Kipróbáltuk: Olympus Stylus XZ-2 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Fókuszpont kiválasztása

Alaposan átdolgozták – persze előnyére – az XZ-2 élességállító rendszerét. Az alap viszont most is a kompaktoknál megszokott kontrasztérzékelésen alapuló AF rendszer, de nem a korábbi 11 hanem ezúttal 35 ponton (7×5 mezős mátrix az élőkép közepén). A 35 pont bármelyikét kiválaszthatjuk egyedileg, illetve csoportban is (egy pont + a körülötte lévő 8 szomszédja), vagy rábízhatjuk a gép automatikájára. Lehetőség van az AF mezők számának szűkítésére is, ilyenkor csak 25 pontot (5×5) kapunk, valamivel nagyobb méretben. Az AF-pontok érintéssel is egyszerűen kiválaszthatók, amennyiben engedélyeztük ezt a képernyőn megjelenő ikonnal. A menüben beállíthatunk a fentiek közül egy AF alapértéket (módot), melyhez egy gombnyomással visszatérhetünk.

A fókuszterületek beállításához a bal iránygombot használhatjuk. Ugyanitt érhető el az arcérzékelés is, mely a hagyományos módszerhez képest szemérzékeléssel kombinált módot is kínál, sőt külön a jobb és a bal szemet figyelembe vevő üzemmódok is választhatók.

A fókusz működés szempontjából is különböző üzemmódokat kapott, melyek a következők:

  • Egyszeri (S-AF): az expo gomb félig lenyomásával aktiválódik és nyomva tartása alatt rögzül az AF.
  • Szuper macro: az automata élességállítás 1 cm-ről is lehetséges. Nagylátószögnél ez 5 cm, tele állásban pedig 20 cm.
  • Folyamatos (C-AF): az Egyszeri módtól eltérően itt az aktív fókuszpont alatti téma távolságának változásakor folyamatosan korrigálja a fókuszt a gép.
  • Folyamatos + Témakövető (C-AF+TR): az élességet rögzíthetjük egy témán, melynek elmozdulásakor, vagy a gép elmozgatásakor a rendszer folyamatosan leköveti azt a képernyőn. Nem csak a téma közeledését, de oldalirányú elmozdulását is követi.
  • Kézi (MF): a fotós maga állíthat élességet.

Gyenge fényviszonyok között automatikusan aktiválódik a gép elején lévő narancs-vörös LED fény, mely rövid felvillanásával néhány méteren belül segíti az AF-rendszer munkáját.

Érintéses fókuszpont választás

Manuális élességállításra nem csak a menüben és gyorsmenüben, de akár az elülső karral is kapcsolhatunk, ha erre programoztuk. A beállítást alapesetben a hátsó tárcsával végezhetjük, de hozzárendelhető az elülső vezérlőtárcsához is, kicsit hasonló érzetet adva, mint egy DSLR gép optikájának fókuszgyűrűje. Az élességállítás közben a képernyő egy szeletét (alapból a közepét) kinagyítja a fényképezőgép. A nagyított részlet az iránygombokkal szabadon görgethető. Szerencsére a nagyítás valódi, részletgazdag képet ad, így az élesség elég jól ellenőrizhető a jó felbontású LCD-n. Az élőkép jobb oldalán egy távolságskálát is kapunk, de ez kevésbé hatásos segítség.

Megújult az XZ-2 fénymérési rendszere is, mely 3 fényértékkel nagyobb tartományban 0-20 Fé között működik. A gép a korábban bevezetett 324 zónás, teljes képmezőre kiterjedő, ESP mérési módban, illetve középre súlyozott, vagy szpot módban használható. Két új szpot módot is kapunk (csúcsfény és árnyék prioritás), melyek lehetővé teszik, hogy a kép legvilágosabb, illetve legsötétebb területei valóban fényesek vagy sötétek maradjanak.

A fénymérést hozzárendelhetjük az éppen aktív AF-ponthoz is.

Sorozat fényképezés

A fényképezőgép Normál és Gyors (Hi) sorozat módban használható, melyek a le iránygombbal előhívható menüben aktiválhatók. RAW képformátum csak Normál sorozatnál választható, de az általunk próbált gyors SDHC Class10 kártyára sem sikerült sok RAW képet lőnünk. JPEG sorozatnál sokkal jobb a helyzet, mint azt az alábbi táblázat mutatja:

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(mértérték)
Normál 5 kép/mp 200 kép (JPEG), 4 (RAW)
Hi speed 15 kép/mp 60 kép (JPEG)

A fenti iránygombbal előhívható menüben találjuk a BKT, vagyis automata sorozatok lehetőségét, melyekből sokkal többet kapunk az elődben kínáltnál, ráadásul több beállítási lehetőséggel. Itt van például az hagyományos expozíció sorozat, mely ezúttal nem csak 3 hanem 2 képes is lehet, lépésközei pedig 0,3-1,0 Fé közé állíthatók.

A fehéregyensúly sorozat (WB BKT) szintén 3 kép hosszú lehet. A lépésköze, vagyis a színhőmérséklet korrekciók +/- 2, 4 vagy 6 értékben módosíthatók az ámbra-kék, vagy a zöld-bíbor színtengely mentén.

Új szolgáltatásként jelenik meg a vaku sorozat (FL BKT), mely 3 kép hosszan tart, 0,3-1,0 Fé lépésközökkel, valamint az érzékenység sorozat (ISO BKT), mely ugyanilyen beállításokat kapott.

Nem hagyományos sorozat, de ide sorolták a Művészi szűrő sorozatot (ART BKT), mely valójában csak egy képet készít, de azt az általunk előre beállított Képi módokban és művészi szűrőkkel több példányban menti. Ez akár a rendelkezésre álló összes képhatás, vagyis összesen 16 db mentett kép lehet.

Az önkioldó a szokásos 12, illetve 2 mp-es időzítésre állítható.

Videó, mozgóképrögzítés

A mozgókép felvétel is alaposan megújult. Először is a formátum, mely Motion JPEG AVI helyett MOV, mégpedig AVC/H.264 tömörítéssel. Az előző modell HD felbontása itt FullHD (1920 x 1080 pixel) váltotta, meghagyták viszont a 30 kép/mp-es frissítési sebességet, és sajnos nem is választhatunk mást. Alternatív felbontásként 1280 x 720 pixel áll még a rendelkezésünkre. VGA mozgókép nem készíthető.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 35 mp, 83 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvehető videó sokkal hosszabb lehet az elődnél, ami mindkét felbontásban 29 percet jelent, a korábbi 7-14 perc helyett.

A rögzítés persze ezúttal is külön gombbal történik, bármely üzemmódban. A videó gombbal indíthatjuk és állíthatjuk meg a felvételt, mely közben működik a teljes optikai zoomtartomány az autofókusz és a fénymérés. Manuális expozíció beállításokat nem sokat kapunk, de az expozíció korrekció hatása látható a videón. Egy nagy piros pont a készítőknek a manuális élességállításért, ami meglepően jól használható akár felvétel közben is, ha az elülső vezérlőtárcsához rendeltük az élességállítást, bár képnagyítást és távolságskálát ilyenkor nem kapunk.

1280 x 720 pixel, 30 kép/mp, MOV, 22 mp, 29 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Az érzékenységet automatikusan választja meg a gép, ahogy a stabilizátort is, mely ezúttal digitális. Beleszólásunk lehet viszont a fehéregyensúlyba, illetve használhatjuk a 11 Művészi szűrő bármelyikét is. Sajnos azonban ezeknek újfent csak egy része használható, mivel némely szűrő módokban a képfrissítés élvezhetetlenül darabossá válik.

Nagy dinamika mód, 1280 x 720 pixel, 30 kép/mp, MOV, 15 mp, 20 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A hangfelvétel (16bit, 44.1kHz, PCM) a gép tetején lévő sztereó mikrofonnak történik, mely a menüben nem csak kikapcsolható, de külön szélzaj szűrést is bekapcsolhatunk. Ha zavar a belső mikrofonba óhatatlanul beleszóló sok kezelőszerv és fókuszmotor hangja, vásárolhatunk külső mikrofon adaptert is (SEMA-1), mely a vakupapucs alatti elektronikus kiegészítő csatlakozóba dugható.

gyenge fényviszonyok, 1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 23 mp, 56 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Rövid hangjegyzetet állóképeink mellé is felvehetünk, mely ezúttal csak 4 mp lehet. Videó közben állóképek nem készíthetők, illetve ezek kimentése utólag sem lehetséges. Az XZ-2 a videók gépen belüli vágására sem ad lehetőséget.