Értékelés
A Nikon ügyesen választotta szét az APS-C szenzoros első MILC-einél a megcélzott közönséget, s noha mindkét gépe még az alsó-közékategóriát célozza meg, az újabb Z 30 vlogger gépnél nem vett el a fotózás minőségét csökkentő funkciót, inkább csak a kényelmet érinti az EVF elhagyása (a beépített vaku elhagyása pedig szerintem inkább előny). Cserébe viszont kisebb, könnyebb és olcsóbb lehetett a Z 30, mint a fotózásra kényelmesebb Z 50-es.
Vlogolás esetén viszont egyértelmű előnye van a Z 30-nak, hiszen kiegészítők nélkül teszi lehetővé a szelfi jellegű videózásnál az élőkép folyamatos ellenőrzését a kihajtható LCD-vel. Ezen felül pedig kapható hozzá egy remek szélzajcsökkentő feltét, amivel szelesebb környezetben is gond nélkül videózhatunk (lásd az AF/sorozat/videó oldalon a vlogger tesztvideót, amely ezzel a kiegésztítővel készült). Ennél jobb hangzás külső mikrofon használatával érhető el, amelyhez mikrofon bemenettel is rendelkezik a Z 30.
Profi videózásra viszont nem ez a gép való, hiszen nincs fejhallgató kimenete, nincs Vlog mentés, illetve 4k-ban 30 fps-nél gyorsabb frissítés sem érhető el.
A képminőség tekintetében kiváló tapasztalatokat szereztünk: a D500-éhoz hasonló szenzor nagy érzékenységnél is kedvező képminőséget, alacsony képzajt kínál, ugyanakkor dinamika tartaléka is bőven van.
Az egyéb szolgáltatások terén a Z 30 ugyanazt hozza, mint a Z 50, persze akadnak így is nem kiaknázott lehetőségek, a legjobban nyilvánvalóan a szenzorstabilizálás hiányzik. Ezt a belépőszinten magyarázhatnánk azzal, hogy, na igen, ez a kategória nem kell ilyet tartalmazzon, ahogy egyébként a szenzortisztításra is ezt írtuk, ha azonban alsó-középkategóriás, illetve haladó amatőr gépként tekintünk rá, és belevesszük azt is, hogy videózásnál is nagyon fontos a remegésmentes kép, akkor itt azért már illenék ezeket a funkciókat is tudni a váznak.
A Nikon Z 30 tehát hobbi fotósoknak, vagy még inkább hobbi videósoknak, egyszerűbb videókat készítő youtubereknek, influencereknek való, akik nem akarnak túl sokat foglalkozni a videók profi megoldásával.
Ahogy írtuk, az elhagyott elektronikus kereső miatt az ára is kedvezőbb, mint a Z 50-es, ez pedig forintban kifejezve 70e Ft-ot jelent, ennyivel olcsóbb a Z 30. Aki nem szeretne szelfi videókat vagy szelfi fotókat készíteni és inkább fotózásra szeretne gépet venni, annak inkább a Z 50-et ajánljuk, bőven megéri a 70e Ft-ot az elektronikus kereső!
Cikkünk megjelenésekor akcióban 20e Ft kedvezménnyel vásárolható meg a Z 30, de a váz normál ára 330 ezer Ft, 16-50mm-es objektívvel együtt kitben pedig 360 ezer Ft-ért vehetjük meg. A vlogger kit további 40e Ft-tal kerül többe, ebben a csomagban a kézi (szelfi) markolatot, a bluetooth-os távvezérlőt, valamint a beépített sztereó mikrofonhoz a szélzajcsökkentő feltétet kapjuk.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
pozitívumok | hiányosságok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- EN-EL25 lítium-ion akkumulátor
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB Type-C kábel
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a gyári kitobjektívvel, a Nikkor Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok.
A tesztfotók a lenti linkre kattintva, új oldalon tekinthető meg.
Az azonos szenzor és képfeldolgozó processzor miatt a Z 30 esetében is relevánsak a Nikon Z 50-nel és Z fc-vel készült tesztképeink is, ezeket itt lehet megtekinteni:
A fotókat szerzői jog védi, felhasználásuk és utánközlésük engedélyhez kötött!