Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ20 teszt

0

Optika

Stabilizátor

Egy generációval ezelőtt kapták meg a TZ fényképezőgépek a Panasonic legújabb POWER O.I.S optikai stabilizátorát, mely különösen hatásos az alacsony frekvenciás rezgések, például a szívdobogás, vagy a légzés keltette remegés kiküszöbölésében. A TZ10 ehhez mérten kiválóan teljesített 3-4 fényértéknyi előnyt nyújtva.

A korábbi modellben automatikus és Mode1-2 stabilizátor módokat állíthattunk be, a DMC-TZ20 ezzel szemben csak be és kikapcsolt lehetőséggel rendelkezik, és mindent automatikusan állít. Videónál van csak lehetőségünk használni az extraként kapott Aktív módot.

bemozdult fotók aránya különböző záridőknél

Tesztgépünket a tele tartomány végén, 384mm-nek megfelelő gyújtótávolságon használtuk, ki-, majd bekapcsolt POWER O.I.S mellett. A záridőket a 384mm-hez ajánlott 1/400mp-nél kezdtük. Bekapcsolt stabilizátorral csak 1/60 mp-től kezdtek bemozdulni a képek, de még 1/5 mp-en is sikerült éles képet készíteni. Átlagosan 3, valamin 3 és 2/3 fényérték előnyt jelentett az optikai stabilizátor, mely ismét egy csillagos ötöst ér a TZ20 bizonyítványába.

Közelfényképezés, makró

nagylátószögnél (48 mm ekv.)
3 cm-ről, legkisebb szélesség: 40 mm

Normál AF módban nagylátószögnél 0,5 méterről készíthetünk éles képet, tele állásban pedig 2 méteres munkatávolságot kínál a gép. Emellé kétféle makró beállítás használható, melyek a le iránygombbal aktiválhatók. A normál beállításnak számító AF Makró módban már a frontlencsétől számított 3 cm-re közelíthetjük meg a témát, így 40 x 30 mm-es terület képezhető le. A távolság miatt viszonylag erős geometriai torzítással és a képsarkok életlenedésével is számolnunk kell. AF Makró módban a teljes zoomtartomány is használható, így tele állásban is készülhetnek közelképek, legfeljebb 1 méterről. Az így kapott kép a fenti hibáktól mentes, de „csak” 100 x 75 mm-es területet fedhetünk le.

tele állásban (384 mm ekv.)
100 cm-ről, legkisebb szélesség: 100 mm

makro zoom mód (24 mm ekv + 3x digitális zoom.) 3 cm-ről, legkisebb szélesség: 13 mm

Ha még jobb nagyítás elérése a cél, választhatjuk a Makró Zoom beállítást is, mely fix nagylátószöget használ 3x-os digitális zoommal kiegészítve. Ennek köszönhetően a képminőség erősen romlik, viszonta befogott terület is jóval kisebb (13 x 10 mm) és a torzítást is elfelejthetjük.