Kipróbáltuk: Olympus XZ-1 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Az Olympus XZ-1 biztosan nem egyedi külsejével akar hódítani. Teljesen átlagos, lapos, kompakt kinézetével nem sokban tűnik ki a hasonló gépek tömegéből. Az első kézbevételnél azonban rájöhetünk, hogy itt valami komolyabb minőséget kapunk. Méretéhez képest súlyos és meglehetősen masszív, kiválóan összerakott fémvázat kapott.

A strapabíróság persze még nem egyenlő a kényelemmel és e téren az XZ-1 nem sokkal büszkélkedhet. Markolatnak a nyomát sem fedezni fel rajta, így fogása hosszabb távol kényelmetlen. A hüvelykujj alá eső apró gumibetét az egyetlen kényelmi elem – már ha ezt annak nevezhetjük. Az aprócska gombok és kapcsolók az egyszerűbb gépeket idézik, már ami a számukat illeti, hiszen a komolyabb kezelést megkönnyítő, programozható kezelőszerveket nem találunk a gépen.

Az egyetlen furcsaság és egyben jóság, az objektív körüli elforgatható gyűrű, mely az elvártaktól eltérően nem a kézi fókusz beállítására, sokkal inkább minden más érték megváltoztatására használható. Beállíthatjuk vele például a rekeszértéket, a záridőt, navigálhatunk a gyorsmenüben, vagy visszajátszásnál elforgathatjuk a képet. A funkcióját a legtöbb esetben egy kis ikonnal jelzi a gép.

A gépet fekete és fehér változatban árusítják.

Optika

A fényképezőgép beépített objektívjének tervezésénél cserélhető objektíves gépeik tapasztalatait vették alapul. Így született meg az XZ-1 ED lencsetagot is tartalmazó i.Zuiko Digital optikája, mely 6-24mm-es gyújtótávolságot (kisfilmes értéken: 28-112mm) kínál. Ez 4x-es zoomátfogást jelent, amit ugyanilyen mértékű digitális zoommal egészíthetünk ki. A zoomállást egy skála jelzi hozzávetőleg a kijelző felső részén.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=28 mm ekv. (1x)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=112 mm ekv. (35x)

teljes kép

kivágott képrészlet
4x-es digitális zoom

Ez alapján akár teljesen átlagos is lehetne az objektív, de a bevezetőből már tudjuk, hogy átlag feletti fényerővel rendelkezik. A többnyire 1:2,8-ról induló fényerő itt 1:1,8-as, több mint egy fényértékkel jobb az átlagosnál, és tele állásban is F2,5-ös rekeszt használhatunk, mely szintén kiemelkedő.

Az objektívet frontlencséje elé egy műanyag kupakot mellékelnek védelem gyanánt, melyet bekapcsoláskor könnyedén lelök magáról a gép, ezért egy madzaggal rögzíthetjük a vázhoz. Szűrőket közvetlenül nem használhatunk a teleszkóposan járó optikán, de a fent említett beállítógyűrű belsejében menet található, melyre gyári adaptert csavarhatunk. Az adapterhez telekonvertert (TCON-17) ajánl a gyártó, mely 190mm-re növeli az ekvivalens gyújtótávolságot.

Képérzékelő

AZ Olympus XZ-1 képérzékelőben is a kompakt átlag fölött jár. A szenzor egy 1/1,63”-os CCD, mely mérete alapján a manapság használt legnagyobbak közé sorolható – bár azért jelentősen elmarad a PEN modellek, vagy a DSLR-ek méretétől. Felbontás terén sem szalad el a ló a gyártóval, hiszen megelégedtek 10 megapixellel, ami a ma megszokottnál nagyobb pixelméretet jelent.

Olympus Viewer 2
képnézegető és RAW konverter

A képek oldalaránya 4:3, 3:2, 16:9 és 6:6 lehet, amit utólag, vágással is módosíthatunk. Mindből háromféle méret áll rendelkezésünkre, a jó öreg JPEG formátumban. A tömörítés kétféle lehet. A saját feldolgozású képeket kedvelők és a minőségre hajtók RAW formátumot is választhatnak, akárcsak a „nagyoknál”, és rendelkezésünkre áll a kombinált RAW+JPEG beállítás is, bármilyen (JPG) tömörítéssel és mérettel.

A képek és videók feldolgozásához egy új rendszert fejlesztettek ki, TruePic V néven. Az érzékenységet az automatika ISO100-800 között állítja, de persze manuális beállítást is végezhetünk. Ekkor 1/3 fényérték lépésközökkel ISO100 és 6400 tartományon belül mozoghatunk.

LCD és kereső

Az XZ-1 kijelzőjéről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Egy 3” (7,6 cm) képátlójú OLED kijelzőt kapott a gép, mely 3:2 oldalarányú. A kis monitor felbontása kiváló, 610 000 pixel, színei nagyon szépek, kontrasztja és dinamikája pedig magasan az egyik legjobb. Csaknem az emberi szemnek megfelelő kontrasztátfogást nyújtja. Csak koromsötét közelében használhatatlan, egyébként az árnyékos részeken is jó részletességet ad. A képfrissítés amúgy sötétben is folyamatos, akadásmentes. A kijelző világossága a beállítás menüben szabályozható +/-2 lépésben.

Sötétben az élőkép előállításához ugyanúgy emelni kell az érzékenységet, mint a képek készítésénél. Így a legtöbb gépen az élőkép is zajosodik ilyenkor. Az Olympus a másik megoldást választotta, és az élőképet is zajszűri. Így a kép nem zajos, de hasonlóan mosott, mint a nagy érzékenységű képeken. Ezt nem értékeljük problémaként, csak egy másik megközelítés.

Fényképezés és videózás közben keresőként is az OLED kijelző használható, de a fölötte lévő kombinált kiegészítő aljzatba csatlakoztathatjuk a PEN sorozathoz kifejlesztett VF-2 külső elektronikus keresőt, mely 1,44 millió képpontos felbontást nyújt. A külső EVF persze külön megvásárolható, és egyedi tulajdonsága, hogy nézőkéje 90 fokban felhajtható a kényelmesebb betekintés érdekében.

A képernyőn megjelenő felvételi információkat a hátsó INFO gombbal kapcsolhatjuk ki. Megjeleníthetünk harmadoló segédrácsot és élő hisztogramot is. Lejátszás módban színcsatornákra bontott hisztogram is bekapcsolható. A visszanézett képeket legfeljebb 10x részletnagyításban jeleníthetjük meg, melyre a zoom gyűrű használható. Ugyanezzel kapcsolhatunk 20 indexképes nézetet is. A képsorozatokat a gép csoportosan játssza le, a panorámafotókat pedig animált görgetéssel láthatjuk viszont.

Vaku

Az XZ-1 saját, beépített vakut is kapott, melyet helytakarékossági okokból a vázba rejtettek. Hátul, a bal felső sarokban lévő tológombbal nyitható, lezárnunk pedig kézzel kell. Az apró villanó ennek köszönhetően néhány centivel magasabbra került, mint a hasonló méretű gépeknél általában. Távolsága az optikai középtengelytől 5 cm.

A különféle vakumódok a jobb iránygomb segítségével elérhető menüben találhatók. Ugyanitt manuális teljesítmény leosztást is elérhetünk, vagyis megszabhatjuk, hogy a vaku teljes, 1/4, 1/16, vagy 1/64 teljesítménnyel villanjon. A Fényképező menüben további beállításokat is elérhetünk. Itt adható meg a hosszú szinkron mód, valamint az első és második redőnyre szinkronizálás. A fényképezőgép vezeték nélküli vakuvezérlésre is alkalmas, mely szintén a fenti menüben kapcsolható be.

A tetején lévő vakupapucsra az Olympus szabványos rendszervakujai csatlakoztathatók. A gyártó a PEN modellekhez kifejlesztett FL-14 és a nagyobb FL-36R típust ajánlja hozzá.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A géphez mellékelt lítium-ion akkumulátort USB kábelen keresztül számítógépről, vagy hálózatról tölthetjük.

A markolatba illeszthető akkumulátor teljes feltöltése ~3 órát vesz igénybe, és kb. 300 képet készithetünk vele.

A kártyafoglalat szintén a markolatban található, SD, SDHX és SDXC kártyák számára. Belső memóriája 55 MB-os.

Csatlakozóhelyek: kombinált USB és A/V csatlakozó (fent), HDMI kimenet (lent, max. 1080i).