Értékelés
Az Olympus komoly fába vágta a fejszéjét, amikor a Micro FourThirds rendszer első gépének az E-P1-et választotta. Egy kicsit rizikós is így ez a vállalkozás, hiszen az E-P1 jól láthatóan egy bizonyos rétegnek készült. Személy szerint én nagyon megkedveltem, de tisztában vagyok vele, hogy vannak olyanok, akiknek ez a gép így nem lesz megfelelő, még akkor sem, ha kompaktról érkeznek.
Az Olympus E-P1 szerethető stílust képvisel, emellett képminősége is kiemelkedően jó a hasonló méretű gépek csoportjában. A kit kiszerelésben mellékelt 14-42 mm-es objektív általános célra jó, de aki ultrazoomon nevelkedett, az nagyon hiányolni fogja a nagyobb zoomátfogást. Erre pedig egyelőre nincs orvosság (hacsak nem a Panasonic Lumix 14-140 mm-es objektíve, csak éppen akkor elvesztjük a kis méret előnyét).
A vaku nélküli megoldás (a külön megvásárolható villanó ellenére is) bizonyos fotósok számára negatívumként értelmezhető, ami teljesen érthető is.
A fókusz sebesség kompaktról áttérve nem érződik majd lassúnak, bár vannak modellek, melyek ennél gyorsabb élességállítással is büszkélkedhetnek.
Apró pici kellemetlenségei ellenére az Olympus E-P1 hasonló méretű társaival szemben óriási előnyökkel rendelkezik: remek képminőség, igen alacsony zaj még ISO200-nál is, no és persze a cserélhető objektív lehetősége.
Hogy végül is kinek ajánlható ez a gép? Feltétlenül azoknak, akiknek fontos a kis méret, a kis tömeg, s nem keveslik a 28-84 mm-nek megfelelő zoomátfogást, de már kiábrándultak a kompaktok képminőségéből. Aki a kompaktok AF sebességéből is kiábrándult, nos, számára az E-P1 e téren nem lesz igazán előrelépés.
Az Olympus E-P1 váz bruttó 210e, a váz kit kiszerelésben M.Zuiko Digital 14-42 mm F3,5-5,6 objektívvel bruttó 220e Ft körül lesz két héten belül kapható. Nyilvánvaló, hogy ez az ár jelentősen magasabb, mint a legtöbb belépőszintű tükörreflexesé, de a kis méretet és a HD videót meg kell fizetni.
Az elérhető szettek és kiegészítők tervezett árai:
- E-P1 váz + 17 mm pancake objektív: 250e Ft
- E-P1 váz + 14-42 mm + 17 mm objektívek + kereső: 280e Ft
- FL-14 vaku: 62e Ft
- kereső: 17e Ft
- bőr tok: 22e Ft
- OM adapter: 62e Ft
- Négyharmad adapter: 62e Ft
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- BLS-1 Li-ion akku akkumulátor
- BCS-2 külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- szoftver CD
A fényképezőgép kipróbálását az Olympus Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!
A tesztfotók alapvetően a kit kiszerelésben a géphez adott M.Zuiko Digital 14-42mm f/3,5-5,6 objektívvel készültek. Ahol ettől eltértünk, ott a fájlnévben jeleztük azt.
További felhasznált objektívek: M.Zuiko Digital ED 17mm f/2,8, valamint Zuiko Digital ED 14-54mm f/2,8-3,5 I (FT adapter segítségével).
A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2x-es fókuszszorzójához korrigáltak! A fotókat alapbeállítások mellett, de 0 zajszűrési paraméterrel készítettük. A fájlnevekből leolvasható a használt érzékenység, a gyújtótávolság, a rekesz és az objetkív típusa is (nem jelölt fájlok 14-42 mm-es M.Zuiko Digital objektívvel készültek).
Tekintettel arra, hogy RAW konverter sajnos nem állt rendelkezésünkre, RAW-ban készített tesztfotót nem tudunk bemutatni sem a gyári, sem Adobe konverterre.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).