Kipróbáltuk: Panasonic DMC-LC1 teszt

0

Kezelőszervek

A Panasonic DMC-LC1 kezelőszervei igen hasonlóak a filmes M-soroaztú Leicákéhoz. A gépen külön tárcsa szolgál a zársebesség beállítására, a rekeszt az objektíven lehet megadni, a fókusztávolságot is gyűrűvel állíthatjuk. A retro stílus mindenképpen jó azoknak, akik a fent említett gépről szeretnének digitálisra váltani, hiszen így alig kell átszokniuk új rendszerre. A kezelőszervek ismertetését kezdjük az objektíven lévőkkel:


objektív kezelőszervei

(1) Fókusztávolság beállító gyűrű: az objektívvel mechanikus kapcsolatban lévő gyűrűn a 28, 35, 50, 70 és 90 mm-es értékeket tüntették fel. A gyűrű elforgatásával a fókusztávolság változtatható, a lencsetagok csak az objektíven belül mozognak, az optika mérete nem változik.

(2) Élességállító gyűrű: Az élességet és a AF módot választhatjuk ki a segítségével. Az elektronikus gyűrűt az AF és AF-Macro állásából egy bal oldalt lévő kis gomb megnyomásával mozgathatjuk ki, ilyenkor a tárgytávolságot adhatjuk meg vele. A skálán méterben és lábban is feltüntették az értékeket.

(3) Rekesz kiválasztása: az elektronikus gyűrűvel F2 és F11 között 1/3 blendénként állíthatunk rekeszt, valamint A módra kapcsolva a gépre bízhatjuk ennek kiválasztását (P mód, vagy Tv módnak felelhet meg).


A gépváz teteje nincs túlzsúfolva, itt csak a legfontosabb kezelőszerveket találjuk:


felső kezelőszervek

(1) Exponáló gomb.

(2) Fénymérést kiválasztó kapcsoló: kiértékelő, középpontosan súlyozott, vagy szpot fénymérést választhatunk. A kapcsolós megoldás előnye, hogy gyorsan válthatunk át egyik módból a másikba. Sok gépnél a fénymérés csak a menüből változtatható.

(3) Zársebesség tárcsa: a tárcsa forgatásával a fotós adhatja meg a használni kívánt zársebességet 1/2000 mp-től 8 mp-ig. Sajnos csak 1 Fé-enként következő értékek választhatók (hasonlóan néhány Nikon géphez). A 2-8 mp-ig terjedő tartományból a hátlap tárcsájával választhatunk. A állásban a gépre bízzuk a zársebesség kiválasztását (P, vagy Av módnak felel meg, attól függően, hogy a rekeszt is A állásúra, vagy kézzel állítjuk be).

(4) Üzemmód választó kapcsoló: a három állású kapcsolóval választható ki a felvétel, sorozat, vagy lejátszás mód. Kis gondom volt ezzel a kapcsolóval: nehéz megállni a sorozat állásnál. Többször túlszaladt lejátszásba, illetve ha onnan visszafelé próbáltam, akkor felvételbe. Kis gyakorlás után azonban elsajátítható a megfelelő erő.

(5) Vaku üzemmódválasztó gomb: megnyomására az kijelzőn megjelenő üzemmódok közül választhatunk: derítés, derítés vörösszem-hatás csökkentéssel, tiltás, lassú szinkron, lassú szinkron vörösszem-hatás csökkentéssel, automata, automata vörösszem-hatás csökkentéssel.


A váz hátlapján további nyomógombok találhatók:


hátsó kezelőszervek

(1) Elektronikus kereső dioptria korrekciós tárcsája: a jó elhelyezésnek köszönhetően könnyű beállítani a megfelelő korrekció mértékét.

(2) Vaku felpattintó gombja: a már említett módon, félig történő lenyomásával a vaku 45 fokos szögben nyílik fel, teljes lenyomása esetén direkt vakuzáshoz szükséges állapotba kerül.

(3) EVF/LCD gomb: kiválaszthatjuk, hogy az elektronikus keresőn vagy az LCD-n jelenjen meg a kép.

(4) DISPLAY gomb: a korábbiakban már bemutatott módon a kijelzőkön megjelenő információk mennyiségének megváltoztatására szolgál.

(5) Korrekciókat beállító gomb: ennek a gombnak a segítségével az expozíció-kompenzáció, az expozíció-sorozat és a vaku teljesítmény kompenzáció paraméterei adhatók meg.

(6) Főkapcsoló: a DMC-LC5-nél is erre a helyre került, amely – bevalljuk őszintén – igen jó elhelyezés, hiszen pont kézre áll.

(7) FUNCTION gomb: megnyomása után a 4 irányú navigáló nyilak különböző funkciókat látnak el, ezek beállítása a menüben történik (lásd következő oldal). Így tehát 4 funkciót a menü használata nélkül érhetünk el. Ötletes és kellemes megoldás.

(8) Menu gomb: felvételkor vagy lejátszáskor a menübe juthatunk vele. A menürendszerről a következő oldalon találhatók részletes információk és képek.

(9) 4 irányú vezérlőnyilak: a menüben való navigáláshoz, felvétel állásban az önkioldó beállításához, gyorslejátszás indításához, ill. lejátszáskor képek kiválasztásához használhatjuk.

(10) Kiválasztó tárcsa: a 4 irányú navigáló nyilak köré helyezett tárcsával a menüben is tudunk mozogni, ezen kívül pl. felvétel állásban 2 és 8 mp közötti záridő kiválasztására, lejátszáskor a nagyítás mértékének megváltoztatására alkalmazható.

(11) Törlés gomb: egyszeri megnyomásával egy kép, második megnyomásra több kiválasztott kép vagy az összes kép törlése érhető el.