökkentése végezhető el a segítségével.
(7) Felvétel módban a státusz képernyő adatainak módosítását kezdeményezhetjük vele, illetve a felső Info gombbal együtt lenyomva alapállapotba hozhatjuk a fényképezőgépet. Lejátszáskor a képekbe való nagyítás kezdeményezhető e gombbal.
(8) Négyirányú navigáló gomb, amellyel a fókuszkeret is kiválasztható, fő célja azonban a menüben való mozgás. Lejátszás módban a fel és le gombokkal a különböző információk között válthatunk, ahol hisztogram és a kiégett részek villogtatása is megtalálható. A jobbra és balra nyilakkal a képek között lapozhatunk.
(9) OK gomb: a menüben a kiválasztott értékek elfogadására használható.
(10) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép törlésére használható, méghozzá gyorsan, hiszen a gomb kétszeri megnyomása már a kép törléséhez vezet (érdemes ezért óvatosan bánni vele).

Oldalt

oldalsó kezelőszervek

(1) Vaku felpattintó és teljesítmény kompenzáció gombja. Ha ezt és az expozíció kompenzáció gombot együttesen nyomva tartjuk, a vezérlőtárcsa segítségével -3..+1 Fé tartományban változtathatjuk a vaku teljesítményét. A vaku üzemmódját e gomb nyomva tartása és a vezérlőtárcsa elfordítása választja ki.
(2) Önkioldó és Fn gomb: alapesetben az önkioldó kapcsolható be segítségével, de az egyéni funkciók (Custom) menüben más beállításokat is hozzárendelhetünk: sorozatmód, képméret és minőség, érzékenység, fehéregyensúly. Örömmel tölt el, hogy már a Nikon is alkalmazza programozható gomb megoldását.
(3) Objektív kioldó gombja.