Kipróbáltuk: Nikon D70s teszt

0

Felépítés II.



A Nikon D70s markolata megegyezik a D70 markolatával, a műbőrrel bevont, kissé szögletes felület kényelmes és biztos fogást eredményez, a gép kellően magas ahhoz, hogy a kisujjunk is könnyedén elférjen rajta. Az akkumulátort a gép markolatába helyezhetjük, amely a fedlap kinyitása után nem esik ki a gépvázból, csupán annyira emelkedik ki, hogy két ujjunkkal kényelmesen megfogva kihúzhassuk a helyéről.


A hátlapon lévő LCD mérete a D70-éhez képest kis mértékben nőtt, 1,8″ helyett itt 2″ képátlójút használhatunk, a hasznos képméret tehát 5 cm átlójú. A kijelző felbontása maradt 130 ezer pixel. Az LCD elé átlátszó, BM-5 jelű, műanyag LCD védő pattintható, amely megakadályozza a kijelző karcolódását, de ennek használatakor a megjelenítőn lévő kép mégis látható marad. Erős napsütésben sajnos az LCD képe alig látható, annak ellenére, hogy a menüben az LCD fényereje 5 lépésben változtatható. Lejátszáskor ha egy kép részletét kinagyítjuk, akkor maximális nagyítás esetén 640 pixel széles kép kerül megjelenítésre, amely 4,7-szeres nagyításnak felel meg. Ez nem túl sok, némely esetben pontos élesség ellenőrzésre nem elegendő, ráadásul ha állóképet nagyítunk ki, akkor a kinagyított részlet is állókép formátumú, vagyis nem használhatjuk ki az LCD teljes felbontását. A D50-nél kiemeltük, hogy az álló formátumú képek nagyítása is teljes képernyőn történik, itt viszont azt kell kiemelnünk, hogy a D70-hez képest ebben nem történt módosítás. Ráadásul a portré állású nagyított képekben csak egyféle sebességgel mozoghatunk, amely sajnos elég lassúnak tűnik. A normál állású képek nagyításánál viszont már 2 sebességes a gördítés, és már az alapsebesség is gyorsabb. Továbbra is értetlenül állunk a dolog előtt, ha a D50-nél ezt meg tudták csinálni, akkor nem értjük, hogy a D70 javított változatához miért kellett örökíteni ezt a nem túl jól sikerült megoldást.




A fényképezőgép tetején nagy méretű 32×18 mm-es, zöld háttér világítású státusz LCD található, amelyen szinte minden paraméter szerepel: tömörítési fok, képméret, fehéregyensúly, fókuszpont, fénymérés, hátralévő képek száma, vaku mód, fókusz mód, sorozat és önkioldó mód, expozíció sorozat, hangjelzés, akkumulátor töltöttség, zársebesség és rekeszérték. Ezen kívül beállításkor látható az érzékenység, az expozíció-kompenzáció és az expozíció sorozat értéke is. A háttér világítást egy gombbal kapcsolhatjuk be vagy ki, de ha nem használjuk a gépet, a világítás 6 mp elteltével kialszik.
A tükörreflexes, pentaprizmás kereső -1,6 … +0,5 dioptria korrekciós lehetőséget is rejt. A keresőben megjelenített kép mérete 19 o-os szög alatt látszó képet kapunk, amely megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,27 m távolságról adódó látványa okoz. Ez a tükörreflexes keresőjű gépek között kis méretűnek számít.

A keresőben látható kép a végső fotó 96,6%-át tartalmazza, ez a tükörreflexes keresők között jó értéknek számít.


A keresőben a fotózáshoz szükséges paraméterek olvashatók le: fókuszterület, zársebesség, rekeszérték, expozíció-kompenzáció, hátralévő képek száma, vaku-kész jelzés, akkutöltöttség jelzés. A kompozíciót ill. a vízszintes – függőleges beállítást bekapcsolható segédrács könnyíti meg, amely 4×4 részre bontja a kijelzőt. Összesen 5 fókuszpont közül választhatunk, a középsőn kívül fent, lent, bal és jobb oldalt található egy-egy fókuszkeret. A fókuszterületek kézileg, vagy automatikusan adhatók meg, utóbbit választva a fényképezőgéphez legközelebb eső téma lesz éles. Ha a fókuszterületet kézileg adjuk meg, akkor lehetőségünk nyílik egyetlen fókuszpont kiválasztására, de választhatunk dinamikus AF területet is, amely akkor használható jól, ha a téma rövid időre el is hagyja a kiválasztott fókuszterületet. Az élességállítás lehet egyszeri, vagy folyamatos, a két érték között a menüben válthatunk át. Az automatikus élesség állítást gyenge megvilágítás esetén erős lámpából kiinduló AF segédfény könnyíti meg, amelynek hatótávolsága kb. 5-6 m, de ez az érték természetesen függ a használt optika fényerejétől (a D70s-t AF-S Nikkor 18-70 mm/F3,5-4,5 G ED DX objektívvel használtuk). Bizonyos objektívek használata során előfordulhat, hogy 2 m-nél közelebbi témához nem használhatjuk a segédfényt, ilyenek például az AF-S 28-70 mm/F2,8 ill. AF-S DX 17-55/F3,5-4,5 optikák (a 18-70-esnél is tapasztalható volt, hogy a segédfénybe az objektív tubusa már belelógott, de a középső fókuszpont területét nem takarta ki, így akár 1 m-en belül is használható maradt), illetve a 70 mm, vagy annál nagyobb kezdő gyújtótávolságú (fókusztávolságú) teleobjektívekkel egyáltalán nem használható.



A beépített vaku kulcsszáma ISO 100-ra vonatkoztatva 11-es (manuális módban 12-es), amely ISO 200-nál 15-nek (manuális módban 17-nek) felel meg. Kinyitása kézileg vagy a gép által, automatikusan is történhet, a kézi nyitást egy gomb megnyomásával végezhetjük. A specifikációk alapján a beépített vaku a 18 mm-es objektívek látómezejét is hatékonyan bevilágítja. A villanó teljesítménye +1..-3 Fé tartományban korrigálható, 1/3 Fé lépésközzel. Kézi teljesítmény beállításkor 1/1, 1/2, 1/4, 1/8 vagy 1/16 érték választható. A vaku felnyitott állapotban az optikai tengelytől 8 cm-re emelkedik ki.

A használható üzemmódok a következők: kikapcsolt, derítés, vörösszem-csökkentés, hosszú szinkron és szinkron a második redőnyre. A vakuszinkron 1/500-ad mp-ig használható, amely az ISO200-as érzékenység miatt napfényben történő derítésnél szükséges is. A vaku feltöltése viszonylag gyors, teljesítményt használva 3,5 mp után töltődnek újra a vaku kondenzátorai.



A gépváz tetején Nikon rendszerű vakupapucs található, amely a Nikon rendszervakuin kívül középpontos érintkezőjű (nem TTL) vakuk használatát is lehetővé teszi.


A gép alján fémből készült állványmenet található, amely természetesen pontosan az optikai tengely alá került. Állványra helyezett gép esetén mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad.

A csatlakozók a váz bal szélére kerültek, három gumilap mögé rejtve. A gumilapok jól illeszkednek a kivágásokba, így esős időben sem juthat víz ezekbe a részekbe. Kinyitásuk után itt találjuk a vezetékes távkioldó csatlakozóját, az adapter bemenetet, a videó kimenetet és a Full Speed (vagyis csak 12 Mbit/s) USB 2.0 csatlakozót.