Képminőség
Általános képminőség
A régebbi Pentax digitális tükörreflexeseknél problémaként említettük a JPEG képek feldolgozási minőségét. Pontosabban az élesítés rádiuszával volt probléma, mert elnaggyázta a képet, s ha túl erős élesítést állítottunk be, akkor az élek mentén csúnya aura is megjelenhetett.
A K-m-ben ilyesmi hiba szerencsére nem vehető észre, még a normál élesítés is nagyon jól dolgozik, de ha még finomabb részleteket szeretnénk, használhatjuk az új finom-élesítést, amely kisebb rádiuszú és erősebb mértékű élesítéssel dolgozik. Kár, hogy nem ez az alapértelmezett mód (ebből adódóan sajnos JPEG tesztképeink is a normál módú élesítéssel készültek, hiszen alapbeállításokkal kell dolgoznunk. A finom élesítésre természetesen mutatunk majd példákat a következő oldalon).
Képzaj
A Pentax K-m szép zajmentes képeket produkál.
ISO400-ig még a zajra nagyon érzékeny fotósoknak sem kell pánikba esni, de ISO800-nál is csak komoly vizsgálatok árán vehetjük észre a képzajt.
ISO1600-nál viszont már látszik a zajosodás, legalábbis a Lightroomban konvertált RAW képeknél. A gyári JPEG, illetve a gyári RAW konverterrel átalakított képeken jóval kevesebb a zaj, bár utóbbin a színzaj jobban észrevehető. Mindez annak ellenére, hogy fotózáskor és konvertáláskor is kikapcsolt zajszűréssel dolgoztunk. Az ISO1600-as JPEG képeken persze a zajszűrés káros, részletvesztő hatása is látható, de még nem jelentős mértékben.
ISO3200 érzékenységnél a JPEG képek igen erős zajszűrésen mennek keresztül, ami kompaktokhoz hasonló elmosott képet eredményez. Ennél egy fokkal jobb a gyári RAW konverter eredménye, s bár itt is kikapcsolt zajszűrést kértünk, azért jól látható, hogy a szűrés megtörtént. A legjobb kép ilyen érzékenységnél a külső RAW konverterben készülhet, ahol a zajszűrést valóban mi magunk állíthatjuk. A Lightroom-ban konvertált kép persze zajosabb, mint a másik két változat, de részletezőbb is.
A képek zajmentességét tehát sikerült ügyesen megoldani, a JPEG és gyári RAW konverter zajszűrése ellenére bőven marad részlet a képünkün ISO1600-ig. Az ISO3200-at pedig tekintsük ajándéknak, márpedig ajándék lónak nem nézzük a fogazatát. Aki minimális zajszűrést szeretne, használhat másféle RAW konvertert.
Érzékenység – képzaj
Zajszűrés
Az egyedi beállítások menüben megválaszthatjuk, hogy legyen-e a nagy érzékenységgel készült felvételeknél képzaj szűrés, vagy ne, s ha igen akkor milyen mértékű. Az itt bekapcsolt képzajszűrés ISO800-tól kapcsol.
Az alacsony mértékű zajcsökkentés valójában ugyanannyira zajszűr, mint a kikapcsolt állás.
A közepes zajszűrés már jól láthatóan elfedi a részleteket, ezzel együtt a képzaj is már csak foltokban látható.
Erős zajszűrésnél mintha az élesítést is jól visszább venné a gép, ilyenkor a kapott eredmény már lágy kép. Ennek a módnak talán már nincs is túl nagy jelentősége, hiszen a képzaj alig csökken tovább, de a mosottság, lágyság és részletvesztés aránytalanul nagy a zaj csökkenéshez képest.
Zajszűrés
Hosszú expozíció
Hosszú expozíciónál a Pentax K-m hasonlóan teljesít, mint a K200D. A hotpixel kivonás nélküli képeknél ISO200 érzékenységnél 10 perces expozíciónál a kép felső két sarkánál (a szenzor alsó részén), valamint középtájt vehető észre sötétzaj, legalábbis a szintállítással kiemelt képeknél.
Bekapcsolt hotpixel szűrés mellett a hotpixelek eltűnnek a képről, s a sötétzaj egy része sem látszik már a szintállítás ellenére sem. Jó hír, hogy a hotpixelek kivonása a RAW képekben is megtörténik, valamint az is, hogy a K200D-vel szemben nem egyszerű kivonás történik, hanem a hotpixelek helyére interpolálással kerül érték (ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem lesz a hotpixel helyén fekete pixel).
Hosszú expozíciós sötétzaj