Optika II.
Geometriai torzítás
Az optika torzítását nagylátószögnél igen erősen korrigálták, ez a tesztképen is jól látható, a kép sarkaiban a korrekció már „visszarúg”. A korrekciónak köszönhetőne a torzítás 1% körüli maradhatott, ami még elfogadható, de már szemmel jól érzékelhető. Tele állásban szintén nem túl nagy a torzítás. Bár az ultrazoomoknál a tele tartomány szinte torzításmentes szokott lenni, az SP-560UZ-nél már tapasztaltuk, hogy ilyen átfogásnál ez nincs így. A párnatorzítás itt 0,7%-os.
Mindkét érték az SP-560UZ-nél mérthez képest hajszálnyival gyengébb, amely a nagyobb átfogás számlájára írható.
Ahogy azt már az SP-560UZ-nél is megállapítottuk, a köztes tartomány javarésze sem torzításmentes.
A geometriai torzítás mértéke tehát az Olympus SP-570UZ-nél nem túl magas a korrekciónak köszönhetően, de sajnos torzítással nem csak végállásokban találkozunk, hanem bizony a köztes állásokban is jócskán érezhető ilyen probléma (lásd ISO tesztábra 140 mm-nél 0,6%-os párnatorzítású).
Közelfényképezés, makró
Az SP-570UZ makró teljesítménye szélső zoompozíciókban nagyjából hasonló, mint amilyen az SP-560UZ-é volt. Mind nagylátószögnél, mind tele állásban közelítőleg 9 cm széles témával tölthetjük ki a teljes képet. A köztes tartományban nagyjából 100 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál találjuk a legnagyobb nagyítást, amelynél már egész jó makrókat készíthetünk, hiszen 43 mm széles téma is kitölti a képet, amely már átlag feletti makróképesséet jelent. Ezt a gyújtótávolságot viszont nehéz megtalálni, nincs külön jelezve, mint a Nikon gépeknél, így csak tapasztalati úton határozható meg. Ami ennél a gyújtótávolságnál még dícséretes, az a minimális torzítása. A munkatávolság (frontlencse és téma távolsága) minimuma nagylátószögnél 3,5 cm, míg teljes tele állásban nagyjából 1,2 méter. 100 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál 7 cm-re csökkenthetjük a munkatávolságot.
Ha erősebb nagyításra van szükségünk, átválthatunk szupermakró módba. Ekkor a fényképezőgép 57 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál rögzíti az optikát. A munkatávolságunk ekkor 1 cm is lehet, ami igen nagy nagyítást eredményez, de a téma leárnyékolását is okozhatja. A torzítás ilyenkor természetes módon nagyobb, de itt sem vészes, 1,5% alatt marad, hála a zoom középállásának.
Összefoglalva tehát: az Olympus SP-570UZ-nek nem kimondottan erőssége a makró mód, bár lehetséges jó makrókat készíteni, kis torzítással, de ehhez tudni kell, hol találjuk a 100mm-es gyújtótávolságot (illetve egyáltalán azt a tényt, hogy itt ilyen jól dolgozik a gép).
Vignettálás
A vignettálás talán a gép egyik legérdekesebb problémája. Nem azért, mert elviselhetetlen lenne a mértéke, inkább azért, mert a sarkokban világosabb képet kapunk, mint kissé beljebb. A gyűrűs peremsötétedés arra utal, hogy ezt is korrigálták, bár nem sikerült tökéletesre.
Átlagosan 5-10%-kal sötétebbek a képek sarokhoz közeli részei, mint a középső részük, de előfordul, hogy a kép sarkánál már alig vehető észre sötétedés. Teljesen kinyitva a blendét, nagylátószögnél és tele állásnál is láthatók a képeken a sötétebb sarkok, de F8-ra szűkítve a rekeszt már bőven 5% alatti peremsötétedés tapasztalható. Ez már egyáltalán nem jelentős, általános felhasználáskor alig észlelhető, így a peremsötétedés csak nyitott blendével fog látszani, az is inkább nagylátószögnél.
Peremsötétedés
Stabilizátor
Ahogy az Olympus SP-560UZ-ben, úgy az SP-570UZ-ben is megtalálható a nagy gyújtótávolságoknál, illetve ideálisnál gyengébb fényviszonyoknál igen előnyös képstabilizátor. A CCD eltoláson alapuló stabilizáció kis kompakt gépeknél is igen hatásos tud lenni, a reciprok szabály által megadott értékekhez képest akár 1,5 Fé-kel is eltérhetünk anélkül, hogy komolyan aggódnunk kellene a berázástól.
A stabilizációt nem csak fotózáskor, de videórögzítéskor is használhatjuk. Ki/bekapcsolása a menüben érhető el (vagy a programozható gombon). Sajnos svenkeléshez (panning) – amikor csak függőlegesen kellene stabilizálni – nincs külön üzemmód.
Sajnos ennek tesztelése most a rendelkezésre álló idő rövidsége és a finoman szólva is kellemetlen időjárás miatt most elmaradt.