Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ38 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

A Venus Engine ezen a téren is odateszi magát, ahogy a színhibánál. Ráadásul úgy tűnik ugyanolyan hatásosan mint az elődben, hiszen nagyon hasonló értékeket mértünk. Persze ez a hardveres-szoftveres feldolgozás mellett az ugyanolyan optikának is köszönhető. A 27 mm-es nagylátószög kényes terep a geometriai torzítás számára, de a végeredmény elég kellemes. A hordótorzítása ezúttal csak 0,4% körüli, ami egy leheletnyivel jobb az elődnél. Ahogy ott, úgy itt sem lesz túl zavaró ez a geometriai torzulás, még épületfotóknál sem.

A zoomtartomány végén, ekvivalens 486mm-es állásban 0,2%-os hordótorzítás tapasztalható, ami megegyezik az FZ28-nál mérttel, de a képeken hatása elhanyagolható.

Torzítások a gyujtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=27 mm ekv.) hordótorzítás: ~0,4%

tele állásban (f=486 mm ekv.) hordótorzítás: ~0,2%

Közelfényképezés, makró

Az FZ-széria több modell óta 1 cm-es makró közelpontot kínál, ami a gyakorlatban inkább 1 cm-es munkatávolságot jelent, vagyis a frontlencsétől számítva nagyjából ilyen közeli tárgyakra képes élesre állni a rendszer. Ez viszont csak nagylátószög állásra igaz, vagyis a zoomot nem használva. Ez esetben kb. 30 x 21 mm-es területet fed le az optika, ami kitűnő makro teljesítményt jelent, ha csak a nagyítást nézzük. Természetesen mindennek árnyoldala is van. Egyrészt ilyen közelről állatokat fényképezni szinte lehetetlen, másrészt élettelen témánál a megvilágítással lesznek majd gondjaink, hiszen 1 cm közelségből már maga a gép és az objektív is jelentősen árnyékol. Harmadrészt megfelelő részletességet csak a kép közepén kapunk. A szélek felé haladva a felbontóképesség erősen romlik, és a geometriai torzítás is nagy.

Makró képességek

nagylátószögnél (27 mm ekv.), 1 cm-ről legkisebb szélesség: 30 mm

tele állásban (486 mm ekv.) nagylátószögnél, 100 cm-ről legkisebb szélesség: 100 mm

Macro zoom (3x-os digitális zoom)

Aki a minél nagyobb leképezés híve, használhat digitális zoomot is, vagyis a kép közepének kinagyítását. Ez persze a meglévő részletességet is rontja, de elképesztően jó nagyítást is ad, kb. 10 x 7 mm-es leképezett területtel. A digitális zoomot Macro Zoom állásba kapcsolva használhatjuk.

Tele állásban sokkal jobb képminőséget kapunk, kevesebb optikai hibával. Szinte elhanyagolható a képsarkok részletvesztése és a torzítás, vagy a színhiba. A munkatávolságunk viszont csak 2 méter lehet (makró módban 1 méter), ami félősebb állatkák esetén előny, a leképezés szempontjából viszont nem. A lefedett terület ennek megfelelően 100 x 75 mm.

Vignettálás

Az FZ28 egy kicsit elmaradt ezen a téren elődjétől, és folytatva a hagyományt az FZ38-ra is ugyanez volt jellemző. Nyitott rekesszel, nagylátószögnél az előd 11%-os képsarki sötétedést mutatott, ami itt 15,8%, vagyis kb. fél fényérték a képközép világosságához mérten. Magasabb mint korábban, de még mindig az átlagban. A rekeszelés azért itt is segít, így már csak 7,3%-os a különbség, ami elfogadhatóan jó érték.

A zoomot teljesen „kitekerve” sajnos ismét kicsit magas a vignettálás mértéke, ha nyitott rekesszel használjuk a gépet. Pedig általában kevesebbet mérünk mint nagylátószögnél, de az FZ sorozatnál ez fordítva igaz. Na, nem óriási a különbség, hiszen a 16,7%-os sötétedés észrevehetetlen a nagylátószöghöz képest. Rekeszelve jelentősen javíthatunk ezen az értéken, hiszen F8-nál már csak 4,2% a különbség, amit nehéz észrevenni.

Peremsötétedés



sarkok fényerőcsökkenése: 15,8%


sarkok fényerőcsökkenése: 7,3%


sarkok fényerőcsökkenése: 16,7%


sarkok fényerőcsökkenése: 4,2%