Kipróbáltuk: Pentax K-5 II teszt

0

Kezelőszervek

Mivel a két gép között kezelés szempontjából jobbára semmi különbség, a K-5 II pontosan ugyanazokat a kezelőszerveket kapta mint elődje.

Fent

(1)Felvételi üzemmód választó tárcsa: a közepén lévő gombot nyomva tartva elforgatható. Az alábbi üzemmódok állíthatók be rajta:
Zöld téglalap ikon (automatikus mód): a beállítások többségét a fényképezőgép végzi. A fotós csak a a JPEG felbontást és tömörítést, az elektronikus szintjelzőt, élőkép funkciókat, GPS-t, önkioldót, AF mező kiválasztást és a vörösszem csökkentő vakuzást kapja beállításként.
P: Programautomatika mód. Az expozíciós alapbeállításokon (rekeszérték és záridő) kívül minden máshoz hozzáférhetünk. Ha közvetlenül nem is állítható a rekesz és záridő, azért az elülső és hátsó tárcsák elforgatásával elérhető ún. Hyper Tv és Hyper Av módokban bizonyos tartományon belül befolyásolhatjuk őket, de az így kapott értékeket a kikapcsolt gép nem jegyzi meg. Az expozíciót ezen kívül a +/-5 Fé közötti expozíció kompenzációval bírálhatjuk felül (1/3 Fé lépésekben).
Sv: érzékenység előválasztás. A Pentax gépek meglehetősen egyedi üzemmódja. A fotós a hátsó vezérlőtárcsa elfordításával, 1/3 Fé lépésközökkel, akár a teljes tartományon belül közvetlenül állíthatja az érzékenységet. A menüben engedélyezhető az első tárcsás állítás is.
Tv: záridő-előválasztás. A záridő – 30 – 1/8000mp közötti – kiválasztása a fotós feladata, a fényképezőgép pedig ehhez rendel egy megfelelő rekeszértéket.
Av: rekesz-előválasztás. Az előbbi félautomata üzemmód ellentettje, melyben a rekeszértéket választhatjuk ki (az objektív által engedélyezett tartományban), a készülék pedig ehhez állít automatikus záridőt.
TAv: kombinált zársebesség- és rekesz-prioritás. Szintén egyedi félautomata mód, melynél az első tárcsával a záridőt, a hátsóval a rekeszértéket állíthatjuk. A tárcsák kiosztása persze fel is cserélhető. Ebben az üzemmódban nem szólhatunk bele az érzékeny alakulásába, ez a készülék feladata.

M mód: teljes manuális üzemmód. A rekeszérték, záridő és érzékenység is teljesen szabadon állítható. Ha a gép hátulján lévő „zöld” gombot használjuk, a készülék felülbírálja beállításainkat és az általa mért értékekre állítja azokat.
B mód (Bulb): a záridő az exponáló gomb nyomásának idejéig tart, ami több perc is lehet.
X mód: A gép minden esetben a legrövidebb vakuszinkron időt (1/180mp-et) használ. A fotós szabadon megváltoztathatja a rekeszértéket és az érzékenységet.
USER mód: a készülék korábban elmentett egyedi beállításait hívhatjuk elő ebben a módban. Összesen 5 mentési hely áll rendelkezésre (USER1-5) a Set-up menün belül.
Mozgókép mód (kamera ikon): a készülék automatikusan aktiválja az élőkép módot, az exponáló gomb lenyomásával pedig videó- (és hang)felvétel indítható. Az első és hátsó tárcsával a rekeszérték állítására lesz módunk.
(2) Fénymérési módválasztó kapcsoló: a magas üzemmód választó tárcsa alá egy apró, háromállású kapcsolót zsúfolt a gyártó, mellyel a mátrix, középre súlyozott átlagoló és szpot fénymérési módok választhatók ki.
(3) Elülső vezérlőtárcsa (e-tárcsa): funkciója a Custom menüben állítható, de a választott felvételi üzemmódtól függően többnyire a záridő beállítását végezhetjük vele. Ha engedélyezzük a rekeszérték, expozíció kompenzáció, és érzékenység beállítására is használható. Adott funkciója az üzemmódváltáskor az LCD-ről leolvasható.
Lejátszáskor a képek közötti lapozásra szolgál, akár a fotó nagyított nézetében is.
(4) ON/OFF gyűrű: a fényképezőgép be és kikapcsolására használható, harmadik állása pedig a mélységélesség- vagy digitális-előnézet, illetve a felső státuszkijelző háttérvilágításának aktiválása.

(5) Exponáló gomb: az állóképek expozíciójának indítása, vagy a videofelvétel indítása és leállítása a feladata.
(6) Expozíció-kompenzáció gomb: nyomva tartva és a hátsó tárcsát elforgatva +/-5 Fé között, 1/3 lépésekben felülbírálható az expozíció.
(7) ISO: érzékenység gomb. Lenyomva és a hátsó tárcsát használva az ISO értékek állíthatók.

Hátul

(1) Lejátszás gomb: felvétel módból lejátszásba kapcsolhatunk a segítségével. A visszakapcsoláshoz elég félig nyomnunk az expo gombot, de használható pl az AF aktiváló gomb is.
(2) Törlés gomb: csak lejátszás módban működik. Itt az aktuális kép(ek) törlésére használható. RAW+JPEG esetén külön is törölhető a kétféle formátum.
(3) Hátsó vezérlőtárcsa (e-tárcsa): többnyire a rekeszérték beállítására szolgál, de az elülső tárcsához hasonlóan funkciója programozható, így a rekeszérték, érzékenység és expozíció kompenzáció módosítását is végzi.
Lejátszás módban balra forgatva a 9 nézőképes és mappa szerinti megjelenítés, jobbra tekerve az adott kép 20 lépéses, legfeljebb 32x-es nagyítása végezhető.
(4)AE-L: lenyomva rögzíthetjük az adott expozíciós értékeket, melyek így a következő képre is érvényesek lesznek. Újra lenyomva feloldható a rögzítés.
(5) Zöld gomb: egyes felvételi üzemmódokban a manuálisan beállított rekesz és zársebesség értékeinket bírálja felül, és állítja a fénymérő szerinti értékekre.
(6) AF gomb: az automata élességállítást indítására, vagy épp kikapcsolására szolgál, hasonlóan az exponáló gomb félig lenyomott állapotához.
(7) AF üzemmód választó gyűrű: az automatikus, kézi és középpontos fókuszmező módok váltására használható.
(8) LV: lenyomva aktiválható, vagy kikapcsolható a LiveView (élőkép) üzemmód.
(9) Navigációs gombok: a négy iránnyal a menüben és beállításokban navigálhatunk. Felvételkor a négy gomb mindegyike egyedi funkcióval is rendelkezik:

  • Fel: önkioldó, sorozatmódok (beleértve az automata expozíció sorozatot is), és tükörfelcsapás
  • Le: vakumódok (lejátszáskor képfeldolgozás menü)
  • Balra: fehéregyensúly módok és finomhangolásuk
  • Jobbra: képfeldolgozási üzemmódok

SEL AF pont üzemmódban a négy iránygombbal kiválaszthatjuk a kívánt AF pontot.
(10) OK/AF-pont gomb: egy beállítást, vagy kiválasztott menüpontot véglegesíthetünk a lenyomásával.
(11) INFO: felvétel módban a normál státuszképernyő megjelenítésére és az LCD kikapcsolására használható, de ezzel a gombbal kapcsolható be a fontosabb feldolgozási szolgáltatások státuszképernyője, valamint a vízszint/döntés-jelző is.
Lejátszáskor az adott képhez és videóhoz tartozó adatok megjelenítését szabályozhatjuk, illetve kapcsolhatjuk ki.
(12) MENU: bármely üzemmódban a menü megjelenítésére és kikapcsolására szolgál. A menürendszerről részletesebben a következő oldalon lesz szó.

Elöl és oldalt

(1) Objektív kioldó gomb: a gombot nyomva tartva, majd az objektívet az óra járásának megfelelő irányban elforgatva leoldhatjuk azt a vázról.
(2) Vakunyitó gomb: a felnyíló vaku mechanikus nyitására, illetve bekapcsolására szolgál. Lezárnunk, vagyis kikapcsolnunk kézzel kell.
(3) RAW/Fx gomb: az előzőleg beállított funkciójától függően az aktuális formátumból JPEG-be, RAW-ba, vagy RAW+JPEG-be válthatunk. A menüben az is szabályozható, hogy a váltás csak a következő képig maradjon-e érvényben (ezután visszaáll az eredetileg beállított képformátumra), vagy ismételt megnyomásáig az átváltott formátumot használja.
A gomb egyéb szolgáltatásokra is programozható, mint a többképes expozíció, digitális előnézet, vízszintjelző bekapcsolása, kompozíció módosítása és GPS aktiválása.
(4) Fókusz üzemmód kapcsoló: az egyszeri automatikus (EF-S), folyamatos automatikus (C), illetve kézi (M) élességállítási módok váltására szolgál.