AF, LiveView, sorozat, videó
Élességállítás, fénymérés
Az automatikus élességállítást egyszeri, folyamatos vagy követő módúra állíthatjuk, míg a fókuszterület szerint automatikus, pontszerű, arcfelismerő és mozgatható fókuszkeret áll rendelkezésünkre. Utóbbi esetben 5×4 fókuszterületet használhatunk a képmező nagyjából felén.
A jobb oldali iránygomb segítségével az autofókusz és a kézi fókusz között a következő további lehetőségek is elérhetők: makró, szupermakró, PanFocus (hiperfokális távolságra állás), végtelen mód.
Kézi élességállítás során a képmező középső részét 2×-esen nagyítja ki a gép, sajnos digitális módon. Így az élességállítás csak hozzávetőlegesen végezhető el. Segítségképpen az élőkép bal oldalán távolságskálát is megjelenít a fényképezőgép.
Az automatikus élességállítás munkáját kevés fényben narancs színű AF segédfény támogatja, melynek hatótávolsága hozzávetőlegesen 2-3 m.
A fénymérést mátrix, középre súlyozott, illetve fókuszkerethez rögzített pontszerűre választhatjuk.
Sorozat fényképezés
A fényképezőgép adatlapján a gyártó nem ad meg pontos sorozat sebességet, csupán azt, hogy kétféle sebesség érhető el. Méréseink szerint a gyorsabb sorozat 4,2 kép/mp-es, a lassabb 3 kép/mp-es. Ezek azonban csak JPEG formátumnál érhetők el, a sorozat hossza pedig 10 kép.
RAW formátumban csak 0,95 kép/mp-et érhetünk el, a sorozat hossza pedig 6 kép.
Mind JPEG, mind RAW esetén a puffer telítődése után meg kell várnunk, míg a képek a kártyára kerülnek, csak utána készíthetünk újabb sorozatot.
A Pentax MX-1 automata expozíció sorozatot is kínál, amelynél 3 kép készül 1/3 Fé eltérésekkel.
Az önkioldó 2 vagy 10 mp-es késleltetésre állítható, illetve van mód 3 képes kioldásra is. Expozíció sorozat azonban nem időzíthető.
Videofelvétel
Videókat maximum 1920×1080 pixeles FullHD felbontásban készíthetünk, ekkor 30 kép/mp képfrissítés érhető el. Ha 1280×720 pixellel is megelégszünk, akkor a képfrissítés 60 kép/mp is lehet.
Bár videofelvételt az üzemmódtárcsa bármilyen állásában indíthatunk, ha videofelvétel módhoz tekerünk, több lehetőségünk adódik, hiszen ilyenkor időközönként készített time-lapse és nagy sebességgel felvett slow-motion is készíthető. A slow-motion-nél pontos adatot nem közölt a használati útmutató, de szemre 240 kép/mp-esnek tűnik a képfrissítés (s 30 kép/mp-cel játszható le). Ez esetben érthető a maximum 640×480 pixeles felbontás korlátozás, de a time-lapse esetében nem. Ott nyugodtan lehetne FullHD a videó felbontása, de akár még 4k is. Ennek ellenére a time-lapse videók is csak VGA felbontásban készíthetők el.
Videofelvételkor enyhén kisebb látószöget érhetünk el, mint fotózáskor, viszont dinamikaátfogásbeli probléma csak nagyon minimálisan jelentkezik.
(A teljes méretűek képek shift+kattintással érhetők el):
A videofelvétel során működik a fénymérés és az élességállítás is, bár utóbbi meglehetősen lassan (de tény, hogy emiatt jól néz ki, csak dinamikus témáknál ez így már nem annyira használható).
A slow-motion és time-lapse videók érdekessége, hogy a Pentax MX-1 ez esetben is rögzít hangot, szemben a többi fényképezőgéppel, amelyek ilyenkor lenémítják a felvételt. Pedig hanggal érdekesebb videók készíthetők.
Az elkészített videókat a gépen belül megvághatjuk, illetve másik videóból az első képkockát át is másolhatjuk kezdőképnek (sajnos fotót nem választhatunk a videó kezdőképének). Ezen kívül állókép is kimenthető. Lejátszáskor kb. 8×-os sebességgel tekerhetünk előre, illetve hátra, hogy könnyebben megtalálhassuk a kívánt pozíciót.