Kipróbáltuk: Olympus Stylus XZ-2 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Az XZ-1 zsebbevaló mérete hellyel-közzel megmaradt, de ekkora méretben az utód néhány milliméteres hízása is számottevő. Testesebb, egyszersmind masszívabb hatású lett a fényképezőgép, amit az is erősít, hogy váza immár teljes egészében fémből készült. Ennek megfelelően kiválóan összerakott és megbízhatóságot tükröző gépet tarthat kezében használója, mely már az első kézbevétel során is tükrözi, hogy elit modellel van dolgunk.

Jót tett a gépnek, hogy valamiféle markolat is került rá. A fogása így sokkal stabilabb és kényelmesebb, mint az ezt nélkülöző elődé. Az ujjainkhoz némileg idomuló kis markolat elülső és hüvelyujj alá eső hátsó felülete gumiborítást is kapott és egy elég otrombának tűnő, de legalább egyértelmű funkciójú nagy csavart középre – ugyanis cserélhető ha netán megunnánk eredeti színét.

A váz ezt leszámítva jobbára dísztelen, hűen követve a prémium kategóriás kompaktok puritán kinézetét. A szögletes egyszínű külsőt csak az exponáló gomb környékén töri meg egy tétova hajlat, ami inkább kényelmet mint az esztétikát szolgálja. Az XZ2 ennek ellenére szép, bár inkább férfiaknak tervezett, komor gép. Ezt valamelyest oldhatjuk, ha fehér színben vásároljuk meg.

Kezelőszervei elég kicsik, de ennek ellenére viszonylag jól elérhetőek és kezelhetőek. Számomra csak a videó gomb volt kicsit kényelmetlen helyen, de pozíciójának meg van az az előnye, hogy nem indítjuk el a videót véletlenül. Az üzemmód választó tárcsa kicsi ugyan, de akár egy ujjal is könnyen hozzáférhetünk és fordíthatunk rajta, és véletlen elfordulásától sem kell tartanunk, hiszen kellően keményen jár.

A gép elejére került kapcsoló (kar) könnyen kitapintható a rákerült funkciógombbal együtt. Külön jó pont, hogy programozható gombból ezúttal kettő is van a vázon, de a korábbi modell objektív körüli vezérlőtárcsája és a hátsó tárcsa is programozható. Az említett kar többféle funkciójával együtt ez már öt programozható kezelőszervet jelent. Ehhez jön még az OK gombbal könnyen elérhető gyorsmenü, ami azt jelenti, hogy szinte bármilyen fontos beállítást azonnal elérhetünk külső gombokkal vagy tárcsákkal.

Alján a szokásos és szabványos fém állványmenetet, valamint közvetlen közelében egy fém ajtót találunk, mely az akkumulátor és memóriakártya foglalatát rejti. A rugós zsanérral ellátott ajtó kellően strapabíró darabnak tűnik, viszont túl közel került az állványmenethez, így állványtalpra erősített gépnél nem lehetséges az akku és kártya azonnali cseréje.

Optika

Ha a fényképezőgép adatlapját böngészünk semmilyen új adat nem tűnik fel az optikával kapcsolatban. Ugyanazon képességű Olympus i-Zuiko Digital optika került az új modellbe, mely az előd egyik ékessége volt. 6-24mm-es (kisfilmes értéken 28-112mm-es) gyújtótávolsággal és kiváló 1:1,8-2,5 fényerővel. Azért említsük meg, hogy egy átlagos kiskompakt beépített optikájának fényereje 1:3-5,6 körüli, melynél az XZ-2 akár 2 vagy több fényértékkel jobb „lencsét” kapott.

Az objektívben egy beépített ND filter is található, melynek aktiválásával 3 fényértékkel csökkenthető a bejutó fény mennyisége. Ennek főleg erős napsütésben vesszük majd hasznát.

A mindössze 4x-es zoomátfogás kevésnek tűnhet a jelenlegi 50-60x-os átfogású gépek mellett, de ahogy korábban, most is arra utal, hogy a gyártó a minőséget tartotta szem előtt a mennyiség helyett. Ezt jelzi a képminőséget javító ED lencsék használata is.

Aki esetleg kevesli az optikai zoomot fix 2x-es digitális telekonverterrel növelheti a teljes tartomány, mely így ekvivalens 56-224mm között működik. A konverter bekapcsolását akár funkciógombhoz is rendelhetjük. A fényképezőgéphez opcionális telekonverter előtét (TCON-17) is kapható. Segítségével 190mm-re növelhető a kisfilmre átszámított gyújtótáv.

A zoom állítása a szokott módon, az expo gomb körüli gyűrűvel történhet nagyon finom lépésekben. Az LCD-n ilyenkor egy zoomsáv is megjelenik, és számszerűen is kijelzi értékét a készülék. A zoom állítása az objektív körüli elülső vezérlőgyűrűvel is elvégezhető, mely még finomabb, pontosabb beállítást jelent. Egész kis lépésekben szabályozhatjuk így a gyújtótávolságot.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=28 mm ekv. (1×)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=112 mm ekv. (4×)

teljes kép

kivágott képrészlet
4×-es optikai és 2×-es digitális zoom

Az objektív frontlencséjénél nincs szűrőmenet. A kisebb behatásoktól a mellékelt műanyag lencsevédő kupakkal óvhatjuk.

Képérzékelő

A kevesebb néha több, hiszen ahogy a mindössze 4x-es zoomátfogás, a „csak” 12,76 megapixeles érzékelő is azt jelenti, hogy az Olympus nem a nagy számokat, hanem a minőséget hajszolta. Persze az 1/1,7″-os szenzorméretnél azért van nagyobb is. Többek között az elődé is termetesebb volt egy hajszálnyival, de az átlag kompaktok között egész nagynak számít, a 12 megapixel (a tényleges méret ekkora) pedig valamivel jobb minőséget sejtet.

Az előd CCD-jét CMOS érzékelőre cserélték, ami sebességben, videó felbontásban bizonyára jobb eredményt ad, és talán egy kicsit kevesebb zajt is kapunk, vagy legalábbis nem többet a kisebb pixelméret ellenére sem. Ez azonban a feldolgozórendszer reszortja is, mely a korábbi TruePic V-ről az egy generációval fiatalabb TruePic VI-ra változott. Az érzékenységet is bátrabban használhatjuk. Manuálisan ISO100 és 12800 között állítható, 1/3 fényértékenként és teljesen megújult az automata beállítás is, mely nem csak a teljes tartományban szabályozza az ISO értéket, de alsó és felső határa is szabályozható.

A képméret maximuma 3968 x 2976 pixel, amit JPEG-ben és RAW formátumban érhetünk el. Emellett további két méret (M és S) választható, de a gép testreszabhatóságára jellemző, hogy a menüben 3-4 felbontásból válogathatjuk ki, mely mérethez, melyik felbontás társuljon, sőt, az adott felbontáshoz melyik JPEG tömörítési fok a lehetséges négyből. Ezeken felül többféle oldalarány is megadható, melyek szintén befolyásolják az elérthető képméreteket. az alap 4:3 mellé választhatunk 3:2, 16:9 és 1:1 oldalarányt is.

Állókép módban a szenzor elmozdításán alapuló stabilizátor is bekapcsolható, mely külön vízszintes és függőleges stabilizációra is rábírható a menüben. Mozgóképek készítésénél digitális stabilizátort használ a gép.

LCD és kereső

Az elődmodell 3″-os képátlójú OLED kijelzőt kapott két éve a „nagy OLED divathullám” idején. Bár ezeknek a fajta kijelzőknek megvan a maguk előnye, az LCD-ék nem tudnak kikopni a köztudatból, főleg ha olyan jó minőségűek, mint az XZ-2-ben lévő.

Méretben ugyanúgy 3″-os (7,6 cm) került a gépbe, a felbontás azonban kb. 30%-kal jobb lett, 920 000 képponttal. Az LCD nagyon jó színvisszaadású, kontrasztú és dinamikaátfogású. Sötétben csak enyhébb mértékben lassul és nem zajosodik. Betekintési szöge is kiváló, bár napsütésben azért akadhatnak gondok. Világossága ezért a korábbinál sokkal nagyobb mértékben +/-7 lépésben állítható, és színezetét is ilyen fokban befolyásolhatjuk.

A nagy betekintési szög még úgy sem haszontalan, hogy újdonságként dönthető kijelzőt kapunk, mely lefelé 45, felfelé 90 fokban hajtható. Másik újdonsága az érintésérzékenység, mely sajnos felvételi módban nem túl sokrétű, de kétségkívül hasznos. Elég csak az érintéssel kiválasztható fókuszpontot, vagy zárkioldást említenem, mely valóban könnyebbé teheti a készülék használatát. Egyéb érintésvezérelt funkcióban nem túl gazdag a gép, de jól jöhet ez a szolgáltatás a képek visszajátszásakor, nagyításakor is.

Az élőképen megjelenő információkat felvétel és lejátszás során is az INFO gombbal válthatjuk. Az átlagnál több segítséget kapunk, hisz nem csak négyféle kompozíciós rács, vagy élő hisztogram, de a kisebb kompaktokra egyáltalán nem jellemző, kéttengelyes szintjelző, sőt élőképnél a kiégés és bebukás gyanús területek kijelzése is bekapcsolható. Részletesen beállíthatjuk azt is, hogy mely üzemmódban milyen információk jelenjenek meg a kijelzőn. Ebből a szempontból a készülék egy felső kategóriás DSLR személyre szabhatóságát kapta, de még ott sem mindennapi, hogy például a hisztogram csúcsfény és árnyék tartományát is beállíthassuk. Márpedig itt erre is lehetőségünk lesz.

felvételi információk

lejátszás mód információi

Lejátszásnál 14x-es mértékig nagyíthatunk a képekbe, melyek érintéssel is görgethetők és lapozhatók. Több kép egyidejű megjelenítéséhez 4, 9 és 25 nézőképes oldalak között lapozhatunk.
A lejátszás infói közül itt sem maradt ki a kiégett és a bebukott képterületek villogtatása, valamint a világossági és a színcsatornákra bontott (RGB) hisztogram sem.

Alapból keresőként is a hátsó kijelző használható, de vásárolhatunk a géphez külső elektronikus (EVF) keresőt is. A rendszerkompakt PEN sorozathoz kifejlesztett VF-2 kereső, 1,44 millió képpontos LCD-t kapott, és max. 90 fokban felhajtható, vagy a hasonló kialakítású VF-4 modell, mely 1,48x-os nagyítása révén tágas keresőképet és 2,36 képpontot ad.

Vaku

Az XZ-2 beépített vakuja az elődhöz hasonlóan egy hátul lévő mechanikus kapcsolóval nyitható. Ennek köszönhetően az optika középtengelyétől kb. 5,5 cm-re került, néhány centivel magasabbra a hasonló méretű gépeknél.

A beépített villanó nem túl erős, ahogy azt már megszokhattuk a hasonló vakuk esetében. Használhatjuk automata, derítő, lassú szinkron, valamint vörösszem csökkentő módokban. A vaku első és második redőnyre is szinkronizálható.

A korábbihoz hasonlóan manuális teljesítmény leosztás is elérhető a jobb iránygombbal behívható vakumód menüben egészen 1/128 értékig. Lehetőség van a vakuexpozíció korrekcióra is, +/-3 fényérték között, 1/3 Fé lépésekben.

Az Egyedi beállítások menüjében további testreszabási opciók érhetők el, például összekapcsolhatjuk a vakut és a fénymérést, így utóbbi annak villanásával is számol, illetve beállíthatjuk a villanáskor elérhető legkisebb záridőt.

A készülék külső villanó távvezérlésére is alkalmas, melyhez a külön megvásárolható, 28-as kulcsszámú FL-300 modellt használhatjuk. A gép tetején lévő vakupapucsra más rendszervakuk is csatlakoztathatók. A váz kis mérete miatt elsősorban a kompakt FL-14 típust ajánlja a gyártó, mely 14-es kulcsszámú.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

Memóriakártyából az elődben is használt SD, SDHC, vagy SDXC típusok kompatibilisek a géppel, de az XZ-2 már a leggyorsabb UHS-I sebességosztályú, valamint a vezeték nélküli Eye-Fi és FlashAir SD kártyákat is támogatja. A memóriák a markolat alatti foglalatba csúsztathatók.

Némi belső memóriát is kapunk, kb. 40 MB-ot, ami teljes felbontásban 4-6 JPEG, vagy két RAW kép tárolására elég, ezért mindenképpen érdemes beszerezni egy nagyobb SD kártyát. A készülék menüjében a belső memória és a kártya adatainak másolása is lehetséges.

Akkumulátorból egy nagyobb kapacitásút kapunk, mely egy feltöltéssel 100%-os LCD élőkép használat mellett kb. 310 képre biztosít elegendő energiát. Az LI-90B típusú, 1270 mAh-es lítium-ion akkumulátort a gépen belül tölthetjük hálózatra, vagy számítógépre csatlakoztatott USB kábel segítségével, mely 5 vagy akár 10 óráig is eltarthat. Ehhez egy kis adaptert és kábeleket is találunk a csomagban. Tölthetjük hálózati töltővel (UC-90) is, de ezt külön kell megvásárolnunk hozzá.

A készülék csatlakozói a markolati oldalon, egy műanyag fedél alatt találhatók. Egész pontosan egy kombinált USB2.0/AV csatlakozó és egy HDMI kimenet került a gépre. Utóbbi felbontását a menüben állíthatjuk 1080i, 720p, vagy 480/576p értékekre. Ahogy említettem egy USB kábel jár a géphez, minden mást (pl. HDMI kábelt) külön vehetünk meg hozzá.

A gép hátuljára, a vakupapucs alá egy elektronikus kiegészítő csatlakozó is került, melyhez a fent említett EVF keresők, vagy LED-es makró lámpa, illetve mikrofon adapter csatlakoztatható.