Kipróbáltuk: Pentax MX-1 teszt

0

Optika

Geometriai torzítás

Az objektív főként nagylátószögű állásban mutat erős geometriai torzítást, amelyet viszont szoftveresen ügyesen korrigál a gép. Tele állásban már korrekció nélkül is csak enyhe torzítással találkozunk.
Jó tudnunk, hogy az Adobe Lightroom alapesetben nem korrigálja a geometriai torzítást, s egyelőre profil sincs az MX-1-hez, bár ez természetesen változhat.

Geometriai torzítás



1,2% hordótorzítás


nincs jelentős torzítás


0,3% párnatorzítás


nincs jelentős torzítás

Peremsötétedés

Bár nagy fényerejű objektív került a Pentax MX-1-be, a sarkok sötétedése egyáltalán nem jelentős, csak teljesen nyitott blendénél vehető észre enyhe vignettálás.
A RAW-ból konvertált képek hasonlóképp peremsötétednek, mint a gép saját JPEG-ei, vagyis peremsötétedés korrekciót nem alkalmaz a gép.

Színhiba

A nagy fényerejű zoomobjektív színhibáját egészen jól sikerült kordában tartani. Kromatikus aberráció elsősorban csak nagylátószögnél jelentkezik, nyitott blendénél, F2,8 rekesznél szinte már észre sem vehető.
A gép nem végez kromatikus aberráció korrekciót, így az MX-1 JPEG képei és RAW formátumú fotói között nem fedezhetünk fel komoly eltérést e téren (viszont a JPEG torzítás korrekció itt felfedezhető, sajnos a tesztképek elkészítésénél itt elfelejtettem kikapcsolni ezt a funkciót, amely így kis méretékben rontja a tökéletes összehasonlíthatóságot).

Makró

nagylátószög
4 cm munkatáv
63 mm lefedés

tele
19 cm munkatáv
73 mm lefedés

szupermakró nagylátószög
1 cm munkatáv
28 mm lefedés

Makrózásban vegyesen teljesít a Pentax MX-1. Bár rendelkezik szupermakró móddal, ahol 1 cm-es közelpont is elérhető, s a nagyítás is jó. Igaz, a túl kicsi munkatávolság miatt viszonylag szűk e mód használhatósága. Lepkék, méhek, egyéb ijedősebb kisállatok makrózásához jobb megoldás, ha köztes zoomállást választunk normál makró módba kapcsolva, hiszen ilyenkor a képkivágásunk is szűkebb, s távolabb is mehetünk a témától, igaz, a legkisebb lefedhető terület 63 és 73 mm közöttire nő.