Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ38 teszt

0

Felépítés II.

LCD és kereső

A Panasonic DMC-FZ38 az LCD kijelzőjét is elődjétől kapta. Ezúttal is 2,7” képátlójú, színes LCD kijelzőt találunk. Ez elméletileg 6,86 cm-es méretet jelent, gyakorlatilag a látható méretet 6,75 cm-nek mértük, amit 2,65”-os képátlónak felel meg. A lefedettség is a régi, mégpedig 100%-os, és a 230 000 képpontos felbontás sem változott. Ez a néhány éve még kiválónak mondható felbontás mára már csak átlagosnak számít, főleg, hogy a Panasonic több gépében is 460, vagy 920ezer képpontos kijelzőket találni. A gép ettől függetlenül elfogadhatóan éles, nagyon jó betekintési szögű, de sötétben a korábbiakhoz hasonlóan belassuló képernyőt kapott.

Az LCD üzemmódok között most is megtaláljuk az automata világosság beállítást, amely a környezeti fényviszonyokhoz igazítja az LCD fényét, valamint a POWER módot, ami a legerősebb megvilágítást biztosítja. Ez például napsütésben hasznos, amikor ezek a kijelzők amúgy sem túl hatásosak. A képernyő világossága ezen felül a menüben 7 lépésben szabályozható. Kimaradt viszont a fej fölötti mód, ami az elődökben még alapnak számított és alulról betekintve is jó képminőséget adott. Igazából nincs is rá nagy szükség, hiszen ahogy említettem lapos szögből sem nagyon romlik a minőség.

Az LCD keresőként is használható, hiszen folyamatos élőképet ad, de itt a csúcs-zoomokból elmaradhatatlan EVF (elektronikus kereső) is, amely szintén nem sok téren változott a korábbihoz képest. A lefedettség 100%, vagyis a képkivágásban pont azt látjuk majd ami a fotóra kerül. Az EVF mérete átlósan 0,2”, felbontása pedig 201 000 képpont. A kép élessége a bal oldalon lévő dioptria korrekció kerékkel +/-4 dioptria között szabályozható. Az elektronikus kereső valamivel hidegebb színeket és gyengébb kontrasztot ad, mint az LCD és sötétben ugyanúgy szaggat, ezért nincs sok jelentősége, bár erős napsütésben jó szolgálatot tehet. Az LCD és EFV kijelzőn ugyanazok az adatok láthatók. Köztük a gép hátulján lévő EVF/LCD gombbal válthatunk. A menü „Visszanézés az LCD-n” pontjának bekapcsolásával beállítható, hogy az EVF csak keresőként, illetve a menük megjelenítésénél működjön, míg lejátszás módban automatikusan az LCD-re kapcsoljon át a gép.

A képernyőkön megjelenő információk között a DISPLAY gombbal válthatunk. Felvételi módban négy adatképernyő jeleníthető meg:

  • Élőkép + alap felvételi információk (fókuszmező, fókuszmód, rekesz-, záridő stb)
  • Élőkép + részletes felvételi adatok + élő hisztogram
  • Élőkép + hisztogram/kompozíciós segédrács
  • Kisebb előnézeti kép, jobb oldalt és alul pedig a DSLR-ekhez hasonló státuszinformációk (expozíciós adatok, képszám, akkutöltöttség, stb.)

Az élő hisztogram, valamint a kompozíciós segédrácsok ( harmadoló és átlós) csak a menüben való aktiválásuk után jelennek meg.

képek nagyítása

A felvételek gyors visszanézéséhez az Fn gombot (le iránygomb), vagy a gép hátlapjának hüvelykujji részén lévő Felvétel/Lejátszás kapcsolót használhatjuk. A kapcsoló miatt az exponáló gomb lenyomásával sem térhetünk vissza lejátszás módba. A fotók lapozása a jobb és bal iránygombokkal, vagy a joystickkel lehetséges. A videók lejátszására a fel irány használható, szintén mindkét kezelőszerven. A zoomgyűrűvel akár a képek akár a videók részleteibe is belenagyíthatunk 2, 4, 8 és 16x-os mértékben. Eközben a joystick segítségével lapozhatók a képek, a nagyítási arány megtartásával, így összevethetjük például az élességet az egymás után készült felvételeken. A zoomgyűrűt balra fordítva kicsinyíthetők a fotók, illetve 12 és 30 nézőképes oldalak jeleníthetők meg. Ugyanígy érhető el a naptár szerint rendezett megjelenítés is.

Élességállítás

A DMC-FZ38 kontrasztérzékelésen alapuló, 11-mezős automata élességállítást használ. Ez normál üzemmódban, nagylátószögnél 30 cm-ről, tele állasban pedig 2 m-től képes élességet állítani. Ha ennél közelebbi témára szeretnénk fókuszálni, a gép tetején lévő AF/AF MAKRO/MF gombot kell használnunk. Ez a következő opciókat hívja életre:

  • AF (Autofókusz): normál élességállítási mód, a fenti tartományban.
  • AF Makró: makró fókusztartomány legfeljebb 1 cm munkatávolsággal (a frontlencsétől számítva).
  • Makró Zoom: makró automata fókusztartomány, legfeljebb 1 cm-ről, max. 3x-os digitális zoommal.
  • MF: kézi élességállítás

Az AF-rendszer hatféle módban használható:

  • Arcfelismerő AF: a rendszer legfeljebb 15 emberi arcot képes felismerni, és ezekhez állítani az expozíciót valamint az élességet. Újdonság az arcfelismertetés, amelynek segítségével legfeljebb 6 arcot raktározhatunk a gép memóriájában. Ha gép ezek közül ismeri fel bármelyiket, elsőbbséggel kezeli. A tárolt arcok bármikor törölhetők és újraszerkeszthetők a Felvétel menüben, sőt a felismerés érzékenységét is beállíthatjuk, három fokozatban.
  • Mozgáskövető AF: Az AF/AE LOCK gomb lenyomásával bármely témán rögzíthető a fókusz, és ha a téma elmozdul a rendszer végigköveti nem csak a közeledő, vagy távolodó, de az oldalra mozgó objektumot is. Az említett gomb ismételt lenyomásával a követés funkció megszakítható. Tesztünk alatt a mozgáskövetés nagyon jól vizsgázott, még a gyors mozgásoknál is „rátapadt” a témára.
  • Többmezős: a FOCUS gomb lenyomásával, majd az iránygombokkal a felhasználó választhatja meg a szükséges fókuszpont csoportot, amely lehet:
    • – 11-mező
    • – középső 5 mező
    • – felső 3 mező
    • – alsó 3 mező
    • – bal 4 mező
    • – jobb 4 mező
  • 1-mezős (Hi-speed): gyorsabb működésű, egyetlen fókuszmezőt használó élességállítás. Aktiválása után a nyílgombokkal kiválasztható a fókuszmező helye (45 x 33 pozíció)
  • 1-mezős: normál sebességű, pontosabb, egyetlen mezőt használó élességállítás. Aktiválása után a nyílgombokkal kiválasztható a fókuszmező helye (45 x 33 pozíció)
  • Szpot AF: egymezős automata élességállítás, az előzőeknél kisebb mérőterülettel. Beállítva itt is szabadon kiválaszthatunk egy mezőt a képernyőn, 45 x 33 pozíció közül.

A gyártó áttervezte, gyorsabbá tette a fényképezőgép automata élességállító rendszerét, amely a gyári adatok szerint 0,3 mp alatt képes fókuszálni. Saját méréseink a Mért értékek oldalon olvashatók. Az AF-rendszer még gyorsabbá tételéhez beállíthatjuk az Elő-AF (Pre-AF) szolgátatást. Ez nem csak az exponáló vagy az AF LOCK gomb lenyomásával aktiválja az élességállítást, hanem folyamatosan, így az expozíció kezdetéig kevesebbet kell várnunk a fókuszálásra. Ezúttal is két állás használható. A Q-AF mód a statikus témákhoz ajánlott, a C-AF pedig a lassan mozgó, vagy átkomponált helyzetekhez.

Ha nagyon gyenge fénynél kell élességet állítania a rendszernek jól jön a beépített AF-segédfény, amely kb. 3-4 méterig biztosít hatásos megvilágítást, a gép bal oldalán lévő kis narancs színű LED felvillanásával. A segédfény a menüben letiltható.

Az FZ28-nál azt írtam, hogy a „kézi élességállítás maradt a régi”. Úgy tűnik ez a megállapítás most is igaz. A gép tetején lévő AF/MF gombbal válthatunk manuális fókuszra, mely után az élesség a joystick fel-le irányaival állítható be. Ehhez két segítséget kapunk. Egyrészt az élőkép jobb szélén egy távolságskálát, amelyen leolvashatók a főbb távolságok. Sajnos nem túl részletes, hiszen mindössze a végtelen, 2m, 1m, 30cm és 1 cm van jelölve. Jó ötlet, hogy a távolság mellett a hozzávetőleges mélységélesség is leolvasható. Másik segítségünk a képernyő nagyított kivágása, amely kétféle lehet, attól függően mit állítunk be előzőleg a menüben. MF1-re állítva csak a kép kis részén látjuk a nagyítást, a többin változatlan marad a képkivágás. A kb. 2x-es nagyítás helyzete ugyanúgy a nyílgombokkal állítható, mint az AF fókuszmezőknél. Ezúttal is 45 x 33 ponton jelölhetjük ki, hogy mely területről kérjük a nagyított nézetet. Ha MF2 módot állítunk a nagyítás a teljes képernyőn lesz látható. A kézi fókuszálás meglehetősen lassú és nem igazán pontos, ahogy ezt már megszokhattuk a kompakt, fókuszgyűrűvel nem rendelkező gépeknél. Ennek kiküszöbölésére igen nagy segítség a kombinált MF+AF lehetőség. Ha kézi élességállításnál lenyomjuk a FOCUS gombot a gép automatikusan állít élességet, a gombot elengedve pedig azonnal visszaáll kézi fókuszmódba. Így az általa beállított élességen legfeljebb csak finomítanunk kell.

Vaku

A Panasonic Lumix DMC-FZ38 a kategóriatársaihoz hasonlóan felnyitható vakut kapott. Ezt a kereső betekintő nyílásának bal oldalán lévő OPEN gombbal nyithatjuk fel és nem túl magasra, kb. 6,5 cm-re magasodik az optika középtengelye fölé. Ezért ha vakuzni szeretnénk és napellenző van a gépen, mindenképpen vegyük le, különben csúnya árnyékfoltot hagy a nagylátószögű képeinken. A felnyitható vaku tetején található egyébként a sztereó mikrofonpár is. A nyitás egyben a villanó bekapcsolását is jelenti, kikapcsolni a kézzel való lecsukásával tudjuk.

Az új típus nem csak a vaku elővillanásaival operáló vörösszem csökkentő módot, de szoftveres vörösszem eltávolítást is kapott, melyet a Felvétel menüben találunk. A vaku üzemmódjai a jobb nyílgombbal előhívott menüben állíthatók és a következők lehetnek:

  • Automata: csak fényszegény helyzetekben villan.
  • Automata, vörösszem csökkentő elővillanással
  • Derítő vaku: minden helyzetben villan és deríti a sötét, vagy kontrasztos területeket.
  • Derítő vaku, vörösszem csökkentő elővillanással
  • Lassú szinkron/vörösszem csökkentő elővillanással: hosszú záridő vakuval, amely jól kiexponált hátteret ad.
  • Kikapcsolt

A vakumódok menüje csak felnyitott vagyis bekapcsolt állapotban hívható be. A felvétel menüben első és második redőnyre szinkronizált villanás is beállítható, melynek hatására a vaku az expozíció kezdetén, vagy végeztével villan. A villanó teljesítménye nagylátószögnél, Auto ISO beállítással, 0,3-8,5 méter, tele állásban kb. 1-5,4 méter, ami pontosan megegyezik az FZ28 hatótávolságával. A teljesítmény a fel iránygombbal megjeleníthető Vakufényerő skálán +/-2 fényérték között, 1/3 Fé lépésenként módosítható.

A fényképezőgéphez nem csatlakoztatható külső vaku, legfeljebb a beépített fényére elvillanó, slave-funkciójú külső vakuval használhatjuk.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

Egy kis negatívum, hogy az előd 50 MB-os belső memóriáját ennél a modellnél 40 MB-ra redukálták, amihez ha hozzávesszük a 12 megapixelre hízott felbontást, hát bizony nem sok mindenre elég. Komolyabb használatra persze az 50 MB is kevés volt, éppen ezért szinte kötelező egy nagyobb kapacitású memóriakártya beszerzése is a géphez. Ezek közül az SD és SDHC típusokat támogatja a gép és ha kényelmesen akarunk fényképezni akkor legalább egy 4 GB-os vétele ajánlott, ha videózni is, akkor inkább a 8 GB a kitűzendő cél. A memóriakártya a markolat alatt lévő foglalatba helyezhető. Ugyanoda, ahol az akkumulátor helyét is találjuk. A foglalatot, egy fémzsanérral ellátott, elég masszív műanyag ajtó rejti, melyet egyszerűen félretolva már nyithatjuk is.

A CGR-S006E típusú lítium-ion akkumulátor a fényképezőgép alaptartozéka, és a szintén mellékelt töltővel kb. 2 óra alatt tölthető fel. Kapacitása a gép ikonos kijelzésével követhető nyomon, mely 4-féle töltöttségi szintet képes megjeleníteni. Egy teljes feltöltés után kb. 470 állóképre és 235 percnyi videofelvételre elegendő energiánk lesz. A gép fogyasztását kismértékben javították, hisz az elődben 460 felvétel volt a gyárilag megadott érték. Nem nagy különbség, de nem is hátrány ez a pár százalékkal több fotó.

A csatlakozók terén is találkozhatunk újdonságokkal. Ugyanúgy ahogy az FZ28-nál, ennél a készüléknél is a markolati, vagyis a jobb oldalra került az USB (Hi-speed 2.0) és az audió/videó kimenet kombinált foglalata. Mindkettőhöz egy-egy kábelt is találunk a dobozban. Egy kis felpattintható műanyagajtó takarja a csatlakozóhelyet.

Egy hasonlóan nyitható műanyagajtó mögött találjuk a gép jobb oldalára került aljzatokat is, mégpedig hálózati tápegység csatlakozóját, valamint az új HDMI kimenetet. A hálózati adapter és a mini-C típusú HDMI kábel is külön vásárolható meg a géphez. A menüben a digitális kimenet felbontását 576p, 720p és 1080i értékekre állíthatjuk. A fényképezőgép támogatja a Viera-Link szolgáltatást is, így megfelelő Panasonic HDTV-hez csatlakozva a televízió távirányítójával is vezérelhető a fotók és videók visszajátszása.